Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 6446komentarzy: 37

Gość OX.pl - Paulina Hławiczka

23-08-2017 19:00

Gość Ox.pl - Paulina Hławiczka. Kobieta-ksiądz w Kościele, uchodźcy, emigracja i Brexit - to główne wątki rozmowy.

Gość Ox.pl - Ks. Radca Paulina Hławiczka z Ustronia - Proboszcz parafii ewangelickich w Nottingham i Corby w Kościele Luterańskim w Wielkiej Brytanii opowiada również o wynagrodzeniu księży i tęsknocie za krajem. Jacek Porzycki pyta też o obchody 500-lecia Reformacji, ekumenizm i kwestie powołania kapłańskiego.

źródło: ox.pl
dodał: JB 23-08-2017 19:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (37)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

krokusik
23-08-2017 23:56
krokusik
Ministranty nie powinni narzykać.
bronek91
24-08-2017 07:48
bronek91
Pełen szacunek za realizację i poddanie się powołaniu, znoszenie codziennego ciężaru sprawowanych funkcji. Jednak mam jedno zastrzeżenie.... termin ksiądz/prezbiter łączy się ze święceniami, czyli sakramentem. A propos siedem sakramentów uznaje tylko KK, luteranie uznają tylko dwa sakramenty... Więcej, luteranie nie uznają sakramentu kapłaństwa, ponieważ ich zdaniem do kapłaństwa powołany jest każdy. Wobec tego używanie w odniesieniu do kapłanów Kościołów Luterańskich terminu ksiądz nie jest właściwe. To, iż luteranie w swoich wewnętrznych dokumentach stosują dane nazewnictwo, nie oznacza iż taka jest prawda. Jest to zakłamanie. Tym bardziej, iż właśnie pasterz/pastor to termin ściśle biblijny. To iż pastorem jest kobieta, księży KK nie powinno bulwersować. Zgodnie z KK nie jest ta Pani księdzem a Biblia dopuszczała kobiety do sprawowaniu funkcji we wspólnotach chrześcijańskich, nawet jako diakonisy, czyli osoby posiadające niższe święcenia.
Niestety, ale religijne podziały bezsensownie dzielą ludzi. Ekumenizm ma polegać na wzajemnym poznaniu się. Ludzie niejednokrotnie kłócą się na tle religijnym a nie wiedzą o czym mówią teologie ich wspólnot wyznaniowych, na jakich zasadach polegają. Nie twierdzę, iż któraś religia jest lepsza. KK ma też wiele rzeczy, które, co muszę przyznać, w kościołach luterańskich są lepiej biblijnie odwzorowane. Mowa o kwestii możliwości poślubienia żony przez prezbitera, większe przyzwolenie na wykonywanie działalności zawodowej przez kapłanów. Natomiast bardziej zgodna z biblią w KK pozostaje kwestia sakramentów i małżeństwa;)
krzysztof.mm
24-08-2017 22:34
krzysztof.mm
No i takiej kobiecie jestem gotów uwierzyć, że stan kapłański to dla niej realizacja powołania.
Na drugim końcu zestawienia brzuchaci biskupi katoliccy w swoich pałacach, obsługiwani przez stada ogłupiałych i zniewolonych siostrzyczek, plebanii i wikarzy równie dobrze wypasieni, z dziatwą rozsianą po ich wcześniejszych parafiach.
Pewne dożywotnie etaty, wikt i opierunek na koszt państwa i parafian, tłum dewotek całuje rączki i wzdycha nabożnie na sam widok jegomościa.
Zero pokory, zero ubóstwa, zazwyczaj pycha i arogancja - najczęściej w parze z bezdenną głupotą i chciwością.
krzysztof.mm
24-08-2017 22:36
krzysztof.mm
bronek jak zwykle bredzi i fantazjuje
knefel
24-08-2017 22:50
knefel
ja-sioKrzysio czy jak ci tam jeszcze, ciebie nikt nie pobije w fantazjach. Ale mógłbyś postarać się o coś lepszego.
bronek91
25-08-2017 07:54
bronek91
@krzysztof.mm
Pani Pastor jak widać, jest ładną kobietą, ale to nie oznacza, iż twoim zwyczajem mam już fantazjować:) krzysztof.mm pora wyzbyć się paru nawyków, sam określiłeś, jak twoim zdaniem nazywa się wykonywanie publicznie spraw intymnych...... To grzech! Poprow się;)

Co do bredzynio, szkoda że nie podałeś żadnych podstaw i odniesień, wobec czego to Ty wypisujesz brednie.... Podajesz swoje subiektywną opinię bez jakiejkolwiek podstawy, do tego bezpodstawnie;)

krzysztof.mm a jak zachowują się hierarchowie innych wyznań? Może wiesz o aferze zegarkowej patriarchy Moskwy? A co robią religijni islamscy watażkowie, oczywiście nie wszyscy... Może pamiętasz doniesienia prasowe sprzed dwóch/trzech lat a ich oryginalnych zainteresowaniach do koprofilii i europejskich modelek...

PS Widzę, że służba u biskupa nie wyszła Ci dobrze, może opowiesz jak było? Może spadłeś z łopatki ze względu na wiek?
bronek91
25-08-2017 08:01
bronek91
@krzysztof.mm
A religii, zwłaszcza na zachodzie potrzeba!!! Dlaczego, ponieważ cementuje system społeczny dowód?
http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,10139
Na tym portalu w większości piszą osoby uznające się za ateistów i agnostyków...

A czym objawia się brak religii

https://www.youtube.com/watch?v=3AX6NEgV6CI

Sorry, ale na polskich ulicach nie chcę widzieć takich scen... Zatem Pani pastor Paulina odwala kawał dobrej roboty, mam nadzieję, iż ze skutkiem.
PS może podasz powód czymu najbardziej zainteresowani są właśnie ci bardziej opaleni...... Czym to może być spowodowane?
krzysztof.mm
25-08-2017 10:59
krzysztof.mm
bronek
twoje wypociny o 'sakramentach' i rzekomym monopolu kościoła rzymskiego na 'księdza' to kompletny idiotyzm niewart sprostowań.
Litościwie pomijam kwestię, iż nie ma nawet w krk 'sakramentu księżowskiego' - ba, w całej Biblii nie ma ani słowa o jakichkolwiek sakramentach, w szczególności w znaczeniu jakie im doktryna rzymska przypisuje.
To czysto utylitarne wymysły kościoła tworzone przez wieki na jego użytek.
Dobra rada - nie wymądrzaj się w tematach ponad poziom gimbazy, bo płyniesz zawsze kiedy się tylko wychylasz

p.s.
mnie tyle co zeszłoroczny śnieg obchodzi co robi pop w Rosji czy mułła w Stambule. Mam z nimi do czynienia tyle co z australijskimi aborygenami czy mnichami tybetańskimi, czyli nic.
Na co dzień za to w moje życie włażą z butami właśnie ci polskokatoliccy obłudni i chciwi brzuchacze.
To oni wyciągają chciwe tłuste dłonie po moje podatki.
Oni kupczą z politykami sprzedając ewangeliczne wartości w zamian za judaszowe srebrniki i przywileje od władzy.
Niech się wezmą do pracy, bezczelne i pyszne darmozjady. Jak Ks. Rdaca Paulina, jak ich wyznaniowi bracia we Francji i wielu innych krajach.
Wtedy mogą zacząć się starać o szacunek należny sprawowanej funkcji.
Póki co to raczej tłuste kapłony niż kapłani.
bronek91
25-08-2017 21:50
bronek91
@krzysztof.mm
KK ze względów historycznych, mógłby nawet stwierdzić iż ma patent na termin ksiądz. A teraz Wyjaśnię, dlaczego Pani Pastor Pauliny nie należy uważać za księdza.
Termin ksiądz w wyobraźni, w podświadomości wielu ludzi, nawet wierzących jest negatywnie nacechowany. Dobrze o tym wiesz, jesteś specjalistą w tej dziedzinie. Jak przeciętny człowiek słyszy ksiądz od razu przychodzi mu na myśl
cytuję:
"bezczelne i pyszne darmozjady"/"raczej tłuste kapłony niż kapłani"/"Pewne dożywotnie etaty, wikt i opierunek na koszt państwa i parafian, tłum dewotek całuje rączki i wzdycha nabożnie na sam widok jegomościa.
Zero pokory, zero ubóstwa, zazwyczaj pycha i arogancja - najczęściej w parze z bezdenną głupotą i chciwością." itd itd itd.

Teraz wyobraź sobie, że nie czytałeś artykułu o księdzu Paulinie a ja jako wyznaniowy głąb chwalę Ci tę osobę i przedstawiam jako księdza. Jaka jest automatycznie twoja reakcja? A taka jak wyobrażasz sobie księdza. Nie powiesz wtedy, że Pani pastor Paulina to
"No i takiej kobiecie jestem gotów uwierzyć, że stan kapłański to dla niej realizacja powołania"- cytat
Czy taka postawa i takie beznamiętne używanie terminu "ksiądz" względem Pani Pastor Pauliny nie jest wobec tego krzywdzące. Przecież nie ponosi ona winy za zachowanie części kleru KK, z którym się nie utożsamia jako protestant. Dlatego nie tylko ze względu na prawdę a w Biblii jest określone, co jest prawdą, drogą i życiem. Pojęcia należy stosować odpowiednio do rzeczywistości, a nie modernistycznie jak nam pasuje. In plus Pani Pastor Paulina, jako pastor ma lepszy punt startowy u osób, które jej nie znają, odcina się od czarnej legendy części kleru z KK. Nie opłaca się taka zgodna z prawdą postawa?

Co do grzechów kapłanów, Ojciec Pio sam przyznał iż widział piekło wybrukowane piuskami:) Biblia mówi "nie każdy kto mi mówi Panie, Panie wejdzie do Królestwa niebieskiego/ Celnicy i nierządnice wyprzedzają was w drodze do królestwa niebieskiego/ Przyjdą ze wschodu i z zachodu a synowie królestwa zostaną precz wyrzuceni/ w końcu Czyńcie wszystko, co wan nakażą, ale uczynków ich nie naśladujcie, in plus objawienie Matki Boskiej z Quito, że w czasach ostatecznych ludzie nie będą uczestniczyć w życiu KK ponieważ nie będą mogli czuć świądu rozkładającego się ciała KK- To wszystko o sobie pisze sam KK;) Ale dodaje do tego, kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony;)

Co do sakramentów, krew i woda, które wypłynęły z boku Chrystusowego są podstawą sakramentów, które wypłynęły z boku Chrystusa. Jezus mówi: kto nie spożywa ciała mojego i nie pije krwi mojej nie jest mnie godny, w czasie rozmowy z Samarytanką przy studni powiedział, Ja Jestem źródłem wody żywej, kto ją pije nie będzie pragnął ale żył na wieki. Poczytaj fragmenty ewangelii (a propos KK ustalił zasadniczy zrąb kanonu):) w sferze ostatniej wieczerzy, obietnicy zesłania Pocieszyciela. Skupmy się na kapłaństwie, podam przykłady z głowy.
Jezus jak wysyłał apostołów a potem 72 dał im władze nad duchami nieczystymi, uleczania i leczyli wszelkie słabości. Po co im to dawał skoro nie ma Twoim zdaniem w Biblii o kapłaństwie? A Paweł i inni apostołowie w Dziejach, dlaczego jak kogoś wysyłają z misją nakładają zawsze na niego ręce? Po co? Skoro kapłaństwa nie ma? A dlaczego w listach Paweł pisze o Diakonach, Prezbiterach i Biskupach i opisuje wymagania, skoro twoim zdaniem kapłaństwa nie ma??? Nie mówię już o starym testamencie. Aaron, Eliezer, Nadab, Abichu, Pinchas, Melchizedek byli kim? skoro ponoć kapłaństwa w Biblii nie ma?

Szanowny Krzysztofie.mm na problem religii musisz patrzeć holistycznie nie wybiórczo i cząstkowo, tym sposobem masz wypaczone wyobrażenie tematu. Nawet otwarci ateiści, jak Pan Mariusz Agnosiewicz wyraźnie dają do zrozumienia iż religia opłaca się , chociażby dla cementowania społeczeństwa i internalizacji norm społecznych. Nawet Robespierre!!!! nawet Lenin, a nawet Stalin byli tego samego zdania. Nawet ZSRR nie przyjął ateizmu za doktrynę państwową, jedyny wyjątek stanowi tylko Albania. Chrześcijaństwo do cementowania norm społecznych nadaje się idealnie, nawet niewolnictwo uznaje;)

Dziękuję za określenie moje poziomu, jako gimbazy, po zmianie edukacji wykształcenie gimnazjalne uchodzi za dość porządne;) Dowód-> badanie PISA, nawet przed i po wojnie wykształcenie gimnazjalne uchodziło za wysokie, zatem dziękuję Ci za docenienie moich umiejętności;)

Co do przykładów pracujących kapłanów, podam przykłady - Ksiądz Stryczek i ksiądz Wencypel;) Takich przykładów jest więcej;)
bronek91
25-08-2017 21:57
bronek91
Natomiast w Biblii nie znalazłem terminu ksiądz:) a przecież Luter powiedział SOLA SCRIPTURA!!!!!! Natomiast termin pasterz/pastor pojawia się;)
bronek91
25-08-2017 22:06
bronek91
@krzysztof.mm
Koledzy z TOK FM używają swoistej gramatyki
Minister-> forma żeńska - nie Pani Minister ale Ministra
Premier-> forma żeńska - nie Pani Premier ale Premierka
zatem
Pastor-> forma żeńska Pani Pastor, czy Pastorka
Ksiądz-> forma żeńska Pani Ksiądz, czy Księżna/ Księdzynia czy jak!!!
Krzysztof.mm znasz się oświeć mnie jak w środowisku się mówi?
krzysztof.mm
26-08-2017 12:25
krzysztof.mm
Jeśli wszyscy w Lasach Państwowych mają tak nierówno w głowach poukładane to jest nadzieja, że ta mafijna ośmiornica wkrótce padnie.
bronek91
26-08-2017 18:26
bronek91
@krzysztof.mm
Lasy Państwowe funkcjonują od 93 lat i jakoś się nie rozpadły. Decyduje o tym w pierwszej kolejności etyka pracy pracowników;)
LP wbrew pozorom bardzo dobrze funkcjonują, gdyby było inaczej, Tusk nie miałby z czego zabierać i musiałby dopłacić jak do kopalni. Niestety, ale LP najbardziej szkodzą politycy którzy na lasach chcą się uwłaszczyć.....
A co to ma wspólnego z działalnością Pani Pastor Pauliny? Może PO Panią Pastor Paulinę i jej związek wyznaniowy też chce sprywatyzować?
krzysztof.mm a jak tam młodzi pseudodemokraci i instytut Śląska Cieszyńskiego, jakoś o nich cicho w regionie?
[konto zostało usunięte]
26-08-2017 22:32
[konto zostało usunięte]
bronek 91 - przeczytaj sobie ksiazke bylego jezuickiego teologa i historyka Stanislawa Obirka "Polak katolik" - a to cytat jego wypowiedzi
czy Polski katolik wierzy w Boga?
- "Mam z tym pytaniem kłopot. Polski katolicyzm nie jest ani religią, ani chrześcijaństwem, lecz ideologią grupową pozwalającą na odróżnianie się od innych, a w skrajnych przypadkach - na zwalczanie tych, którzy nie podzielają ich poglądów. Szczegółowych odpowiedzi udzielają socjologowie religii, z których szczególnie przenikliwy wydaje mi się Józef Baniak z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.
Z jego analiz wyłania się dość ponury obraz ludzi zachowujących się stadnie i koniunkturalnie, których religijność jest w istocie zewnętrzną strategią dostosowania się do grupy dominującej, a w wielu wypadkach drogą do robienia kariery. Moje obserwacje w dużym stopniu potwierdzają wyniki tych badań."

Trudno nie zgodzic sie z ta wypowiedzia patrzac na obrazy w telewizji Trwam czy TV publicznej pokazujacych kleczacych, modlacych sie politykow obecnej wladzy. Co oczywiscie nie przeszkadza im potem klamac prawie na kazdym kroku.

Czy forma tytuowania cos zmienia czy zmieni - wydaje mi sie, ze to nie jest wazne czy istotne dla kogokolwiek. Istota rzeczy jest jakich mamy kaplanow i jaki jest ich przekaz. Co do wartosci chrzescijanskich - nalezy zadac sobie pytanie czy etyka i moralnosc moga istniec poza chrzescijanstwem i w czyim interesie jest ureligijnienie polityki i upolitycznienia religii.

bronek91
27-08-2017 12:05
bronek91
@cd minerwa
Dziękuję za propozycję, chętnie skorzystam i przy okazji podzielę się przemyśleniami:) Co do tego zjawiska stadialnego, Pan Obirek nic odkrywczego nie wymyślił, wprost przeciwnie potwierdził to samo, co duużo wcześniej uznał Nietzsche.... Każda organizacja, kiedy w sposób niekontrolowany pozyskuje zbyt wielu członków doprowadza do erozji swych pierwotnych wartości. Człowiek ma dojść samodzielnie do pewnych przekonań. W chwili, gdy je dostaje na tacy, nie traktuje danych poglądów jako swoje. Nietzsche potępiał chrześcijaństwo, natomiast szanował Chrystusa.
Tylko ściek płynie z prądem rzeki..... To że iż ktoś jest karierowiczem, przestępcą, nie oznacza, iż dany światopogląd, system wartości jest zły, ale czyn, który a propos nie ma zakorzenienia w danym światopoglądzie,
Chrystus opowiedział o faryzeuszu i celniku. Kto z nich odszedł usprawiedliwiony? Faryzeusz, który swą pozycję budował w oparciu o innych, którzy w jego oczach byli gorsi, czy celnik, który patrzył się tylko na siebie? Bez oglądania się na grzechy faryzeuszy...

Co do tytułów, byłbym ostrożny, Pan Obirek z pewnością zareagowałby odpowiednio, gdyby ktoś zwróciłby się do niego vel magister;) Przy założenie, że osoba byłaby świadoma jego dorobku naukowego.
bronek91
27-08-2017 12:13
bronek91
Jak najbardziej. Etyka i wynikła z niej moralność może istnieć bez chrześcijaństwa. Problem polega na tym, że należałoby przewartościować cały system społeczny i jego etyczne źródła. Etyka zawsze musi być budowana w oparciu o coś, jakieś przekonania. Jest to długotrwały proces, ale można go przyśpieszyć. Niestety, ale wówczas zmuszeni bylibyśmy przyjmować dość liczne grupy obce kulturowo, które nie chciałyby porzucić swojej kultury. Oczywiście jest to związane z pogromami, mordami, gwałtami itd. ale dopiero +/_ trzech pokoleniach wykształciłaby się dopiero nowa etyka. Problematyczne jest tylko to, że nie wiemy, jak zostałaby ukształtowana. Nie każdy system liberalną demokrację uznaje za coś właściwego. A co jest z tym systemem związane? Państwo prawa...
[konto zostało usunięte]
27-08-2017 21:15
[konto zostało usunięte]
Odnosnie tytulow - to mialam na mysli ich odpowiedniki zenskie, ze sa raczej nieistotne jak dla mnie. Natomiast profesor Obirek, profesor M. Gersdorf czy profesor Rzeplinski brzmi lepiej i okresla wieksza wiedze anizeli np. pani magister Przylebska. I tutaj jestesmy zgodni.

Co do Nietzsche - podoba mi sie jego radykalizm i umilowanie myslenia. Potepial chrzescijanstwo - "Bog chrzescijanski jest tak asurdalnym Bogiem, ze powinien zostac zniesiony nawet jesli istnieje." to jego mocne slowa a wrecz uwazal, ze chrzescijanstwo to religia niewolnikow. O tyle o ile krytykował chrzescijanstwo, o tyle buddyzm sobie juz chwalil i wiele jego pogladow bylo zaleznych od niektorych osob i innych pogladow, ktore poznal.
I na koncu -"Bog umarl" . Co zrobil ? umarl , dla kogo ? dla czlowieka. To czlowiek usmiercil Boga, a raczej Europejczyk.
bronek91
28-08-2017 12:03
bronek91
No właśnie, chrześcijaństwo potępiał, ze względu na brak kształcenia u siebie postawy siły woli, co jest nieodłączną cechą buddyzmu. Problem polegał na tym, że członek religii stadialnych pewne wartości dostaje "na tacy" i nie czuje przez to konieczności kształtowania u siebie silnej woli, a przecież to jest częścią tak zwanej wybitnej jednostki, która ma zmieniać świat. To właśnie jedną z takich wybitnych jednostek, był dla tego filozofa Chrystus. Prawda, jego zdaniem bóg umarł śmiercią naturalną, jako wytwór ludzkiej myśli, jako konsekwencja wewnętrznego rozwoju człowieka.

Problem polega na tym, iż w KK Bóg jest transcendentny, jest poza światem, poza absolutem. Bóg umarł śmiercią gwałtowną, ale zmartwychwstał i rozwiązał więzi śmierci, własną mocą. Człowiek nie może tego uczynić. U Lutra Bóg jest immanentny, jest związany z absolutem, przejawia się w otaczającym świecie i nie występuje poza światem. Śmierć Boga oznacza koniec świata i nihilizm, który jak widać, wywodzi się z luteranizmu(buddyzm jest jego uzupełnieniem)... Bóg filozofa nie jest doskonały, nie potrafi sam ożyć. Filozof miał rację w kwestii podejścia stadialnego i jego konsekwencji, ale mylił się co do istoty Boga.

To służący Boga zachowali europejską cywilizację w ostatniej imigracyjnej nawale około 1500 lat temu, kiedy kształtowały się podwaliny współczesnej Europy. Niestety ale to chrześcijaństwo jest nośnikiem europejskiej cywilizacji. Nie musimy wierzyć ale zobowiązani jesteśmy uznawać pewne wartości, które gwarantuje tylko chrześcijaństwo.

Nietzsche uśmiercił boga, i do czego to doprowadziło? Do nazizmu, do kształtowania się nowej etyki opartej o dobór naturalny itd. Historia nauczycielką życia,
krzysztof.mm
28-08-2017 14:43
krzysztof.mm
cd minerwa
ostrzegałem, gość ma nierówno pod sufitem
[konto zostało usunięte]
28-08-2017 19:10
[konto zostało usunięte]
bronek91
piszesz - ''Śmierć Boga oznacza koniec świata i nihilizm..? Nietzsche chcial zwalczyc ow nihilizm poprzez przewartosciowanie podstaw ludzkich wartosci, poprzez szukanie tych wartosci gleboko zakorzenionych w ludzkiej naturze i to glebiej niz chrzescijanstwo.
Uwazam, ze dobrze sie stalo, ze Nietzsche dokonał krytyki moralnosci chrzescijanskiej. Dla niejednego wierzacego takie slowa mogly okazac sie przyczynkiem do rachunku sumienia i rewizji swojego zycia.

Nastepnie piszesz - "Nietzsche uśmiercił boga, i do czego to doprowadziło? Do nazizmu, do kształtowania się nowej etyki opartej o dobór naturalny itd. Historia nauczycielką życia..."
Kompletna bzdura-
Nazisci wykorzystali poglady Nietzschego, na temat nadczlowieka i moralnosci panow, do udowadniania swojego swiatopogladu. Tym wlasnie byla hitlerowska koncepcja nadludzi i podludzi . Jego filozofia jednak bardzo podobala sie nazistom, dokonujac jej wlasnej, wulgarnej interpretacji. Nadczlowiek Nietzschego mial byc jednostka obdarzona wielka wola mocy. Mial charakteryzowac sie tylko cechami o wydzwieku pozytywnym.

Biedny Nietschze nawet jako filozof nie snil o tym, ze ktos jego gdybania w makabryczny sposob przeniesie do realnego wymiaru i wprowadzi w zycie. Chyba Tatarkiewicz pisal, ze Nietzsche nazywal swoje poglady dynamitem. On wiedzial dobrze, ze malo osob go zrozumie.
Czyz nie mial Nietzsche racji piszac "Bog umarl" - skoro nawet pozniej nazisci Hitlera zabijali wymawiajac slowa "Gott mit uns", ze wsparciem papieza Piusa XII.

Tak na marginesie czul sie w jakis sposob polakiem i czesto wspominal swoje ponoc polskie korzenie. Tutaj mam cytat ksiazeczki ''ecce homo'' - Nietzschego str. 49 (mam ja akurat przed soba )- ''Ja sam nadal jeszcze jestem na tyle Polakiem , by za Szopena oddac reszte muzyki....''


krzysztof.mm
28-08-2017 19:26
krzysztof.mm
...a Adolf Hitler był katolikiem.
Z Panem Bogiem.
mircio.
28-08-2017 21:46
mircio.
- Bp Margot Käßmann - ambasadorka Ewangelickiego Kościoła Niemiec ds. 500-lecia Reformacji alkoholiczka, złapana przez policję za jazdę po pijanemu, rozwódka.
- 55-letnia pastor Eva Brunne jest pierwszym na świecie biskupem-lesbijką itd.
( Zachód zbiera żniwa swojej reformacji )

Wczesny Luther był katolickim radykałem, szukającym korzeni chrześcijaństwa. Z tym Luther'em dzisiejszy protestantyzm nie wiele wspólnego, który potem został pożytecznym idiotą niemieckich hrabiów, którzy chcieli robić co chcą, niezależnie od cesarza i papieża ( reformacja zakończyła się klęską, konsekwencją tego były krwawe wojny religijne w XVIw. i XVII w. wojna 30-to letnia, całe dziedzictwo jakie pozostawił...)

@ "krzysztof.mm" ( za czasów rządów PO "ja-nek")
- Grodzką kiedyś byłeś zauroczony, parady równości się POdobały, POplenczników POpierałeś, wiadoma jak skończyli, nicka zmieniłeś, więc nie równaj "jabłek do g.wien" marny zaKODowany trolu internetowy coraz bardziej sfrustrowany i
czyżby podsłuchiwanie Radia Maryja ( zapożyczone od O. Rydzyka "z Panem Bogiem") na nic się nie zdało ?
bronek91
28-08-2017 22:45
bronek91
"przewartosciowanie podstaw ludzkich wartosci, poprzez szukanie tych wartosci gleboko zakorzenionych w ludzkiej naturze i to glebiej niz chrzescijanstwo. "- cytat
masz rację, czego chciał, ale zastanówmy się do czego to prowadzi.
Co dla przeciętnego człowieka stanowi wartości najgłębiej zakorzenione? Instynkt pierwotny, zmysłowe pojmowanie świata, względem którego, świat duchowy, np. reprezentowany przez chrześcijaństwo jest tylko odgałęzieniem. Chrześcijaństwo opiera się na prymacie ducha. Paweł twierdził, iż człowiek wewnętrzny, człowiek zmysłowy powinien umrzeć dla wartości duchowych, które prowadzą do komunii z Bogiem. Nietzsche twierdził odwrotnie, to życie cielesne jest osnową ludzkiej egzystencji. Z twierdzeń Nietzchego wypływał naturalizm i relatywizm etyczny. Zatem chciał przewartościować system. Co znaczy przewartościować? Znaczy to nadanie wszelkim wartością nowych definicji. W przypadku Nietzschego jest to dodatkowo niebezpieczne, ponieważ nie wyznaje on wartości absolutnych, tak jak chrześcijaństwo, ale stawia na relatywizm. Coś, jakaś wartość może być zarówno dobra, jak i zła, wszystko jest uzależnione od sytuacji. In plus mało tego, na wzór buddyzmu, chce on wyjść z dualistycznego schematu. Jego koncepcja nowej moralności to przewartościowanie wszystkich wartości, wyjście poza dobro i zło , przeciwstawienie Dionizosa i Apollina. Co to oznacza? iż, nadczłowiek wypracowuje własną moralność, gdzie nie ma obiektywnych czynów dobrych czy złych, jest tylko konieczność. Prymat lansowania nowej rzeczywistości nadczłowieka i przyznanie jej słuszności, bo ktoś jako nadczłowiek tak sobie założył. Rozumiesz o co chodzi? Morderstwo w chrześcijaństwie to coś złego, u nadczłowieka, po całym przewartościowaniu wszystkich pojęć, morderstwo może okazać się niezbędną koniecznością.
To właśnie dlatego do wszelkich przewartościowań odnoszę się negatywnie. Etyka i wynikła z niej moralność może mieć różne źródła. Prawda, nie musi to być Biblia. Niestety, ale cywilizacja europejska, jej etyka została zbudowana na Biblii. Co z tego wynika? bez Biblii nie ma cywilizacji europejskiej! Jest coś innego, jest coś nowego, czy będzie to lepsze, nie wiemy. Osobiście wychodzę z założenia, że nie będzie już nic lepszego. Jeżeli coś jest dobre, po co to zmieniać. Lepiej jest zawsze wrogiem dobrego. A co w sytuacji, gdzie stwierdzimy, iż nowa etyka może być zastąpiona znowu czymś innym, czym powiedzmy "lepszym"? Mam nadzieję, iż zdajesz sobie sprawę, co niosą za sobą wszelkie "przewartościowania". Zawsze godzą w ład społeczny a nagła zmiana ładu społecznego to rewolucja.

" slowa mogly okazac sie przyczynkiem do rachunku sumienia i rewizji swojego zycia. "- cytat

Do rewizji życia być może, pytanie, czy na lepsze? Do rachunku sumienia, nie sądzę. Przeciętny chrześcijanin a takich jest totalna większość nie zna Biblii, a co za tym idzie? Kto nie zna Biblii, nie zna Boga. Problem nie polega na tym, iż ze względu na fakt, iż instytucjalna religia ma charakter postulatów i dominuje mizeria, należy przewartościować system. Należy skupić wysiłki, aby jak najwięcej ludzi poznało wartości.

"Kompletna bzdura-
Nazisci wykorzystali poglady Nietzschego, na temat nadczlowieka i moralnosci panow,"- cytat
eh.... sukces ma wielu ojców, porażka żadnego.... Czego to ja się nasłuchałem już na temat nazizmu, że to lewicowa ideologia, że naziści byli kryptokomunistami, że swastyka to została przez nazistów przywłaszczona bezpodstawnie, że naziści, to nie Niemcy, że Polskę w 1939 nie zaatakowali Niemcy, tylko naziści, że naziści prowadzili obozy zagłady, ale nazistów nie należy łączyć z Niemca, że to Niemcy są główną ofiarą nazizmu itd, itd, itd. Skupmy się na faktach. Hitler stwierdził, iż chrześcijaństwo zapóźniło cywilizację europejską o 2 000 lat rozwoju a sumienie to Żydowski wynalazek. Na czele świata nie miał stać Bóg, tylko opatrzność. Fakt jest taki, iż Hitler zaczytywał się w Nietzchem i zasłuchiwał w Wagnerze, który swą muzykę tworzył w oparciu o różnego rodzaju duchy narodu. Hitlerowskim ideałem nadczłowieka był Parsifal. Podobnie tłumaczy się, że leninizm, stalinizm i trockizm z Marksem i Engelsem mają niewiele wspólnego, że zawłaszczyli sobie ich filozofię itd. itd. Prawda jest taka, że nikt nic nie zawłaszczał, ale dalej rozwijał, tak samo jak Augustyn rozwijał myśl Platona a Tomasz Arystotelesa.

"Mial charakteryzowac sie tylko cechami o wydzwieku pozytywnym"- cytat
Pozytywnymi w jakim zakresie, w oparciu o co pozytywnymi? Sama określiłaś, z czym się zgadzam, że filozof dążył do przewartościowania, do zmiany definicji wartości. To co pozytywne w chrześcijaństwie, nie oznacza iż jest pozytywną wartością w islamie lub innym systemie kulturowym? In plus, filozof chciał wyjść poza poza dualistycznie pojmowany system wartości. Podobnie w buddyzmie. Nic nie jest dobre czy złe, jest konieczne. Skąd zatem wiesz, że nadczłowiek reprezentowałby pozytywne wartości w oparciu o obecnie obowiązujący system wartości, zbudowany na Biblii?
bronek91
28-08-2017 23:19
bronek91
@cd minerwa

"Biedny Nietschze nawet jako filozof nie snil o tym, ze ktos jego gdybania w makabryczny sposob przeniesie do realnego wymiaru i wprowadzi w zycie"- cytat

Faktycznie, poświecił życie, zbudował system filozoficzny, tak jak Marks i Engels, po czym stwierdził, iż to tylko dla sztuki;D:D:D:D:D A Hitler go źle interpretował;) Tak samo jak współcześni muzułmanie:) Wyznają jeden koran, jednego Muhammada a każdy interpretuje go na swój sposób i każdy czyni to dobrze, ale każda frakcja ma wycinać opozycję. To się nazywa Dar es Salaam;) Jak Muhammad wróci z niebios, też powie, iż koran ustnie tworzył, tylko dla sztuki;) KK ma to do siebie, iż jasno i absolutnie określa, w co wierzy i co uznaje. W protestantyzmie już takiej oczywiści brak;)

"Czyz nie mial Nietzsche racji piszac "Bog umarl" - skoro nawet pozniej nazisci Hitlera zabijali wymawiajac slowa "Gott mit uns", ze wsparciem papieza Piusa XII."- cytat

Nietzsche miał rację!!!! BÓG UMARŁ DLA CAŁEGO ŚWIATA, A NASTĘPNIE ZMARTWYCHWSTAŁ, JAKO JEDYNY POKONAŁ WIĘZY ŚMIERCI, PONIEWAŻ NIEMOŻLIWOŚCIĄ JEST, ABY GRZECH NAD NIM PANOWAŁ. Filozof wyrósł na protestanckiej tradycji, gdzie Bóg jest immanentny. Wiąże on Boga ze światem -> tak naprawdę takie twierdzenie, to zasługa Lutra;) Bóg stwarzał się wraz ze światem;)
A Lenin powiedział, kto nie pracuje, ten też i niech nie je-> to samo powiedział św. Paweł, to oznacza iż Lenin realizował naukę św. Pawła??? :D:D:D A Marek Aureliusz, Julian Apostata i paru innych pogan wyżynało chrześcijan. Wobec czego dlaczego odradzają się neopoganie, nawiązujący do nich i pochwalających ich (np. pacyfka, inaczej krzyż Nerona). Marek Aureliusz to ceniony filozof a co czynił na wyprawach przeciw Kwadom i Markomanom? To taki filozof? wyobrażasz sobie kazania moralne Hitlera???

"Tak na marginesie czul sie w jakis sposob polakiem i czesto wspominal swoje ponoc polskie korzenie."- cytat

Angela Makrela, też ma polskie korzenie;) I co? reprezentuje polski interes narodowy?
bronek91
28-08-2017 23:28
bronek91
@cd minerwa
Też mam dla Ciebie cytat z Nietzschego
"Filozofia moja przynosi ideę zwycięską, od której ginie w końcu wszelki inny sposób myślenia. Jest to wielka idea hodowli: rasy, które jej nie znoszą, są skazane; te które odczuwają ją jako największe dobrodziejstwo, są wybrane do panowania" - Nietzsche, "Wola mocy", Kraków 2013, str. 313
Może wyjaśnisz;)

I pomyśleć, że i Nietzsche ma swoje źródło w Lutrze;D:D:D:D pytanie czy obecnie protestanci znają w ogóle Lutra;D
bronek91
28-08-2017 23:49
bronek91
@krzysztof.mm

''ostrzegałem, gość ma nierówno pod sufitem''

Przypominam że mówisz o gościu który mówi:
''jeżeli jest jakiś naród walczący o swoją wolność to jest tendencja, żeby mu więcej wybaczać prawda? Więcej wybaczać, bo toczy szlachetną walkę... Wybaczać także niektóre zachowania typowo nacjonalistyczne... Nacjonalizm zresztą nie jedno ma imię... Nacjonalizm walczący o niepodległość narodu jest trochę inny niż nacjonalizm uciskający innych, ale warto o tym pamiętać.''- wiesz kto to powiedział???

''...a Adolf Hitler był katolikiem.''- cytat

A Stalin był prawosławnym a Enver Hodża ateistą;) i Co wobec tego????

krzysztof.mm jaki ty śmieszny jesteś;D:D:D:D:D
[konto zostało usunięte]
29-08-2017 21:50
[konto zostało usunięte]
bronek91
Niemcy hitlerowskie tyle maja wspolnego z Nietzschem, co z Katolicyzmem. Ten mit, ze Nietzsche ma cos wspolnego z faszyzmem jest jedna z najglubszych funkcjonujacych teorii. On nie miał na celu zmienic swiata tylko go opisac.
Zreszta hitlerowski nadczlowiek bardziej skupial sie na darwinizmie, a przynajmniej na tym, jak ta teoria byla wowczas rozumiana. Czy powiesz, ze Darwin przyczynil sie do hitlerowskiego, zbrodniczego projektu. Czym mialby byc ten nietzscheanski nadczlowiek, ale wiemy czym on nie jest- ani aryjskim nordyckim blondynem ani matka Teresa. Hitlerowcy sporo dodali do "idealu nadczlowieka" jak i sporo z jego stwierdzen zignorowali. Czyli mozna powiedziec, ze realizowali ?biologiczna ? idee nadczlowieka , ale to nie byla idea Nietzschego.
- Nietzscheanizm jako filozofia byl skrajnie indywidualistyczny, dlatego nie mozna zastosowac go do calych zbiorowosci czy panstw.
Z przerostu domyslow nad filozofia rodzi sie okrucienstwo i przerosniete ego. Mozna je interpretowac ale na pewno nie doslownie.
Spotkalam sie z opinia, ze nadczlowiek to moze byc tez stan ?Nirwany'' , ktora sama w sobie jest odsunieciem sie od norm ludzkich , stanow umyslowych, ktore sa sprawcami cierpienia. To by tlumaczylo jego zainteresowanie buddyzmen.

Piszesz
"Angela Makrela, też ma polskie korzenie;) I co? reprezentuje polski interes narodowy?" Po pierwsze - pisze sie pani Merkel . Po drugie
co ma piernik do wiatraka, co pani Merkel oprocz korzeni polskich ma wspolnego z tematem o Nietzsche. Tez moge dodac pare nazwisk -
Zdobywca Monte Casino - general Wl. Anders pochodzil z rodziny o niemieckich korzeniach. Niemcem byl ojciec sw. Maksymiliama Kolbe a chocby z najblizszej polki - Lukasz Podolski, niemiecki pilkarz pochodzenia polskiego.
A Eryk Zelewski z Leborka (kat Warszawy - zmienil nazwisko na von dem Bach) majacy rdzennie polskie pochodzenie a wszyscy jego przodkowie byli wyznania rzymsko-katolickiego. Jaki on prezentowal interes narodowy ?

Absurd Boga chrzescijanskiego polega na chociazby odmiennosci Starego i Nowego Testamentu, jego czlowieczenstwie i boskosci w jednym. Zmieniono obraz Boga, ktorego nalezalo sie bac i lekac (stary testament) na Boga dobrego , litosciwego i przebaczajacego (nowy testament), bo inaczej w rozwijajacej sie spolecznosci Europejskiej odrzucono by taka religie. A w zaleznosci od potrzeb dokonuje sie kolejnych zmian, na zasadzie cos sie doda , cos sie skresli albo zmieni znaczenie.

I na tym koncze dyskusje.

bronek91
30-08-2017 00:36
bronek91
@cd minerwa
"Niemcy hitlerowskie tyle maja wspolnego z Nietzschem, co z Katolicyzmem"- bardzo dziękuję, ale kłóci się to z Twoim poprzednim twierdzeniem

"skoro nawet pozniej nazisci Hitlera zabijali wymawiajac slowa "Gott mit uns", ze wsparciem papieza Piusa XII."- cytat

"On nie miał na celu zmienic swiata tylko go opisac."- cytat

Nietzsche był w pierwszej kolejności filozofem, nie ideologiem- to jest różnica. Filozofia to nauka, filozof to naukowiec a rolą nauki w Europie od czasów Arystotelesa jest opis rzeczywistości. Czy jest właściwy? Czas weryfikuje;) Ideolog to propagandysta, nawiązuje do konkretnych myśli filozoficznych i przekuwa je na grunt praktyczny. Per analogiam. Marks był filozofem, z kolei Stalin był wykonawcą jego założeń. Marks nienawidził Rosji, zawsze życzył jej najgorzej, w ogóle nie dopuszczał, aby do rewolucji doszło właśnie w Rosji. Nie przewidywał, jak realizowane będą jego poglądy. To samo jest z Nietzschem. Hitler nie nawiązywał tylko do niego. Brał założenia także z Hegla a nawet i od Lenina;) Tego wymaga rzeczywistość, żadna ideologia nie nawiązywała tylko do jednego myśliciela. A jak Nietzsche motywuje spisanie swoich poglądów?

"Rzeczy wielkie wymagają, by o nich milczano lub w wielkim stylu mówiono:w wielkim stylu, to znaczy cynicznie i niewinnie. (...) Opisuję co będzie, co inaczej być nie może (...) albowiem konieczność sama jest tutaj przy robocie. (...) tylko namyślał się w trzymaniu się na uboczu, z dala, w cierpliwości, w opóźnieniu, w pozostawaniu w tyle: jako duch- świadek i kusiciel(...) który opowiada co będzie (...) ruch przeciwny pod względem zasady i działania; ruch który kiedykolwiek w przyszłości zastąpi ów nihilizm zupełny (...) potrzeba nam będzie kiedyś nowych wartości"
Przytoczyłem fragmenty wstępu do "Woli Mocy", jak widać, już we wstępie określono/ przedstawiono, że założenia zawarte w dziele będą miały przełożenie na rzeczywistość. Wpierw w dziele następuje opis rzeczywistości, następnie w księdze trzeciej określa się "Zasady nowego ustanowienia wartości" i "Chów i hodowlę". Nietzsche, prawda opisuje rzeczywistość, jest naukowcem, następnie wytycza warunki przewartościowania wartości. Nie określa konkretnie, o jakie wartości chodzi, pozostawia to ideologowi, nadczłowiekowi, które swą siłę woli wykorzysta, aby swój wyższy poziom wcielić w życie. Prawda, Nietzsche jest indywidualistą, ale poszczególne jednostki mają przełożenie na całe społeczeństwo średniaków. Nietzsche wskazuje, iż to wybitna jednostka determinuje historię, z kolei historia to nauka społeczna, dotyczy całego społeczeństwa, nie jednostki, co nie oznacza, iż to jednostka nie determinuje historii. To historia determinowana jest przez jednostkę i przypadek.

"ma cos wspolnego z faszyzmem"- cytat
Z faszyzmem ma mniej wspólnego, prawda, natomiast z nazizmem znacznie więcej. Faszyzm bardziej stawiał na kolektywizm a nazizm na teorię rasy i solidaryzm społeczny;)

"Darwin przyczynil sie do hitlerowskiego, zbrodniczego projektu"- cytat
Nietzsche z Heglem i paru innymi dali Hitlerowi podbudowę ideologiczną i filozoficzną z kolei
Darwin i Lombroso dali Hitlerowi podstawy naukowe, które wypełniły treść ideologii. Należy odróżniać wkład poszczególnych filozofów, czymś innym jest wskazywać konkretne działania, czymś innym jest wykorzystanie badań stricte naukowych, z dziedzin przyrodniczych. Inny jest cel i motyw poszczególnych nauk. Przyrodnik opracowuje wynalazek, ideolog wykorzystuje ten wynalazek;) Odpowiedzialność główną ponosi ideolog, ponieważ działa, filozof odpowiada za dawanie przyzwolenia. I tak założenia wszystkich wymienionych zostały obalone, Darwin trzyma się jeszcze, ale wciąż jako tylko teoria:)

"nie jest- ani aryjskim nordyckim blondynem ani matka Teresa."- cytat

Nietzsche nie określił, nakreślił jedynie ogólne ramy, nie wyznaczył kierunku przewartościowania. Można tam zatem wstawić wszystko, co nadczłowiek uzna za konieczne i właściwie uzasadni;).

"nie mozna zastosowac go do calych zbiorowosci czy panstw.'' - cytat
Do państwa raczej nie, do narodu, który ma swego ducha, co określił znów Hegel;) A na czele państwa narodowego stoi kto? WÓDZ NADCZŁOWIEK;) Jego wola jest prawem i czyni wszystko, co dla narodu konieczne!

"Mozna je interpretowac ale na pewno nie doslownie."- cytat
Tak samo jak Biblię, Koran, Torę, Mahabaratę, Marksa, Engelsa itd. Problem nie polega na tym, że coś się interpretuje dosłownie, czy nie... Problem polega na tym, że jak coś jest logiczne, a taki jest charakter nauki, zawsze znajdzie jakiegoś fanatycznego wyznawcę, który pewne ideały będzie wcielał w życie;) Człowiek jest istotą religijną i zawsze musi w coś wierzyć;)

", ze nadczlowiek to moze byc tez stan ?" - cytat

To twoja interpretacja, sama określasz iż Nietzsche tak jednoznacznie nie określił;) Tak samo przytoczony przez Ciebie wcześniej Prof. Obirek stwierdził, iż piekła nie ma, jest to ewentualnie jakiś przemijający, duchowy stan. Jakoś większość wierzących uznaje inaczej, jest to ich zdaniem rzeczywistość;)

"stanow umyslowych, ktore sa sprawcami cierpienia."- cytat

Zdaniem Buddy to niewiedza jest przyczyną wszelkiego cierpienia, którego należy się pozbyć aby połączyć się z absolutem. Nietzsche, jak widać o przewartościowaniu nie mówi w odniesieniu do konkretnej osoby, ale całej kultury;)

Panią Makrelę podałam w odniesieniu do Twojego odwołania się do rzekomych polskich korzeni filozofa:) Narodowość to wewnętrzne poczucie, można mieć dwoje obcokrajowych rodziców, co nie oznacza iż dziecko nie ma się czuć narodowości kraju, w którym np. się urodziło;) Obywatelstwo, to znów urzędowe przypisanie :)

"wszyscy jego przodkowie byli wyznania rzymsko-katolickiego."- cytat

Masz jakieś uprzedzenia?

"Absurd Boga chrzescijanskiego polega na chociazby odmiennosci Starego i Nowego Testamentu, jego czlowieczenstwie i boskosci w jednym. "- cytat

Co za bzdury! Chrystus nie zniósł ani jednaj kreski, ani jednej kropki z Prawa Mojżesza, wprost przeciwnie, wypełnił proroctwa Starego Testamentu. Wiara KK to nie tylko fides, ale i ratio:) To temat na inna dyskusję. To doskonały dowód na to, iż nie znasz Boga, nie masz o Nim jakiegokolwiek pojęcia. Kto szuka ten znajdzie, proście a będzie wam dane:). A Ty co poczyniłaś w tym kierunku? Nietzsche poczynił bzdurne założenia, swoją filozofię, swój dom zbudował na piasku i historia pokazuje, jakie tego były konsekwencje. Jeśli ślepy ślepego prowadzi, to obaj w dół wpadną. Poza Chrystusem, jeszcze nikt nie został wskrzeszony własną mocą, gdzie zatem jest nadczłowiek Nietzschego? Czy coś takiego potrafi uczynić? Podaj przykład;)bronek91
30-08-2017 00:43
bronek91
A najgorszy w tym jest fakt, iż idealizm niemiecki, protoplasta nazizmu, swój początek bierze w teologii Lutra...
[konto zostało usunięte]
30-08-2017 11:33
[konto zostało usunięte]
bronek91
No to ilu luteran nalezy do ONR i Mlodziezy Wszechpolskiej ? tak z ciekawosci tylko pytam.
bronek91
30-08-2017 11:51
bronek91
@cd minerwa
Nie wiem. Organy państwa i wszelkiego rodzaju związki niereligijne nie mają prawa prowadzić takich statystyk. Co to ma do rzeczy? Znów uprzedzenia? Tak a propos, dyktator Piłsudski i jego ziomale w dużej części byli protestantami i kalwinami np. z jednoty? Co to ma za znaczenie? Równie dobrze mógłbym zapytać ilu jest luteran np. w Obywatelach RP:)
bronek91
30-08-2017 11:58
bronek91
PS przodek Dmowskiego, wedle wszelkich prawdopodobieństw był muzułmaninem:) Jakoś narodowcom to nie przeszkadza:)
[konto zostało usunięte]
30-08-2017 15:58
[konto zostało usunięte]
bronek91
Mlodziez Wszechpolska - status stowarzyszenia. "Celem głównym jest wychowanie członków w duchu wartości narodowych i katolickich ....."

"ONR stoi na gruncie zasad katolickich, opierając na tych zasadach całokształt życia politycznego i gospodarczego...
Na zjeździe we Lwowie Roman Dmowski mówił że ugrupowania komunistyczne swą siłę budują na odwoływaniu się do najniższych instynktów człowieka a narodowcy uderzają w najlepsze i najszlachetniejsze struny duszy człowieka czyli hasła ''Bóg i Ojczyzna'', którego transwersacja sprowadza się do zawołania ''Polak katolik''10. Obóz silnie akcentował swój pro katolicki charakter Roman Dmowski w broszurze ''Kościół, Naród i Państwo'' pisał ''Katolicyzm nie jest dodatkiem do polskości, zabarwieniem jej na pewien sposób, ale tkwi w jej istocie, w znacznej mierze stanowi jej istotę.
Oenerowcy odznaczali się wielkim zapałem, żywiołowością, chęcią walki przepełnioną wiarą w budowę Wielkiej Polski - Katolickiego Państwa Narodu Polskiego. ONR był organizacją bezkompromisową, nie cofającą się przed użyciem nawet drastycznych działań w dążeniu do obranego szlachetnego celu...."
Pisza - katolicki a nie chrzescijanski.

Twoja wypowiedz - "A najgorszy w tym jest fakt, iż idealizm niemiecki, protoplasta nazizmu, swój początek bierze w teologii Lutra..."
Skad wziales nazizm w teologii Lutra. Chyba cos Ci sie pokrecilo, pomieszalo i znow wyszlo szydlo z worka. Czyli tak wszystko poprzekrecac, zeby wyszlo na innych :)

No to ilu luteran nalezy do ONR i Mlodziezy Wszechpolskiej- to bylo moje pytanie ..
- oto odpowiedz - chyba zadnego, bo ta ideologia nienawisci do innych, nazizm i nacjonalizm zarezerwowane tylko dla katolikow ....? Co widac na przykladzie naszego katolickiego rzadu.

bronek91
30-08-2017 19:40
bronek91
@cd minerwa
A gdzie w tym statusie wymaga się od kandydatów konwersji lub zaświadczenia z parafii o byciu członkiem KK??? Do wymienionej organizacji może wstąpić każdy, kto czuje się Polakiem, nawet niezależnie od pochodzenia etnicznego;) Nawet w II RP rzecznikami narodu były osoby, w rodzinach których bliski krewny (brat) utożsamiał się z inną, niejednokrotnie wrogą narodowością;) Przykłady? -> Bracia Andrzej Szeptycki i Stanisław Szeptycki;D A mamusia wielkiego Rydza nie była czasem Ukrainką;D:D:D Nacjonalizm polski to nie to samo co nacjonalizm ukraiński. Nie liczy się etnos (pochodzenie) ale poczucie przynależności i wola działania. Katolicyzm z polskim ruchem narodowym związany był przez pryzmat rozbiorów, gdzie to KK był jedyną instytucją zrzeszającą największą część Polaków. Pomógł w kulturalnym przetrwaniu Polaków. Podobną rolę na Śląsku Cieszyńskim odegrali protestanci;) Wobec tego nie należy tego uznawać za konieczność konwersacji ale chodzi o uszanowanie i poznanie. Konwersja jest wewnętrzną sprawą każdego człowieka. Zresztą zaznaczałem już, że ta cała sanacja, jeśli chodzi o najbardziej "wewnętrzny krąg" składała się z samych protestantów i kalwinów, pomimo odwoływania się do wartości katolickich. Jakoś nikogo to nie raziło. No, fakt, Sapiehę, metropolitę Krakowa, ale dopiero w chwili pogrzebu Piłsudskiego;)

"katolicki a nie chrzescijanski."- cytat

Zatem wskaż różnicę między chrześcijaństwem a katolicyzmem;D:D:D:D Jestem ciekaw twoich argumentów;D

:Skad wziales nazizm w teologii Lutra. Chyba cos Ci sie pokrecilo, pomieszalo i znow wyszlo szydlo z worka. Czyli tak wszystko poprzekrecac, zeby wyszlo na innych :)"- cytat

Robisz na odwrót. Zamiast szeregować fakty i budować tezę, najpierw stawiasz tezę a następnie szukasz na siłę argumentów, których nie ma;D Jeszcze raz, przeczytaj przytoczone przez Ciebie moje zdanie;)

Jeszcze raz-> moje zdanie
""A najgorszy w tym jest fakt, iż idealizm niemiecki, protoplasta nazizmu, swój początek bierze w teologii Lutra...""

Jaki z tego zdania wychodzi ciąg chronologiczny?
teologia Lutra-----------------------------> idealizm niemiecki----------------> nazizm
początek bierze w teologii Lutra/fakt, iż idealizm niemiecki/protoplasta nazizmu

Nie napisałem, iż "wziales nazizm w teologii Lutra" - cytat
Stwierdziłem, iż nazizm wykształcił się w wyniku zmian poczynionych przez teologię lutra z idealizmem niemieckim jako ogniwem pośrednim.
Nie przypisuj mi twierdzeń, których nie głoszę!

"ilu luteran nalezy do ONR i Mlodziezy Wszechpolskiej-"- cytat

Nie masz na to żadnych dowodów. In plus, nie wskazałaś, iż organizacje zastrzegły sobie przyjmowanie samych członków KK. Do tych organizacji może wstąpić każdy! To nie jest państwo Izrael, gdzie aby uzyskać obywatelstwo, albo należeć do stowarzyszenia promującego Żydów, trzeba wykazać w drzewie genealogicznym pochodzenie od przodka Żyda. To jest ewidentny dowód na to, jakie państwo we współczesnym świecie stosuje zasady rasizmu i wbrew pozorom, które sugerujesz, nie jest to Polska;)

PS
"bo ta ideologia nienawisci do innych, nazizm i nacjonalizm zarezerwowane tylko dla katolikow ....?"- cytat
Co sugerujesz? Że np. członkami SS byli tylko katolicy? Hitler wymagał zaświadczenia z parafii??? Jak już, to bynajmniej mnie po to aby udowodnić przynależność religijną:D:D:D:D A ilu katolików należało do SS Galizien? a w SS Nord to służyli pewnie sami katolicy i ani jedna osoba, która urodziła się w rodzinie protestanckiej;D A może przypomnisz, gdzie rozpoczęto realne stosowanie teorii rasowych;D Czy nie uczynił czasem tego arcyprotestancki naród szwedzki (od 1527 roku) względem Lapończyków? A Marks i Darwin jakiego byli wyznania, nie byli to czasem protestanci? A Hitler nie był czasem z pochodzenia Żydem;D:D:D:D

Hegel w dziele "O filozofii prawa" napisał, że to co Marcin Luter rozpoczął w wierze i uczuciu to pragnie zawrzeć w pojęciu filozofii. Idealizm niemiecki to protestantyzm w szacie ideologicznej. Komunizm naukowy, to zaś materialistyczna interpretacja protestantyzmu.
bronek91
30-08-2017 20:30
bronek91
"Jeśli Żydzi nie chcą się nawrócić, to nie powinniśmy ich dłużej cierpieć wśród nas ani cierpliwie znosić ich obecności."- cytat
Teraz pytanie, kto to powiedział? A)Luter, B)Nietzsche C) Hitler
[konto zostało usunięte]
31-08-2017 08:01
[konto zostało usunięte]
Coraz bardziej bawi mnie to... :-)
"Ty czarownico! Ja ci dam! Jak zabijać ludzi, to sama się podstaw pierwsza".
"Prezydent to oszust ulegający lobby żydowskiemu"
Kto to powiedzial- A)Luter, B)Nietzsche C) Hitler , a moze D - ktos inny ?
bronek91
31-08-2017 09:22
bronek91
"Belzebub z Torunia" - cytat ,"''prymas Polski w Toruniu'', a pisze się ''ksiądz prymas'', ''Jego Eminencja''. Oni są też wykształceni w Moskwie. (...)
Dzisiaj wziąłem ''Gazetę Wyborczą'' do ręki, tylko trochę przeczytałem i mówię? - ?precz! Trucizna! Tyle negacji: Wałęsa? - ?negacja, ktoś tam? - ?negacja. Wszystko na ''nie''. To jest ta sama firma co ''Nie'' i ''Skandale''."
"Dziś z piekła jego głos słychać w niebie, tak wyje! Jest obok Mahometa przywiązany najgrubszym łańcuchem! "

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Oczami niewidomego: choroby oczu (2) zaćma

18-03-2018 09:30

Każdy z nas posiada wiele zmysłów: smak, węch, zapach, słuch, wzrok itp. Każdy z nich jest nam przydatnym w codziennym życiu społecznym, zawodowym i prywatnym. Cenimy sobie je raz więcej raz mniej, jednak ciężko nam sobie wyobrazić życie bez nich.

wyświetleń: 127komentarzy: 0

Msze i nabożeństwa online

18-03-2018 06:30

Nie możesz być na mszy lub nabożeństwie? Nic straconego, zawsze możesz uczestniczyć w nich dzięki kamerom udostępnionym online. Poniżej prezentujemy listę kościołów katolickich i ewangelickich z naszego regionu, w których zostały uruchomione transmisje na żywo, również na urządzenia mobilne. 

wyświetleń: 507komentarzy: 0

Noc Muzeów z kotem na plakacie

17-03-2018 21:00

Śpiący kot z najeżoną sierścią, która kształtem przypomina cieszyńskie zabytki – tak, prezentuje się plakat tegorocznej 11. edycji Cieszyńskiej Nocy Muzeów. Taką decyzję podjęli wczoraj (16.03) przedstawiciele instytucji, które wezmą udział w Nocy Muzeów 25 maja.

wyświetleń: 563komentarzy: 3

Punkty zdobył tylko Kupczak, Słowiok poza ''30''

17-03-2018 20:55

Kombinatorzy norwescy przenieśli się do Klingenthal, gdzie odbędą się już jedne z ostatnich konkursów w tej edycji Pucharu Świata. W sobotę (17 marca) najlepszy okazał się reprezentant gospodarzy, Fabian Riessle. Najwyżej z Polaków - Szczepan Kupczak - został sklasyfikowany na 26. miejscu.

wyświetleń: 154komentarzy: 0

Pardubice wygrały u siebie pierwsze spotkanie

17-03-2018 20:30

Po dwóch zwycięstwach, we własnej hali, hokeiści Trzyńca udali się do Pardubic, na kolejne dwa mecze, w ramach ćwierćfinału play-off. Niestety, podopieczni Vaclava Varadi sobotnie spotkanie przegrali i w serii, do czterech zwycięstw, prowadzą już tylko 2:1.

wyświetleń: 152komentarzy: 0

Troje skoczków WSS Wisła zdobyło punkty

17-03-2018 20:15

Za nami przedostatni konkurs Pucharu Kontynentalnego w tym sezonie. Skoczkowie, podczas ostatniego weekendu zmagań, rywalizują w Czajkowskim.

wyświetleń: 382komentarzy: 0

Polscy skoczkowie zajęli drugie miejsce w konkursie drużynowym

17-03-2018 19:00

Podopieczni Stefana Horngachera uplasowali się na drugiej pozycji, w konkursie drużynowym na mamuciej skoczni w Vikersund. Wygrali ci, co mieli wygrać, czyli Norwegowie.

wyświetleń: 562komentarzy: 0

Są pieniądze na sprzęt

17-03-2018 17:45

Dzięki wspólnemu projektowi Szkoły z Drogomyśla i  Z Vratimova dofinansowanemu  z Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Śląsk Cieszyński – Těšínské Slezsko placówka w Drogomyśłu zyska nowy sprzęt.

wyświetleń: 660komentarzy: 0

Znaczny stopień niepełnosprawności - ulgi i uprawnienia

17-03-2018 16:35

Na wstępie warto podkreślić, że przy większości poniższych ulg i uprawnień wystarczy orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności – wydane przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Cieszynie– lub orzeczenia równoważne, np. wydane przez ZUS, o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji czy wydawane niegdyś – o I grupie inwalidztwa.

wyświetleń: 1671komentarzy: 0

Pościg ulicami Ustronia

17-03-2018 14:55

Policjanci dziś (17.03.2018) zatrzymali w Ustroniu po pościgu  21- letniego mieszkańca Żor. Mężczyzna nie zatrzymał się do kontroli po tym, jak przekroczył dozwoloną prędkość. Jak się okazało był w dodatku nietrzeźwy i nie posiadał uprawnień do kierowania samochodem.  

wyświetleń: 6489komentarzy: 3
Kontakt z redkacją .