Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 3928komentarzy: 3

Laserem w piratów

05-01-2018 10:45

30 laserowych mierników prędkości trafiło do komend policji na Śląsku. To zakup Komendy Głównej Policji. Miernik ma możliwość rejestracji zdjęć i filmów. Dzięki niemu policjant może nie tylko udowodnić przekroczenie prędkości, ale na przykład przejazd samochodu na czerwonym świetle.

Jest bardzo precyzyjny, poręczny i udokumentuje sprawcę wykroczenia. Nowy laserowy miernik prędkość używają od kilku dni policjanci z cieszyńskiej drogówki. Urządzenie rejestruje nie tylko prędkość, ale i inne informacje. Przede wszystkim w trakcie pomiaru nagrywa kilkusekundowy film, a laserowy pomiar nie tylko dokładnie wskazuje prędkość, ale i konkretny pojazd, który został namierzony.

- Dlatego kierowcy nie mogą już mówić, że policjant zmierzył samochód jadący obok. Starsze urządzenia rzeczywiście wskazywały tylko prędkość i czas, jaki upłynął od pomiaru. W tym wypadku mamy nagranie w wysokiej rozdzielczości i może być dowodem podczas rozprawy w sądzie. Urządzenie ma również wbudowany GPS. - wyjaśnia Rafał Domagała, rzecznik prasowy cieszyńskiej policji.

Urządzenie, ustawione na statywie może działać również jako fotoradar, jednak jak zastrzega Domagała, będzie on służył jako mobilny rejestrator wykroczeń. - Policjanci najczęściej będą go wykorzystywać jako rejestrator przekroczenia prędkości, aczkolwiek dzięki temu, że potrafi nagrywać filmy, urządzenie może służyć jako dowód w sytuacji, kiedy kierowca przejechał przez skrzyżowanie na czerwonym świetle. Na takie zdarzenia policjanci też będą zwracać uwagę – dodaje Domagała.

St. Aspirant Krzysztof Sikora, Wydział Ruchu Drogowego KPP w Cieszynie przyznaje, że nowy sprzęt powinien utemperować kierowców. - Jego zaletą jest właśnie fotograficzna dokumentacja konkretnego, namierzonego pojazdu. Nie ma wątpliwości, można zidentyfikować kierowcę, który popełnił wykroczenie.

Urządzenie rejestruje prędkość nie tylko w momencie, kiedy pojazd się zbliża. Odczyt jest również możliwy, kiedy się oddala. Jest to przydatne w sytuacji, kiedy szczególnie motocykliści przejeżdżają obok patrolu z dozwoloną prędkością, jednak tuż za nim, gwałtownie przyspieszają – dodaje Domagała.

Do komendy powiatowej policji w Cieszynie trafiło na razie jedno urządzenie. Od kilku dni używają go już policjanci drogówki. W kolejnych tygodniach do policjantów trafi drugie tego typu sprzęt.

W ubiegłym roku w powiecie cieszyńskim doszło do 177 wypadków, w których zostały ranne osoby. Z powodu prędkości odnotowano łącznie 29 takich zdarzeń w 2017 roku. Natomiast kolizji było łącznie 1753, z czego 270 zostało spowodowanych przez kierowców, którzy niedostosowani prędkości do warunków drogowych.

JB

źródło: ox.pl
dodał: JB 05-01-2018 10:45
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (3)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

CZŁONEK
05-01-2018 19:26
CZŁONEK
Stańcie na Wiślance na dwu pasie za stacją benzynową między 14 a 16 to będziecie mieli kumulację piratów
jadeitowy
05-01-2018 22:00
jadeitowy
trzeba poprawic bydrzet,,jutro prezydent w skoczowie,,a dinkow brak,,skad je wziasc,,ostatnio ogladalem janosika,,,,,morze od kupcow,
hajot114
06-01-2018 10:36
hajot114
70 km/h na "Wiślance" to głupota, niestety podyktowana wjazdami na posesję co kawałek czy wysepkami przejazdowymi ... Co do motocyklistów .... ci co naginają przepisy, przepraszam, nagminnie je łamią mają podgięte tablice rejestracyjne .... na nich bata nie ma ,,,,
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Oczami niewidomego: choroby oczu (2) zaćma

18-03-2018 09:30

Każdy z nas posiada wiele zmysłów: smak, węch, zapach, słuch, wzrok itp. Każdy z nich jest nam przydatnym w codziennym życiu społecznym, zawodowym i prywatnym. Cenimy sobie je raz więcej raz mniej, jednak ciężko nam sobie wyobrazić życie bez nich.

wyświetleń: 128komentarzy: 0

Msze i nabożeństwa online

18-03-2018 06:30

Nie możesz być na mszy lub nabożeństwie? Nic straconego, zawsze możesz uczestniczyć w nich dzięki kamerom udostępnionym online. Poniżej prezentujemy listę kościołów katolickich i ewangelickich z naszego regionu, w których zostały uruchomione transmisje na żywo, również na urządzenia mobilne. 

wyświetleń: 517komentarzy: 0

Noc Muzeów z kotem na plakacie

17-03-2018 21:00

Śpiący kot z najeżoną sierścią, która kształtem przypomina cieszyńskie zabytki – tak, prezentuje się plakat tegorocznej 11. edycji Cieszyńskiej Nocy Muzeów. Taką decyzję podjęli wczoraj (16.03) przedstawiciele instytucji, które wezmą udział w Nocy Muzeów 25 maja.

wyświetleń: 563komentarzy: 3

Punkty zdobył tylko Kupczak, Słowiok poza ''30''

17-03-2018 20:55

Kombinatorzy norwescy przenieśli się do Klingenthal, gdzie odbędą się już jedne z ostatnich konkursów w tej edycji Pucharu Świata. W sobotę (17 marca) najlepszy okazał się reprezentant gospodarzy, Fabian Riessle. Najwyżej z Polaków - Szczepan Kupczak - został sklasyfikowany na 26. miejscu.

wyświetleń: 154komentarzy: 0

Pardubice wygrały u siebie pierwsze spotkanie

17-03-2018 20:30

Po dwóch zwycięstwach, we własnej hali, hokeiści Trzyńca udali się do Pardubic, na kolejne dwa mecze, w ramach ćwierćfinału play-off. Niestety, podopieczni Vaclava Varadi sobotnie spotkanie przegrali i w serii, do czterech zwycięstw, prowadzą już tylko 2:1.

wyświetleń: 153komentarzy: 0

Troje skoczków WSS Wisła zdobyło punkty

17-03-2018 20:15

Za nami przedostatni konkurs Pucharu Kontynentalnego w tym sezonie. Skoczkowie, podczas ostatniego weekendu zmagań, rywalizują w Czajkowskim.

wyświetleń: 384komentarzy: 0

Polscy skoczkowie zajęli drugie miejsce w konkursie drużynowym

17-03-2018 19:00

Podopieczni Stefana Horngachera uplasowali się na drugiej pozycji, w konkursie drużynowym na mamuciej skoczni w Vikersund. Wygrali ci, co mieli wygrać, czyli Norwegowie.

wyświetleń: 564komentarzy: 0

Są pieniądze na sprzęt

17-03-2018 17:45

Dzięki wspólnemu projektowi Szkoły z Drogomyśla i  Z Vratimova dofinansowanemu  z Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Śląsk Cieszyński – Těšínské Slezsko placówka w Drogomyśłu zyska nowy sprzęt.

wyświetleń: 661komentarzy: 0

Znaczny stopień niepełnosprawności - ulgi i uprawnienia

17-03-2018 16:35

Na wstępie warto podkreślić, że przy większości poniższych ulg i uprawnień wystarczy orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności – wydane przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Cieszynie– lub orzeczenia równoważne, np. wydane przez ZUS, o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji czy wydawane niegdyś – o I grupie inwalidztwa.

wyświetleń: 1678komentarzy: 0

Pościg ulicami Ustronia

17-03-2018 14:55

Policjanci dziś (17.03.2018) zatrzymali w Ustroniu po pościgu  21- letniego mieszkańca Żor. Mężczyzna nie zatrzymał się do kontroli po tym, jak przekroczył dozwoloną prędkość. Jak się okazało był w dodatku nietrzeźwy i nie posiadał uprawnień do kierowania samochodem.  

wyświetleń: 6530komentarzy: 3
Kontakt z redkacją .