Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Adrian Zandberg dla Ox.pl: Nie patrzmy na politykę jak na coś odległego

W piątek (28.02) w świetlicy Krytyki Politycznej w Cieszynie odbyło się spotkanie z Adrianem Zandbergiem, liderem Partii Razem i posłem na Sejm RP. Po jego zakończeniu porozmawialiśmy z nim o zbliżających się wyborach, kondycji polskiej sceny politycznej, czy... o Czechach.

W 2005 roku z urzędu Prezydenta RP odchodził, po dwóch kadencjach, Aleksander Kwaśniewski. Od tego momentu, Polacy co 5 lat w trakcie wyborów na ten urząd wybierają inne opcje polityczne. Jak Pan myśli - z czego wynikają takie zmiany w postrzeganiu najważniejszego urzędu w państwie? Czy jest to sygnał pewnej destabilizacji polskiej demokracji?

Myślę, że nie. Oczywiście można porozmawiać o tym, w jaki sposób jest skonstruowany urząd Prezydenta RP. Można poprzeć silnymi argumentami propozycję, aby wybierać go większością np 2/3 głosów przez Zgromadzenie Narodowe, aby był w większym stopniu ponadpartyjnym kandydatem. Dziś jednak wybieramy Prezydenta, który reprezentuje konkretną wizję polityki. Dlatego w maju będziemy mogli poprzeć albo jednego z kandydatów prawicy lub centroprawicy, albo Roberta Biedronia, który jest jedynym wyborem dla ludzi, którzy myślą lewicowo lub centrolewicowo.

Nie widzę nic zdrożnego w tym, że jest wybór na scenie politycznej - to rzecz naturalna. Jeśli było coś nienaturalnego w Polsce, to fakt, że przez długie lata zdominowały ją dwie partie prawicowe. Dla równowagi dobrze by było, aby wybrzmiewał ten silniejszy lewicowy głos w polskiej polityce. Kampania wyborcza jest do tego dobrą okazją, a co więcej, jesteśmy już zauważani w parlamencie. Niezależnie od poglądów, każdy przyzna, że dzięki nam spektrum opcji politycznych jest pełniejsze.

Nie ma Pan wrażenia, że polska polityka jest taka "kibicowska"? Wydaje się, że częściej kibicujemy jednej, czy drugiej partii.

Jestem zwolennikiem większego uczestnictwa w polityce. Dlatego na każdym takim spotkaniu jak dziś, namawiam ludzi do podjęcia działania. Jeśli się z nami zgadzacie, współpracujcie z Razem. Jeśli nie - zapiszcie się do takiej partii politycznej, do której jest wam bliżej. Nie patrzmy jednak na politykę jak na coś odległego i niezależnego od nas. Tym lepsza ona będzie, im częściej będziemy w niej uczestniczyć. Jeśli ktoś się nie angażuje, to zgadza się na to, że decyzje o jego życiu będzie podejmował za niego ktoś inny.

Tak, w Polsce często się patrzy na politykę jak na mecz, gdzie z oddali się kibicuje drużynom. Zachęcam do tego, aby nie kibicować z dalszych rzędów, ale wbiec na boisko i zagrać w tym meczu (śmiech). To daje dużą satysfakcję. Jeśli się ludzie angażują w życie publiczne na dużą skalę, jak np. w Wielkiej Brytanii, czy krajach skandynawskich - to polityka ma lepszą jakość.

Akurat znajdujemy się kilka kroków od rzeki Olzy, która rozgranicza historycznie Polskę i Czechy. W trakcie spotkania wspominał Pan o różnych rozwiązaniach, które moglibyśmy zaczerpnąć od kraju naszych południowych sąsiadów.

Pierwsze z brzegu to składany przez nas właśnie projekt opodatkowania gigantów cyfrowych. W przeciwieństwie do nas, Czesi pracują nad takim rozwiązaniem - to bardzo dobrze. Myślą o swojej gospodarce, o swoich perspektywach rozwojowych, a nie rezygnują z dochodów publicznych, aby wspomóc gospodarkę innego kraju za wielkim oceanem. Moglibyśmy się od nich nauczyć takiego właśnie racjonalnego spojrzenia na swoją sytuację. Ale też pewnego dystansu, nie wpadania w panikę moralną, kiedy rozmawia się np. p polityce narkotykowej. Mają w tym zakresie zdecydowanie rozsądniejsze rozwiązania, z których warto korzystać.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał: KR

Poniżej pełny zapis debaty z Adrianem Zandbergiem, która odbyła się w piątek (28.02) w Cieszynie:

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

19
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-03-02 21:38:54
krzysztofmn: jeden z najinteligentniejszych i najbardziej 'poukładanych' polskich polityków - do tego stosunkowo młody, po zbliżającym się wielkimi krokami końcu rządów bolszewików z PiS będzie przez długie lata jedną z głównych postaci polskiej polityki
2020-03-02 21:58:13
Wiederholec: Typowy lewicowy populista i nic więcej, a że przy tym inteligentny to cóż - kariera murowana w tym środowisku.
2020-03-02 22:18:34
tom lem: ... kto to "wyjątkowa gościnia" - żeby to wymyślić to mało być wykształconym i inteligentnym, musi być coś jeszcze;-)
2020-03-03 06:32:40
hanbes: wiederholec: inteligencja boli gdy się ma w obozie takich geniuszy jak "caryca" Suski, "sałatkowa" Pawłowicz czy "długopisowy" Andrzejek?
2020-03-03 06:46:39
krzysztofmn: średni poziom inteligencji nowych elit PiS dokładnie taki, jak jego elektoratu, zaskoczenia nie ma
2020-03-03 06:49:52
jasper: Jak milo posluchac zdroworozsadkowych, inteligentnych, bez nienawisci w oczach i slowach ludzi.
2020-03-03 21:10:48
daniel3ttt: Smęci tak że szkoda w ogóle na niego czasu , gość oderwany od rzeczywistości i od realnych potrzeb społeczeństwa. Jeszcze pomyśleć że ten inteligent promuje i popiera ciepłego gościa. No ja dziękuję jakbyśmy mieli mieć takiego prezydenta i taką pierwszą damę. Edkowi S. vel krzysztofmn z Ogrodzonej taki fakt by się podobał haha ;)))
2020-03-03 22:08:38
krzysztofmn: "ciepłego gościa... taką pierwszą damę..." - no tak, prymitywna c h a m ó w a z pisiackiego łosia wychodzi [p.s.: choćbyś się gościu p o s i k a ł, nie zgadniesz kim jestem - no ale kto zaocznemu zabroni シ]
2020-03-04 02:29:55
daniel3ttt: I kto to mówi? Nikt chyba na tym portalu ciebie nie przebije w chamskich wypowiedziach. Od dawna wiemy kim jesteś eizdrawdE ortenaS.
2020-03-04 07:23:13
krzysztofmn: no proszę, daniel pipień - nie dość że pospolity prymityw i cham, to jeszcze po szczeniacku zwykły tchórz - kontynuuj, może ci się w końcu ktoś do zarozumiałej d^upy dobierze シ
2020-03-04 15:08:11
daniel3ttt: Tak? Już zaczynasz grozić sandetra? Pokaż na co cię stać tchórzliwy cieciu.
2020-03-04 15:38:55
daniel3ttt: STOP dewiacjom i zboczeńcom. Nie chcemy żeby lewactwo zaczęło narzucać nam swoje projekty sprzeczne z KONSTYTUCJĄ i przeciwne tradycyjnym rodzinom. Ostudzę twój zapał krzysztofkumn vel edku sanetro i spokojnie dodam jeszcze że te towarzystwo nie ma najmniejszych szans w wyborach haha.
2020-03-04 15:39:52
daniel3ttt: Odnośnie powyższego https://dzienniknarodowy.pl/rusza-obywatlska-inicjatywa-ustawodawcza-stoplgbt-celem-jest-ustawowy-zakaz-zw-parad-rownosci/?fbclid=IwAR2s40aXdXi9IbW0J36pJ6gwBMa-3J65AzxJ2a4YtjEVDHoDb6GohKx1qdo I co na to krzysztofekmn?
2020-03-06 13:12:17
Edward_Sanetra: @daniel3ttt: uprzejmie proszę o nieposługiwanie się w swoich komentarzach moim nazwiskiem i innymi danymi osobowymi - nie jestem osobą publiczną, nie mam związku z tematem i treścią powyższych polemik, swoje uwagi skierowałem także do redakcji portalu - pozdrawiam, es
2020-03-06 21:25:14
daniel3ttt: Nic tylko pogratulować E.S autorowi tego głupiego wpisu jak sam potrafił się wyłożyć. Normalnie byłoby chyba niemożliwe, żeby ten co napisał cyt: "nie mam związku z tematem i treścią powyższych polemik" faktycznie nie miał z tym nic wspólnego. Jakim cudem zatem gość nie mający z tym nic wspólnego i który wcześniej nie komentował miałby trafić na te komentarze po kilku dniach, kiedy artykuł dawno zniknął z głównej strony i po nim było kilkadziesiąt innych? Nie z nami takie numery. Złote Śmierdzące Jajo przyznano ci za chamskie komentarze. Dzisiaj zasłużyłeś na Złotą Śmierdzącą Wydmuszkę za samo ujawnienie się i za próbę zrzucenia winy na kogoś innego. Trzeba pamiętać co, gdzie i kiedy się napisało, tym bardziej jak pisze się o tych samych rzeczach w różnych miejscach. Ja już ci to napisałem, że dowiem się kim jesteś.
2020-03-07 17:28:50
Edward_Sanetra: @daniel3ttt: raz jeszcze proszę o zaprzestanie posługiwania się moim nazwiskiem, apeluję o zdrowy rozsądek i opanowanie emocji, w przypadku recydywy rozważę zastosowanie środków prawnych - pozdrawiam, es (o wpisach z użyciem mojego nazwiska poinformowali mnie parę dni temu moi znajomi, to aby wyjaśnić pana pytanie o cud)
2020-03-08 11:08:49
daniel3ttt: Koń by się uśmiał. Znajomi krzysztof.mn, krzysztof.mn+, kszysztofmm, mszysztofmn
2020-03-09 12:41:05
Selma: Daniel Pipień - czy to chrześcijaństwo generuje takie chamstwo? I pomyśleć, że kiedyś czytaliśmy Twojego bloga rowerowego i wydawałeś się sympatycznym człowiekiem. Rządy PiS-u jednak wywlokły z ludzi wszystko, co najgorsze. Szkoda.
2020-03-10 01:22:53
daniel3ttt: Kolejny wpis tego samego zawziętego maluczkiego człowieczka. Ile jeszcze tych kont założysz? Używając ponownie mojego nazwiska liczysz się z konsekwencjami. Sam się podpisz tchórzu. Co ma piernik do wiatraka? Co niby nazywasz chamstwem? Swoje wpisy? Moje akurat dotyczyły jednej i tej samej osoby, która hejtuje, obraża i grozi. Tak tej samej która po zdemaskowaniu zaprzecza kim jest, czyli ciebie Edek.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: