Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

BHP: nowe substancje szkodliwe, nowe stanowiska ze skróconym czasem pracy

Od 21 sierpnia 2018 roku, obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, dotyczące najwyższych dopuszczalnych stężeń czynników szkodliwych dla zdrowia. W wykazie substancji niebezpiecznych pojawiły się również nowe pozycje.

W wykazie substancji szkodliwych pojawiło się aż 15 nowych pozycji. W związku z tym dodatkowe stanowiska będą mogły zostać objęte skróceniem czasu pracy, związanym z działaniem substancji szkodliwych dla zdrowia. Wśród nowych substancji, znajdujących się na liście substancji szkodliwych, można zauważyć:

  • difenyloamina – frakcja wdychalna z wartością NDS - 8 mg/m3, (przemysł spożywczy, farmaceutyczny, produkcja elementów gumowych)
  • 4-chloro-3-metylofenol – frakcja wdychalna z wartością NDS 5 mg/m3 (składnik roztworów, służących do konserwacji i dezynfekcji)
  • kwas nadoctowy z wartością NDS 0,8 mg/m3 i NDSCh 1,6 mg/m3 (substancja o właściwościach żrących)
  • propano-1,3-sulton z wartością NDS-0,007 mg/m3 (stosowany przy produkcji barwników, w zakładach wulkanizatorskich, przy zwalczaniu insektów, środek rakotwórczy)


Nowe rozporządzenie łączy substancje szkodliwe, które dotychczas znajdowały się na dwóch odrębnych listach. Od 21 sierpnia 2018 zarówno substancje chemiczne, jak i pyły, znajdują się na jednej liście, która wskazuje substancje, niebezpieczne dla zdrowia, które mogą pojawiać się w środowisku pracy.
Nowe substancje szkodliwe, a także zmiany ich dopuszczalnych stężeń, czy też nowe oznakowania, to nowe obowiązki dla pracodawców. W związku ze zmianami, w przypadku większej ilości pracowników, konieczne będzie zapewnienie specjalistycznych środków ochrony indywidualnej, takich jak np. rękawice ochronne, czy ubrania. W niektórych przypadkach konieczne będzie również zastosowanie innych środków, takich jak ograniczenie kontaktu z substancją, oddzielenie pracowników od szkodliwych substancji, czy też skrócenie czasu pracy z daną substancją.
W przypadku, gdy pracownicy są zatrudnieni na stanowiskach, na których występują przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń określonych substancji, czas pracy nie może przekraczać 8 godzin. Reguluje to art. 148 kodeksu pracy. W związku z tym, w niektórych przypadkach konieczne będzie skrócenie czasu pracy, a pracownicy nie będą mogli zostawać na „nadgodzinach”. Jedynym wyjątkiem od tej zasady, jest konieczność prowadzenia akcji ratowniczej.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: