Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
telewizja

Cesarskie Opowieści, czyli co łączy Księcia Mieszka I z Cesarzem Franciszkiem Jozefem I

W tym odcinku Cesarskich Opowieści "Cesarz" w rolę którego wciela się Jacek Lipiński - miłośnik historii z regionu oraz Marta Szymik w roli cesarzowej Sisi zapraszają na spacer po Cieszynie. Dowiecie się co łączy Księcia Mieszka I z Cesarzem Franciszkiem Jozefem I, gdzie miał stanąć pomnik Adolfa Hitlera oraz gdzie dawniej była ulica Franciszka Józefa w Cieszynie.

Źródło (scenariusz na podstawie): H.Wawreczka, J.Spyra, M.Makowski "Cieszyn, Czeski Cieszyn na starych widokówkach i fotografiach" WART, Nebory 1999 r. 

Zobacz również: 

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

8
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2024-06-21 07:17:25
św. Patryk.: Mało kto wie - w Parku Pokoju, w jego tylnej zachodniej części w mur od strony południowej wmurowana jest część popiersia Franciszka Józefa I, dla którego ten pomnik ufundowano. Zarys wizerunku cesarza szczególnie dobrze widoczny jest pod wieczór, kiedy promienie słońca padają równolegle do muru.
2024-06-21 07:17:53
św. Patryk.: Barbarzyńskie uszkodzenie popiersia cesarza w 1918 a potem jego usunięcie w 1920 jest po dziś dzień dowodem moralnej i kulturowej miernoty nowych władz miasta. Te w 1931 podrzuciły tam Mieszka I, Niemcy oczywiście go usunęli i nie zdążyli przed 1945 postawić pomnika Hitlerowi. Komuna przerobiła pomnik na swoją propagandową modłę tuż po wojnie, a w 1957 znowu usadowiła tam Mieszka. Pora by tak jak życzyli sobie jego fundatorzy miejsce to znów upamiętniało cesarza FJ I.
2024-06-21 07:19:36
św. Patryk.: "Późnym latem 1910 roku stanął w wyznaczonym miejscu pomnik cesarza w stylu geometrycznej secesji wiedeńskiej, przypominający swą formą monument cesarzowej Elżbiety w stolicy monarchii. Centralną część pomnika stanowił obelisk z fontanną u podstawy, ozdobioną rzeźbiarską grupą dzieci i cesarską koroną. Nad fontanną umieszczono płaskorzeźbę popiersia cesarza w białym marmurze. Obelisk wieńczył habsburski orzeł, a flankowały go dwa ramiona z kamiennymi ławkami i donicami na ozdobną roślinność. Marmurowe rzeźby wykonał sam Józef Obeth, natomiast całą kamienną konstrukcję cieszyński mistrz kamieniarski Jan Swarowski. Od frontu wykuto napis w języku niemieckim: „Zur Erinnerung an den 80. Geburtstag Sr. Majestät des Kaisers Franz Joseph I.” („Na pamiątkę 80. urodzin Jego Cesarskiej wysokości Franciszka Józefa I.”), natomiast z tyłu pomnika umieszczono marmurowa tablicę (dziś w zbiorach Muzeum Śląska Cieszyńskiego) z inskrypcją: „In patriotischer Verehrung gegründet von den Handels u. Gewerbetreibenden in Teschen gefördert von edlen Spendern, enthüllt am 16 Oktober 1910.” („W patriotycznej czci pomnik ufundowali kupcy i rzemieślnicy w Cieszynie, wsparci szlachetnością ofiarodawców, odsłonięty 16 października 1910 roku.”). [Mariusz Makowski] ====> www.visitcieszyn.com/dawny-pomnik-cesarza-franciszka-jozefa-i
2024-06-21 08:53:49
one: Bardzo ciekawe, ale czy temat Mieszko I Cieszyński i ojciec Bolesława Chorbrego odrobiony?
2024-06-21 11:55:09
RysiekK22: ważne pytanie z dziedziny psychologi mnie sie nasuwa : w jakimż to celu i z jakiego powodu niektórzy osobnicy stela tak zaciekle chcieliby składać hołdy Habsburgom ??
2024-06-21 12:14:02
one: Rysiek - powodem są zwykle kompleksy
2024-06-21 12:49:28
św. Patryk.: Rysiek psychologią się nie interesuj, bo o wiele prostszych tematów nie ogarniasz. Habsburgom nie tyle hołdy co wdzięczna pamięć się należy za to, że dziś Cieszyn jest jaki jest, a jest ewidentnie na plus w porównaniu z regionami gdzie Habsburgowie nie panowali. Za to kompletnie z czapy i wyłącznie propagandowy był pomysł stawiania pomnika Mieszka w tym miejscu. Zwyczajna hucpa wynikająca bez wątpienia także z kompleksów jej inicjatorów.
2024-06-22 06:54:44
miriam11: Rysiek, no właśnie to zrozumie tylko tyn co je stela. Kiery nima stela albo zatracił świadomość swoich korzeni tymu tematowi nie podoło.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: