Cieszyn. Miliony na "samowystarczalność"
O przygotowaniach do realizacji programu mówiła Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna. - Nabór do programu został ogłoszony w 2019 roku, a w 2020 okazało się, że miasto Cieszyn znalazło się w gronie 54. małych i średnich miast, które tracą swoje funkcje miejskie. Wtedy zaczęła się bardzo ciężka praca, przygotowania trwały przez prawie rok. Nasze działania - mimo trudności związanych z epidemią - były widoczne. Znaleźliśmy choćby sposób na przeprowadzenie konsultacji społecznych - z naszymi mieszkańcami spotykaliśmy się na rynku w białych budkach, w których pytaliśmy o ich potrzeby, co chcieliby zmienić, co jest dla nich ważne - wyjaśniała.
Program przewiduje realizację kilku projektów społecznych, takich jak:
- Utworzenie na Zamku Cieszyn tak zwanej "Szkoły Rzemiosł", w której zarówno młodzież, jak i dorośli będą uczyć się i poznawać tradycyjne oraz nowoczesne rzemiosła
- Przebudowę i odbudowę ścieżek, schodów i mostków na terenach Lasku Miejskiego, pod Wałką i nad Puńcówką, a także uporządkowanie spływu wód deszczowych z rejonu ul. Błogockiej
- Rewitalizacja istniejących i utworzenie nowych miejsc zieleni i odpoczynku na terenie śródmieścia
- Przy wszystkich naszych projektach chcemy od samego początku angażować naszych mieszkańców. Nie chcemy tworzyć dokumentacji wewnątrz urzędu bądź jednostek administracji, ale wyjść do mieszkańców i ich zaangażować w to wspólne tworzenie tych terenów zielonych - podkreślał wiceburmistrz Cieszyna Przemysław Major.
Program zakłada też trzy "sztandarowe" przedsięwzięcia inwestycyjne. - One powstały dzięki rozmowom z mieszkańcami w ramach akcji "pogadajmy o Cieszynie". Wpadliśmy na pomysł stworzenia samowystarczalnych dzielnic, takich centrów aktywności lokalnej, przestrzeni publicznych i terenów zielonych w trzech punktowych dzielnicach - wyjaśniał Major. Mowa o rejonie między ulicami Błogocką a Mickiewicza, Osiedlu Podgórze oraz terenach w Marklowicach, gdzie mają zostać wyremontowane chodniki, nawierzchnie i ścieżki. Powstaną też nowe place zabaw, zakupione zostaną ławki i stoliki, a także posadzone nowe drzewa, kwiaty i krzewy. Dodatkowo w planach jest utworzenie sadu owocowego na os. Podgórze oraz farmy fotowoltaicznej w Marklowicach.
Wiceburmistrz Major tłumaczył też, że wybór rejonów, na których zostaną wykonane inwestycje, był ograniczony zarówno czasem realizacji całego projektu (ma zostać zakończony w kwietniu 2024 roku), pozyskanymi funduszami (miasto starło się o 10 mln euro, a otrzymało ponad 3,5, co daje ponad 15 mln zł), a także usytuowaniem gruntów miejskich. - Trzeba będzie stanąć wprost przed mieszkańcami [innych dzielnic - dop.red.] i pokazać, że na nich nie ma terenów gminnych. To oznacza, że nie ma możliwości inwestowania środków publicznych, chyba że się tereny wykupi, ale to zwiększa koszty. To są wszystko naczynia powiązane, o których trzeba wprost mówić w rozmowach z mieszkańcami - zaznaczał.
Na konferencji obecni byli też Ryszard Grobelny oraz Krzysztof Początek - doradcy Związku Miast Polskich. Obszerny skrót spotkania z mediami można obejrzeć poniżej:
KR
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.