Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
telewizja

Cieszyn. Miliony na "samowystarczalność"

W cieszyńskim Ratuszu odbyła się konferencja prasowa, na której włodarze miasta szczegółowo omówili rozpoczynający się projekt "Cieszyn - miasto samowystarczalne". Na jego realizację magistrat pozyskał ponad 15 mln zł z funduszy norweskich.

O przygotowaniach do realizacji programu mówiła Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna. - Nabór do programu został ogłoszony w 2019 roku, a w 2020 okazało się, że miasto Cieszyn znalazło się w gronie 54. małych i średnich miast, które tracą swoje funkcje miejskie. Wtedy zaczęła się bardzo ciężka praca, przygotowania trwały przez prawie rok. Nasze działania - mimo trudności związanych z epidemią - były widoczne. Znaleźliśmy choćby sposób na przeprowadzenie konsultacji społecznych - z naszymi mieszkańcami spotykaliśmy się na rynku w białych budkach, w których pytaliśmy o ich potrzeby, co chcieliby zmienić, co jest dla nich ważne - wyjaśniała.

Program przewiduje realizację kilku projektów społecznych, takich jak:

  • Utworzenie na Zamku Cieszyn tak zwanej "Szkoły Rzemiosł", w której zarówno młodzież, jak i dorośli będą uczyć się i poznawać tradycyjne oraz nowoczesne rzemiosła
  • Przebudowę i odbudowę ścieżek, schodów i mostków na terenach Lasku Miejskiego, pod Wałką i nad Puńcówką, a także uporządkowanie spływu wód deszczowych z rejonu ul. Błogockiej
  • Rewitalizacja istniejących i utworzenie nowych miejsc zieleni i odpoczynku na terenie śródmieścia

- Przy wszystkich naszych projektach chcemy od samego początku angażować naszych mieszkańców. Nie chcemy tworzyć dokumentacji wewnątrz urzędu bądź jednostek administracji, ale wyjść do mieszkańców i ich zaangażować w to wspólne tworzenie tych terenów zielonych - podkreślał wiceburmistrz Cieszyna Przemysław Major.

Program zakłada też trzy "sztandarowe" przedsięwzięcia inwestycyjne. - One powstały dzięki rozmowom z mieszkańcami w ramach akcji "pogadajmy o Cieszynie". Wpadliśmy na pomysł stworzenia samowystarczalnych dzielnic, takich centrów aktywności lokalnej, przestrzeni publicznych i terenów zielonych w trzech punktowych dzielnicach - wyjaśniał Major. Mowa o rejonie między ulicami Błogocką a Mickiewicza, Osiedlu Podgórze oraz terenach w Marklowicach, gdzie mają zostać wyremontowane chodniki, nawierzchnie i ścieżki. Powstaną  też nowe place zabaw, zakupione zostaną ławki i stoliki, a także posadzone nowe drzewa, kwiaty i krzewy. Dodatkowo w planach jest utworzenie sadu owocowego na os. Podgórze oraz farmy fotowoltaicznej w Marklowicach.

Wiceburmistrz Major tłumaczył też, że wybór rejonów, na których zostaną wykonane inwestycje, był ograniczony zarówno czasem realizacji całego projektu (ma zostać zakończony w kwietniu 2024 roku), pozyskanymi funduszami (miasto starło się o 10 mln euro, a otrzymało ponad 3,5, co daje ponad 15 mln zł), a także usytuowaniem gruntów miejskich. - Trzeba będzie stanąć wprost przed mieszkańcami [innych dzielnic - dop.red.] i pokazać, że na nich nie ma terenów gminnych. To oznacza, że nie ma możliwości inwestowania środków publicznych, chyba że się tereny wykupi, ale to zwiększa koszty. To są wszystko naczynia powiązane, o których trzeba wprost mówić w rozmowach z mieszkańcami - zaznaczał.

Na konferencji obecni byli też Ryszard Grobelny oraz Krzysztof Początek - doradcy Związku Miast Polskich. Obszerny skrót spotkania z mediami można obejrzeć poniżej:

 

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-04-14 19:27:41
Marx.: Ministerstwo Finansów w 2021 roku wypłaciło nagrody swoim pracownikom. "Przeciętna wysokość nagrody za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej wypłaconej w 2021 roku pracownikowi Ministerstwa Finansów wyniosła 3611,42 zł netto" - poinformował wiceszef tego resortu Piotr Patkowski w odpowiedzi na interpelację. Rok 2021 to prace nad reformą podatkową w ramach Polskiego Ładu.
2022-04-14 19:46:01
Marx.: O hipokryzji PiS kolejny raz: środa, Sejm. Trwa głosowanie nad poprawkami senackiej większości do tzw. ustawy sankcyjnej ograniczającej sprowadzanie przez Polskę węglowodorów z Rosji. Opozycja chce, by PiS wprowadziło zakaz importu gazu LPG z Rosji. W końcu to rząd Mateusza Morawieckiego najgłośniej w Unii Europejskiej domaga się od innych krajów całkowitego odcięcia się od rosyjskich surowców. Posłowie PiS wsparci przez kilku posłów Konfederacji i Łukasza Mejzę [tak, to TEN Mejza] odrzucili poprawkę senatorów Koalicji Obywatelskiej, tym samym zgadzając się na dalsze importowanie rosyjskiego gazu LPG do Polski.
2022-04-14 19:46:46
Marx.: "Argumentacja ministra Sasina to była kalka z niemieckich wystąpień przeciwko pełnym sankcjom - uważa Adrian Zandberg z partii Razem."
2022-04-14 20:46:33
tom lem: ... to jest dobre - "Rewitalizacja istniejących i utworzenie nowych miejsc zieleni i odpoczynku na terenie śródmieścia" - już widzę nowe tabliczki - nie deptać trawników lub szanuj zieleń. Co do - "Utworzenia na Zamku Cieszyn tak zwanej "Szkoły Rzemiosł", w której zarówno młodzież, jak i dorośli będą uczyć się i poznawać tradycyjne oraz nowoczesne rzemiosła" to za starych czasów, Cepelia była na rogu Zamkowej i Przykopy, gdy Cech Rzemiosł Różnych posiadał siedzibę na ul. Głębokiej. Teraz jak widać, lokalizację rzemiosło znalazło na cieszyńskim zamku, gdzie konieczne jest dofinansowanie w mln, tych nowatorskich pomysłów ;-)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: