Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Cieszyn nauczył się debatować

W czwartek (7.03) w Świetlicy Krytyki Politycznej odbyła się debata dotycząca oświaty w Cieszynie. Ciekawa była zarówno forma dyskusji, jak i wnioski z niej płynące.

Bardzo się cieszę, że oświata wywołuje w nas takie emocje, że chce się Wam poświęcić wieczór. Mam nadzieję, że nie tylko dlatego, że ten temat jest gorący w Cieszynie. Wierzę i będę udawać tu taką naiwność do kwadratu, że niezależnie od tego, co się dzieje w oświacie to zawsze ten temat będzie dla nas ważny - mówiła na początku spotkania Joanna Wowrzeczka. 

Do Cieszyna, na zaproszenie Krytyki Politycznej, przyjechało dwóch gości. Pierwszym z nich był dr hab. Przemsyław Sadura. W ubiegłym roku wydał książkę "Państwo, Szkoła, Klasy" oraz  raport, który nosi nazwę "Polska szkoła reform: czego możemy się nauczyć z nieudanych zmian systemu edukacji?". Został on opublikowany przez Fundację im. Stefana Batorego. Można go pobrać za darmo ze strony instytucji.

Bardzo się cieszę, że Państwo tak licznie tutaj przyszli, że edukacja budzi takie emocje, nawet, jeżeli prowadzić to może do jakiegoś konfliktu. To świadczy o tym, że jest jakaś energia, a jest ona tym, na czym można budować. Z drugiej strony, badając edukację, system edukacyjny, reformy edukacyjne, chciałbym dożyć takich czasów, w których edukacja nie przestając być istotną, przestanie budzić takie emocje - mówił Przemysław Sadura.

Drugim gościem, a zarazem głównym moderatorem, był Borys Martela. To pracownik wielu organizacji pozarządowych, działający początkowo w Łodzi (gdzie tworzył pierwsze dwa budżety obywatelskie), później w Trójmieście (gdzie współtworzył panele obywatelskie), a obecnie mieszka i działa w Krakowie.

Debata podzielona została na trzy części. W pierwszej z nich krótkie wystąpienia wygłosili zaproszeni goście. Druga natomiast miałą formę warsztatów. Wszyscy, którzy przyszli do Krytyki Politycznej, zostali podzieleni na cztery grupy - uczniów, rodziców, samorządowców oraz pozarządowców i aktywnych mieszkańców. Chcielibyśmy Państwu zaproponować rozmowę na temat tego, jak Państwo wyobrażają sobie dialog w sprawie edukacji w Cieszynie. Państwo mają na pewno bardzo różne motywacje, żeby tutaj przyjść i różną pozycję - część się uczy, część pracuje, część to rodzice czy mieszkańcy zainteresowani tematem - mówił Borys Martela.

Wszystkie grupy miały za zadanie odpowiedzieć na cztery pytania związane z zagadnieniem dialogu o edukacji w Cieszynie. W trzeciej części grupy omówiły swoje prace, a moderatorzy wyciągnęli wnioski. Liczymy na to, że jak my z Przemkiem (Przemysławem Sadurą - dop. red.) sobie pojedziemy, to Państwo nadal się będą interesować edukacją, i że fajnie byłoby zastanowić się, w jaki sposób taka rozmowa w przyszłości powinna wyglądać - mówił główny moderator debaty.

Jak wyglądało spotkanie, jakie rozwiązania zaproponowali uczestnicy, jakie zdanie miała burmistrz Gabriela Staszkiewicz - odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszej relacji video, którą znajdziecie powyżej.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

51
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-03-09 11:33:27
Wiederholec: Jedno wielkie narzekanie. Jak nie macie rozwiązania to zrezygnujcie ze stanowisk. Nikt Was na stołkach na siłę nie trzyma. Jeżeli podjęliście się zadania bycia "elitą" miasta to do roboty a nie beczeć jaki to ciężki czas.
2019-03-09 12:54:26
jasper: A co sie dziwic obecnej „elicie“ skoro premier Polski na kongresie mowi, ze sie troche interesuje gospodarka a o wartosci rodziny wypowiada sie zwykly posel czyli prezes, ktory nie ma zony, dzieci a jedynym problemem jest, ktory z ochroniarzy wyczysci kuwete jego kota. Co sie dziwic, skoro przyklad idzie z gory.
2019-03-09 12:59:32
jasper: Nie ma pieniedzy na inwestycje, innowacje w przemysle, podwyzki dla nauczycieli, sluzbe zdrowia i leki ratujace zycie, podwyzki rent i emerytur, dla niepelnodprawnych . Gdzie sa te obiecane helikoptery, czolgi , samoloty i okrety ? A jednak podobno 40% Polskow chce na nich glosowac . Brak slow...
2019-03-09 13:12:27
Mach: Odsłuchałem i opisuję jednym słowem Waszą debatę-tromtadracja. Każdy poczyta sobie co to słowo znaczy. Organizatorzy w efekciarski sposób poprzez wybrane osoby przedstawili poglądy uciekając się do haseł pozbawionych treści osadzonych w realiach finansowych miejskiego budżetu w tym środków kierowanych na oświatę gminną. Nie chcę się już czepiać gwiazdora debatującego w czapce, co oczywiście wymyka się ze standardów obyczajowości- no ale to artysta wędrujący po Polsce i dalej już odstąpię od czepiania się pozostałych dyskutantów. Gdy cukru brakuje i nie ma czym dosładzać, pozostało Wam jedynie mieszanie łyżeczką w herbacie w nadziei ,że ta słodszą się stanie od samego mieszania. Współczuję, ale bawcie się dobrze. Gdy pieniędzy zabraknie na cele ostateczne pani Burmistrz Wam debaty nie zaproponuje tylko wykona bolesne cięcia, a boleć będzie bardziej jak z kwestiami ostatecznymi będzie zwlekać do ostatniego momentu. Zupełnie jak z ząbkami- albo za w czasu leczymy i o nie dbamy a kiedy już bardzo boli zostanie nam znieczulenie i wyrywanie ząbka- krzyki nie pomogą- musi boleć.
2019-03-09 13:15:38
Wiederholec: Wszędzie bieda, gdzie nie popatrzeć to bieda. Najbardziej widać ją na parkingach centrów handlowych, w salonach samochodowych gdzie trzeba czekać kilka dobrych dni na odbiór samochodu no i oczywiście w okresie letnim na drogach w kierunku Chorwacji. Wszędzie sami biedacy.
2019-03-09 13:36:14
keczup: Zgadzam się z Machem. Również w kwestii moderatora. http://www.savoir-vivre.com.pl/?zdejmowanie-nakrycia-glowy-w-wypadku-mezczyzny,432
2019-03-09 13:52:04
Wiederholec: Keczup a czego można się spodziewać po postępowych. Zdjęcie nakrycia głowy oznaczało by "konstytucyjne oraniczenie wolności". Jeżeli Ci to przeszkadza to znaczy, że jesteś nietolerancyjny.
2019-03-09 14:09:13
tom lem: Pozwolę się nie zgodzić z Machem i podziękować organizatorom za trud podjęcia płaszczyzny dialogu, która może być podstawą podejmowania trudnych decyzji. Szanowna Pani burmistrz może sobie pozwolić na tyle w sprawach gminy, na ile uzyska upoważnienie od rady gminy. Ciekawe kogo bardziej zaboli gdy (po już 4,5 roku) mieszkańcy dokonają bolesnego cięcia (wyboru). Obecna retoryka Szanownej kierowniczki urzędu, w sprawie oświaty w mieście, opiera się na krytyce rządu, jakby zapomniała gdzie została wybrana i w jakim celu.
2019-03-09 14:37:29
Mach: tomie, "trud podjęcia płaszczyzny dialogu", to nie ten sam trud co podnoszenie płyty nagrobnej, która też jest płaszczyzną i musi trafić na właściwe miejsce za konkretne pieniądze. Płaszczyzna dialogu-szkoła gminna, bez konkretnych wniosków, których realizacja była by możliwa gdyby takie wnioski organ wykonawczy przyjął w ramach przyjętego budżetu była by trudem owocnym. Niestety ten trud nam zaprezentowany w projekcji z dyskusji inaczej nie można określić jak tromtadracją. Obecna pani burmistrz ma mandat od mieszkańców a poprzednik ten mandat utracił. Po owocach pracy ich poznacie. Trudno nie krytykować rząd który obiecał określone środki a dotacje celową niespodziewanie znacząco obciął. To tak jakby za nagrobek ktoś obiecał wykonawcy zapłacić określoną kwotę a potem jednostronnie postanowił nie zapłacić całej usługi, i dodał musi sobie Pan jakoś poradzić, nie dam więcej.
2019-03-09 15:15:46
tom lem: Ciekawy przykład z tym nagrobkiem, czyżby sugerował rychłą śmierć? Myślę, że i przy takim przedsięwzięciu jak podnoszenie płyty nagrobnej potrzebny jest dialog, chyba że sam ją chcesz przenosić. Powodzenia! pozostanie ci dyskusja z sobą w razie porażki. Mogę się zgodzić z "tromtadracją" - też wolałbym dyskusje w komisjach, pod warunkiem przedstawiania rzetelnych danych przez organ wykonawczy. Niestety dane do podjęcia decyzji zmieniają się o 10% w okresie trzech tygodni, przy wizualizacji pierwszego zastępcy, który jako priorytet uznaje tworzenie klas sportowych w szkole. Polecam "Przyszłość SP4 - rozmowy trwają" https://wiadomosci.ox.pl/przyszlosc-sp4-rozmowy-trwaja,56516 i zwrócenie uwagi na usytuowanie osób w sali. Powód, że rozmowy przybliżające radę miasta do podjęcia trudnej decyzji odbywają się w " Krytyce Politycznej'" nie pomieszczeniach przeznaczonych do radzenia nad przyszłością miasta, jest uzurpacja byłych przewodniczących RM do marginalizacji radnych w podejmowaniu decyzji.
2019-03-09 15:35:05
tom lem: Dodam - mało marginalizacja radnych w podejmowaniu decyzji - marginalizacja radnych, gdy burmistrz organizuje spotkanie w Sali Sesyjnej i zasiada za stołem prezydialnym a przewodniczący rady waruje jak podnóżek. Czyżby Szanowna Pani miał większość w Radzie Miasta?
2019-03-09 15:37:26
Mach: Tomie, ten przykład z nagrobkiem dałem ci na okoliczność Twojego ostatniego zdania z postu..."Obecna retoryka"... .Trudno kogoś nie krytykować za to ,że umówił się , że przeznaczy na oświatę gminną o 350 000 zł więcej a potem obciął obiecaną kwotę i kazał sobie jakoś poradzić. Z tego może się jedynie urodzić byle jakoś. Wiem ,że toczysz spór na fb z panią burmistrz- wypadało podać dementi. Myślę ,że pani Burmistrz wie doskonale w jakim celu została wybrana, nie znaczy jednak, że ma milczeć w sytuacji kiedy druga strona nie dochowuje swoich umów- w tym wypadku rząd- i w tym miejscu twoja krytyka jest nieuzasadniona.
2019-03-09 15:59:17
tom lem: Moja krytyka nie dotyczy reorganizacji szkolnictwa w mieści ( która może być konieczna) tylko sposobu jej przeprowadzenia w sposób autorytarny, bez przedstawienia rzetelnych argumentów za likwidacją tej nie innej szkoły a nawet polega na dorabiania ideologi post factum. Nic nie traw wiecznie ale zmiany też trzeba umiejętnie przeprowadzać, najlepiej z aprobata zainteresowanych. Jak to zrobić bez dialogu, może podpowiesz(?) ja nie znam takiej (demokratycznej) metody.
2019-03-09 16:10:35
Mach: Z treści przekazu debaty zarówno z sali sesyjnej jak i z sali "Krytyki politycznej", nic się nie urodzi pozytywnego. To jak z matką prowadzącą dzieci koło lodziarni- dzieci chcą lodów a matka wie ,że nie zabrała lub nie ma pieniędzy w portfelu i nic nie da ,że dzieci alternatywnie zmienili swoje preferencje na cukierki- i tak mama nie ma czym zapłacić by kupić jedno lub drugie.b Dialog dzieci z mamą zawsze kończy jedna odpowiedź - nie mam za co w tej chwili wam kupić i przepychanka dialogowa pomiędzy dziećmi czy lody czy cukierki ma za każdym razem ten sam finał- nie ma kasy.
2019-03-09 16:41:52
tom lem: Co wyniknie z dialogu to się dopiero okaże, możliwe że będziesz miał rację, jednak "ni ma piniendzy" to słowo klucz pasujący do dyskusji z każdym, którego traktuje się jak dziecko. Pani burmistrz została wybrana by w razie konieczności przedstawić takie propozycje, które pozwolą Jej na realizację budżetu z zachowaniem priorytetów, lecz dlaczego priorytetem jest likwidacja SP4, można się tylko domyślać. Czy rząd tak postanowił? Jak to rozwiązać jest problemem, ale w zamian budowy lepszego szkolnictwa, buduje się konflikt. Dodatkowo będą chyba próby przeniesienia rozwiązań z innych miast, jakby nowej kadencji nie było stać na własne przemyślenia. Dla jasności, nie neguję inspiracji.
2019-03-09 17:03:11
Mach: Kto dosypie cukru do herbaty? Czyli kto dołoży pieniędzy do budżetu na oświatę, z którego rząd zabrał nieoczekiwane 350 000 zł . Rozwiązanie jest- szkół podstawowych mamy 7 a dziećmi jesteśmy w stanie wypełnić 5 szkół. Oczywiście należało by zlikwidować 2 z 7 szkół i nic nie zapowiada ,że dzieci w szkołach będzie przybywać. Którą ze szkół należy więc zlikwidować? Te duże i dopchać dzieci do małej szkoły, czy małą i jedną duża by komfort nauki został zachowany a oszczędności przeznaczyć na doposażenie szkół istniejących? Decyzje nie są łatwe dobro dziecka to jedno, interes pracowników tj nauczycieli to drugie a możliwości racjonalnego gospodarowania naszymi podatkami przez gospodarzy gminy to trzecie. Ktoś musi podjąć decyzję, wiedząc ,że przyszłość raczej zapowiada,że dzieci będzie w szkołach ubywać.
2019-03-09 18:54:05
jasper: Nikt nie da tyle, co PiS naobiecuje. O reszte martwcie sie sami i tyle w temacie do artykulu.
2019-03-09 19:36:18
tom lem: Czasami trzeba pić gorzką herbatę, nawet jest zdrowsza. Od rozwiązania tej goryczy jest Rada Miasta, której zadaniem jak nawet nazwa wskazuje jest radzić, nie oczekiwać gotowych rozwiązań od organu wykonawczego, który (jak też nazwa wskazuje) powinien wykonywać zadania określone przez radę (oraz przedstawić radzie rzetelne dane do dyskusji). Na razie Burmistrze chcą rządzić a radni wolą tłumaczyć niemoc bezradnością. Gdy "piniendzy nie ma" to efektem jest mniejszy budżet i od zawsze " tak krawiec kraje na ile materiału staje", na próżno wymówki na PIS i jego rząd, lepiej wymówić się na własną bezradność co też jest zrozumiałe przy braku kompetencji a zwłaszcza jest bardziej wiarygodne.
2019-03-10 07:12:28
krzysztof.mm: "Gdy piniendzy nie ma" to się organizuje partyjną kampanię wyborczą za dziesiątki miliardów, obcina nakłady na szkoły czy służbę zdrowia i śmieje suwerenowi prosto w nos, wmawiając mu bezradność swych poprzedników sprzed lat
2019-03-10 07:25:57
tom lem: Ależ krzysztof- Q.mm: czy coś się zmieniło - to się organizuje debaty za dotacje na stowarzyszenia pozarządowe lub wyjazdy z budżetu gminy, obcina nakłady na szkoły czy służbę zdrowia i śmieje suwerenowi prosto w twarz, wmawiając mu własną bezradność a winnych 370 km dalej.
2019-03-10 10:07:53
jasper: Podstawa programowa jak i cala reforma jest ukladana przez MEN, nie przez nauczycieli czy samorzady. Programy sa przeladowane. Jezeli panstwo chce miec specjalistow w edukacji to trzeba im odpowiednio zaplacic. To powinno byc uregulowane przez panstwo a nie samorzady ( przez samorzady ewentualnie dodatek motywacyjny dla fachowcow ) Widac co poniektorzy sa ciezko kumaci i nikt ich nie przekona, ze biale jest biale a czarne jest czarne. Jak widac przynaleznosc do PIS to chyba jednak stan umyslu zaszczepiony kodem absurdu.
2019-03-10 10:14:17
krzysztof.mm: PiS-w-owska władza jeśli komuś chętnie i dużo daje, to Rydzykowi i biskupom, swoim ludziom w urzędach i spółkach państwowych, szemranym paniusiom w NBP i tak dalej... tak, PiS to jest stan umysłu - patologiczny stan, bez dwóch zdań
2019-03-10 10:48:03
tom lem: krzysztof- Q.mm: też nie widzę różnicy, obecna władza w mieście chętnie daje i dużo daje swoim ludziom w stowarzyszeniach, klubach, fundacjach i spółkach. Tak tu się zgadza, jest to ".... stan umysłu - patologiczny stan, bez dwóch zdań" zamiast pracować nad budżetem miasta, który kumałby nawet jasper: lepiej szukać wymówki usprawiedliwiając własną indolencję
2019-03-10 10:54:36
tom lem: ... do tej listy chętnie biorących dodałbym i zamek, który miasto naście lat sponsoruje.
2019-03-10 12:02:14
jasper: tom lem - jak juz tak wypisujesz chetnie bioracych to nalezy wymienic chetnie bioracego z budzetu panstwa - o. Rydzyka - „ na liście "darczyńców" Rydzyka znalazły się między innymi: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Rolnictwa, Ministerstwo Rozwoju i Finansów, Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowe Centrum Kultury czy Instytut Książki. I wiele, wiele innych. W sumie ponad 40 pozycji. Suma wszystkich dokonanych wpłat opiewa na ogromną kwotę ponad 73 milionów zl. i to tylko przez pierwsze 2 lata rzadow PiS.
2019-03-10 12:10:37
tom lem: jasper-Q: dej se spokój z krajową polityką, gdy artykuł dotyczy debaty nad reorganizacją oświaty w mieście. Wychodzi na to, że wystarczy zanurzyć się w bolączkach cieszyńskiego grajdołka a wzburza to glony, które przywykły do traktowania ich jako śmietanki oświeconej kultury.
2019-03-10 13:11:58
krzysztof.mm: tom: "nie widzę różnicy, obecna władza w mieście chętnie daje i dużo daje swoim ludziom w stowarzyszeniach, klubach, fundacjach i spółkach" - jeśli masz na myśli PiS, wszystko się zgadza, cała Polska o tym huczy - ale jeśli Cieszyn, to czekamy na konkrety - nazwy, nazwiska, kwity, daty - bo póki co ten twój post to typowe PiS-owskie plucie i obrzucanie błotem
2019-03-10 13:38:10
tom lem: krzysztof-Q.mm: taka krótka twoja pamięć i marna wiedza by zapomnieć o przekazaniu w nieodpłatne użytkowanie obiektów gminnych stowarzyszeniom lub spółkom miejskim, jednocześnie dotować je z budżetu gminy - raz dofinansowaniem na remont obiektów, które już raz obdarowane podmioty użytkują za frei, jednocześnie zapewnić stałe dofinansowanie działalności umożliwieniem pobierania opłat za korzystanie z tych obiektów przez mieszkańców, krojąc w ten sposób właściwy budżet ( do którego te środki powinny trafiać). To póki co, ten twój post, to typowe lewackie bulczenie, a kwity szukaj na BIP
2019-03-10 14:26:43
tom lem: Aha – nowy obowiązek samorządów - Raport o stanie gminy - kto będzie wykonawcą (?) urzędnicy magistratu wraz z pierwszym i drugim zastępcą, pod przewodnictwem Szanownej Pani Kierownik, czy zaprzyjaźniony partner z siedzibą w cieszyńskim zamku, który obsługuje magistrat od alfa do zeta?
2019-03-10 14:45:44
torcin: Z grzeczności odpowiem tom lem ,,zaprzyjaźniony" partner.
2019-03-10 15:29:27
tom lem: Nie sądzę torcin, by ten poufały, przyjacielski, spoufalony, swojski, zażyły, znajomy, familiarny, intymny, koleżeński, kumpelski - partner - wykonywał usługi z grzeczności za siedzibę w zamku, raczej za chęć bycia dalej razem, jednak za odpowiednią opłatą.
2019-03-10 18:07:53
krzysztof.mm: z e r o konkretów, panowie - ZERO
2019-03-10 19:27:16
tom lem: Trzydzieści lat po PRL-u a ten zamiast sam poszukać np. w BIP-e oczekuje kawy na ławę, od razu widać, że wysokie mniemanie lecz z e r o pracowitości i cieszy.pl jako poczucie lokalnego patriotyzmu okazuje się - śmietanką mieszaną z sokiem z buraka.
2019-03-10 21:59:16
jasper: tom lem - rozumiem, ze wszystkie znane ci „przekrety“ zglosiles pracowicie odpowiednim wladzom jako wierny patriota lepszego sortu.
2019-03-10 22:24:56
tom lem: Dobranoc jasper-Q, gorszy sort wstaje przed 6 rano.
2019-03-11 09:43:45
jasper: tom lem - Skoro masz dowody , to nie kryj sie za nickiem, wal do gazet, bedziesz slawny i moze jakas intratna posadke w rzadzie dostaniesz. Takich ludzi potrzebuja ....
2019-03-11 14:07:49
krzysztof.mm: kiedy właśnie psinco ma i tylko szczekaniem się może wykazać
2019-03-11 15:33:51
tom lem: Wam to wszystko podsunąć pod nos, takie z was lewackie paniska. BajkoPIS przewiduje nieodpłatnego użytkowanie na Wałowej (?), bo ustawa o nieruchomościach gminnych na 100% takiej darowizny nie uwzględnia. Przez 8 lat z tego przekrętu zrobił się wielki przewał.
2019-03-11 16:00:54
knefel: ja-siokrzysio ciociu matyldziu kochany, przypomnieć ci jak obecną panią burmistrz, a wtedy kandydatkę na burmistrza porównałeś do,, zgrai obłudnych hien"? Pewnie nie muszę, bo ty zawsze masz rację, ale z pamięcią u ciebie coraz gorzej.
2019-03-11 19:47:33
krzysztof.mm: no i doopa wielka wyszła jak szydło z rządu... miało być o nowym ratuszu, a mamy stare pieczki z cyklu "to wina Tuska", do tego w kompletnie bełkotliwym poście
2019-03-11 19:52:52
krzysztof.mm: to u ciebie knefelku nie tyle coraz gorzej, ale od zawsze marnie z rozumem - to akurat na temat byłego burmistrza i pisizny było ☞☞☞2018-09-07 21:24:34 krzysztof.mm: macura dał dudy, bez dwóch zdań, wypomnienie mu przy okazji żałosnego kopcia zasłużone i celne, całość żenująca - w tej sytuacji dzięki ci, panie boże, że jest joanna wowrzeczka, jedyna uczciwa, szczera i na dodatek inteligentna pośród tej zgrai obłudnych hien
2019-03-11 20:58:57
jasper: Jak widac, ci z pis-u ( knefel & co. ) klamia jak z nut , jak im dudy zagraja no i inteligencja nie grzesza, ale to akurat rozumiem. Nikt nie moze byc madrzejszy od szarego prezesa nad prezesami.
2019-03-11 21:14:29
tom lem: jasper-Q , ty tak od siebie, czy przydudas krzysztofa.mm?
2019-03-11 22:30:35
jasper: tom lem - to o naturalnych gejzerach intelektu partyjnego co poniektorych ... :) Probujesz dorownac ?
2019-03-11 23:19:55
knefel: ja-siokrzysio ciociu matyldziu najdroższy, PoPisowo starasz się ratować z opresji, ale jak widać główka już nie ta.
2019-03-12 06:47:17
tom lem: jasper-Q- ty to tak poważnie, czy cie ktoś badał?
2019-03-12 07:58:31
jasper: Widze tom lem, ze ty nie tylko dorownac chcesz ale i przebic. Zycze sukcesu.
2019-03-12 07:59:12
Mach: Czytam i zauważam, że forumowicze "nauczyli" się debatować. W czapkach czy bez, niestety na forum nie widać , a sens debaty gdzieś tam został utracony .
2019-03-12 14:37:37
tom lem: Tak sobie gadamy w znajomym gronie Mach-u, mam nadzieję, udało się ustalić " w tej sytuacji dzięki ci, panie boże, że jest joanna wowrzeczka, jedyna uczciwa, szczera i na dodatek inteligentna pośród tej zgrai obłudnych hien" z niecierpliwością czekam na decyzje RM, do której Szanowna Pani Burmistrz będzie musiała się dostosować, lub w Cieszynie powstanie kolejne partnerskie stowarzyszenie wzajemnej adoracji, czerpiące dotacje z budżetu miasta.
2019-03-12 14:50:06
krzysztof.mm: ...a w warszawskiej prokuraturze już drugi miesiąc debatują i drapią się po głowach co zrobić z oszukanym przez Kaczyńskiego Birgfellnerem - Austriak nie odpuści, to jest pewne, ale najlepszy numer jest taki, że Ziobro dzięki niemu ma Kaczyńskiego w garści - przypomina się stare polskie przysłowie: złapał Kozak Tatarzyna, a Tatarzyn za łeb trzyma - kaczora, oczywiście...;)
2019-03-12 15:25:30
tom lem: Na tym to polega, że się "wspierają" ;) Ziobro - Kaczyńskiego, Tusk - Schetynę a Szanowna Pani chciała by Joasię za pomocnika.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: