Cieszyńskie podziemia
Eksploracja piwnicy rozpoczęła się w ubiegłym roku. Dzięki funduszom z Budżetu obywatelskiego udało się oczyścić zasypane pomieszczenia. To sporych rozmiarów piwnica. Co prawda nie odkryto długich korytarzy pod miastem, ale kto wie co przyniosą kolejne badania podziemi. Z kamerą zaglądnęliśmy do wnętrz. Opowiadają o nich Zofia Jagosz – Zarzycka oraz Wojciech Święs.
Średniowieczna piwnica (co do której przeznaczenia nie ma jeszcze pewności) składa się z trzech pomieszczeń. Za ścianą ostatniego z nich znajduje się – najprawdopodobniej nienaturalnego pochodzenia – pustka niewielkich rozmiarów, do której prowadzi wąski otwór umieszczony na wysokości ok. 2,5 m. W pustce powstały unikatowe i bardzo wrażliwe na wszelkie czynniki zewnętrzne, wielobarwne nacieki jaskiniowe.
Jak wyglądają odkopane pomieszczenia, co kryją – będziecie mogli się tego dowiedzieć w najbliższa niedzielę. Do piwnicy będzie można wejść w godzinach od 10-14. Zainteresowani muszą liczyć się z obecnością w podziemiach błota i wody – wskazane jest zaopatrzenie się w obuwie na przebranie. W środku panuje temperatura o kilka stopni niższa niż na zewnątrz. Nie zaszkodzi zabrać ze sobą własnego źródła światła (latarka, telefon).
Pisaliśmy także: Tajemnicze lochy Cieszyna
JB
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.