Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Cieszyńskie podziemia

Garnka ze złotem nie było, zamiast tego tony ziemi, którą trzeba było usunąć. W najbliższą niedzielę będzie można wejść do odkopanej piwnicy przy ulicy Przykopa.

Eksploracja piwnicy rozpoczęła się w ubiegłym roku. Dzięki funduszom z Budżetu obywatelskiego udało się oczyścić zasypane pomieszczenia. To sporych rozmiarów piwnica. Co prawda nie odkryto długich korytarzy pod miastem, ale kto wie co przyniosą kolejne badania podziemi. Z kamerą zaglądnęliśmy do wnętrz. Opowiadają o nich Zofia Jagosz – Zarzycka oraz Wojciech Święs.

Średniowieczna piwnica (co do której przeznaczenia nie ma jeszcze pewności) składa się z trzech pomieszczeń. Za ścianą ostatniego z nich znajduje się – najprawdopodobniej nienaturalnego pochodzenia – pustka niewielkich rozmiarów, do której prowadzi wąski otwór umieszczony na wysokości ok. 2,5 m. W pustce powstały unikatowe i bardzo wrażliwe na wszelkie czynniki zewnętrzne, wielobarwne nacieki jaskiniowe.

Jak wyglądają odkopane pomieszczenia, co kryją – będziecie mogli się tego dowiedzieć w najbliższa niedzielę. Do piwnicy będzie można wejść w godzinach od 10-14. Zainteresowani muszą liczyć się z obecnością w podziemiach błota i wody – wskazane jest zaopatrzenie się w obuwie na przebranie. W środku panuje temperatura o kilka stopni niższa niż na zewnątrz. Nie zaszkodzi zabrać ze sobą własnego źródła światła (latarka, telefon).

Pisaliśmy także: Tajemnicze lochy Cieszyna

JB

źródło: ox.pl
dodał: JB,MSZ

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-09-29 23:26:50
krzysztof.mm: Duża część starego Cieszyna do niedawna była de facto zupełnie pozbawiona kanalizacji. Rury spustowe kamienic ginęły w zasypanych piwnicach i starych, nigdy nie opróżnianych szambach.<br />Te \&quot;wielobarwne nacieki jaskiniowe\&quot; to bez wątpienia efekt kilku wieków kanalizacyjnej partyzantki w obrębie starego miasta.<br />Tym tematem sanepid powinien się raczej zająć, nie archeolodzy.
2017-09-30 14:09:20
rr: w końcu w sobotę czy w niedzielę ?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: