Cieszyńskie szlaki do wolności - seminarium historyczno-ekumeniczne
11.11.2024 14:00
Podczas seminarium uczestnicy mieli okazję poznać historie wybitnych postaci, które miały istotny wpływ na rozwój Śląska Cieszyńskiego. W gronie bohaterów wydarzenia znaleźli się m.in.: Józef Buzek, Jan Ciahotny, Ludwik Ciahotny, Helena Molak, Paweł Niemiec, Evaryst Pit'ha oraz Wincenty Witos. Ich życie i osiągnięcia zostały przedstawione w kontekście wpływu na rozwój regionu oraz kształtowanie świadomości obywatelskiej.
Komentarze
14
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów.
Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz
regulamin
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
2024-11-11 15:02:29
św. Patryk.:
"Cieszyńskie szlaki do wolności"?... tekst głupszy nawet niż propagandowy kit za komuny do głów wciskany. Komuna jednak miała monopol na przekazy, a dziś każdy bez trudu doczyta, że obecny Śląsk Cieszyński jest pozostałością po upadku i rozbiorze Austro-Węgier. Można powiedzieć, że wręcz został w 1918 zniewolony, i tyle.
30
7
2024-11-11 17:22:38
koszor:
Chwała bohaterom, którzy oddali życie za Ojczyznę!
6
23
2024-11-11 19:31:05
św. Patryk.:
Cześć im i chwała. Wielu poddanych cesarza Franciszka Józefa zginęło za swoją ojczyznę, niewielu zostało upamiętnionych.
27
8
2024-11-11 19:44:50
Oko:
Cześć i chwała Bohaterom
7
23
2024-11-11 20:40:27
Boska Adela:
Hańba i stryczek rządzącym i generałom, którzy dla swoich prywatnych ambicji i korzyści posyłają na śmierć poddanych.
28
4
2024-11-11 21:52:02
RysiekK22:
Należy uczczać bohaterów, ale dając podpisy opisujące prawdę. N.p. Ślązakom PORWANYM do habsburskiej armii na ICH wojnę ( kolejną którą rozpętali ) dać napisa że są ofiarami Habsburgów a nie że "za nich" zginęli bo to mogłoby sugerować dobrowolność ich służenia. Oczywiście analogicznie należy też oceniać przyczyny śmierci Ślązaków walczących "za Polskę" . O ile legioniści rzeczywiście ochotniczo walczyli o odzyskanie niepodległości (nieświadomi co potem Polska tu zrobi ), to Ślązacy porwani na "wyprawę kijowską" kresowego oszołoma juzka p. walczyli ewidentnie o sprawę nieswoją i też powinni być podpisani jako ofiary polskiego awanturnictwa wschodniego.
4
11
2024-11-11 22:43:40
Mach:
Mondroki z bożej łaski. Po 106 latach po odzyskaniu niepodległości usiłujecie wystawiać cenzurkę wydarzeniom, które ówczesnym ich uczestnikom jawiły się zgoła inaczej. Dla ówczesnych mieszkańcow Księstwa Cieszyńskiego geopolityczne zmiany jakie toczyły się wokół nich w latach 1914 do 1922 budziły zaniepokojenie , niepewność i strach jakie wzbudzają w nas obecne wydarzenia w Ukrainie, na Bliskim Wschodzie czy w Cieśninie Tajwańskiej. Nikt z ówczesnych żyjących Cieszynioków nie był pewny w jaką stronę potoczą się losy świata po zakończeniu I Wojny Światowej tak jak obecnie nikt nie wie jak potoczą się losy nas wszystkich żyjących obecnie w obliczu strukturalnych zmian geopolitycznych i wojnie w Ukrainie czy na Bliskim Wschodzie- i tak naprawdę zarówno mieszkańcy Cieszyna w tamtych czasach jak i w czasach obecnych nie wiele będą mieli do powiedzenia. Bohaterowie niepewności, ofiary machiny, piszecie chwała bohaterom a rozpacz matek i żon oraz tragedia dzieci.Wątpię czy takie przeciętne kraje jak Polska czy pozostałe dawne demoludy będą miały coś do powiedzenia w rozgrywce mocarstw jakim są USA czy Chiny w chwili obecnej. Tyle wstępu.
8
2
2024-11-12 09:03:42
one:
Przypominam, ze RNKC miała bardzo silny społeczny mandat (ksiądz, pastor i socjalista). Nie ma wątpliwości do kogo biło serce mieszkańców ŚC.
1
18
2024-11-12 09:08:47
one:
Proponuję autorowi pierwszej wypowiedzi skupić się na różnicy między ojcem Chrobrego a Mieszkiem Cieszyńskim. Z tego co pamiętam był pewien, że w lasku miejskim jest pomnik Mieszka I.
3
11
2024-11-12 09:15:59
Mach:
Opis historycznych wydarzeń zawsze ma zwiazek z oceną tych, którzy ją opisują w określonym układzie politycznym i niekoniecznie oddaje wszystkie fakty , które tym wydarzeniom towarzyszą, stosownie do przysłowiowego powiedzenia ,że " punkt widzenia zależy od punktu siedzenia" a przekaz bywa często wybiórczy. Tak jak w tym kawale kiedy to Franek z Antkiem szli przez pustynię i na nieszczęście Antka ukąsił grzechotnik w "wacka". Ten spanikowany prosi franka by pobiegł do szamana, żeby dał jakiś przepis na ratunek. Szaman prawi Frankowi jeśli natychmiast nie wyssiesz mu jadu z wacka, twój kamrat umrze do 12 godzin. markotny Franek wrócił do Antka z wieścią i zapytany przez niego co szaman powiedział- ten jednoznacznie przekazał mu ,że prawił "do 12 godzin umrzesz" ignorując wstęp, który psuł mu jego komfort. Zawsze mógł powiedzieć po powrocie z pustyni ,że Antek zginął bohaterską smiercią w jego obronie, bez względu na okoliczności on tworzył narrację jako jedyny świadek dla ogółu.
7
2
2024-11-12 20:47:04
św. Patryk.:
onek dywagujesz jak nie przymierzając dziadek Jarek o Smoleńsku - różnica taka, że dziadek jest kurdupelek z łupieżem, a ty cienias ze sfatygowanym mieszkiem
24
2
2024-11-13 08:37:34
Mach:
One, myślę ,że nie muszę ci przypominać ,że nazywała się Radą Narodową Księstwa Cieszyńskiego , więc miała silny mandat Jego mieszkańców. Ta Rada odwoływała się do plebiscytu ązeby mieszkańcy księstwa sami zawyrokowali o swoim losie. Ks. Londzin razem dr janem Michejdą entuzjastycznie witali komisję plebiscytową na dworcu w Cieszynie- ta niestety zadecydowała o jego podziale tym samym wypełniła jego akt zgonu jak pisze MMT w "Dziejach Księstwa Cieszyńskiego" Ostatni, z książąt cieszyńskich zmarł w 2020 r. w Wiedniu.
7
1
2024-11-13 19:34:14
Mach:
Dodam ,że do owego plebiscytu nigdy nie doszło i entuzjazm Londzina i Michejdy był przedwczesny, takiego rozstrzygnięcia się nie spodziewali i ostatecznie nikt nie pytał jakie zdanie mieli mieszkańcy Księstwa- dokonano jego rozbioru.
7
1
2024-11-13 21:29:25
RysiekK22:
uświadamiam przy tej okazyji prawdę o plebiscytach : głosowania o przynależności, aby stanowiły jakiegokolwiek argumenta pod względem słuszności historycznej powinny być przeprowadzane wśród najbardziej autochtonicznej części ludności. Na Śląsku co najmniej od czasów wpadniecia pod habsburską władzę mieliśmy nawożenie obcych pod protekcją obcych okupacyjnych władz :niemieckich , czeskich ( a potem polskich -nie wprost okupacyjnych, bo udających "swoich" ) Zarówno obcych z Niemiec, Czech jak i z Galicji. W tych warunkach wynik jakiegokolwiek plebiscytu uwzględniającego głosy tych napływowców i ich potomków niewiele byłby wart. -- to przy okazji niech też będzie przestrogą w kontekście obecnej polityki imigracyjnej
2
9
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: