Co to był za piknik!
21.07.2024 19:54
W niedzielne popołudnie w Cieszynie odbył się pierwszy Piknik Parafialny w Parafii Świętej Marii Magdaleny w Cieszynie .
Podczas imprezy zaśpiewała AnTosia Kraszewska i Agata Podhorodyńska a poprowadził niezastąpiony Michał Czok. Tak można świętować!
Komentarze
4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów.
Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz
regulamin
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
2024-07-22 19:18:52
romuald.saletra:
Maria z Magdali jest postacią, która do dziś w wielu środowiskach jest przedstawiana kontrowersyjnie, jej wizerunek ma różne oblicza. Z jednej strony uchodzi za wyratowaną przez Jezusa z opresji jawnogrzesznicę, inni w widzą w niej osobę, która w czasie uczty u Szymona Trędowatego w Betanii w obecności biesiadników i ku ich zdumieniu, namaściła Mesjasza olejkiem nardowym na jego późniejszy pogrzeb i włosami swymi wytarła jego stopy. Oficjalnie wyklucza się wiązanie Marii Magdaleny z przedstawionymi wcześniej sytuacjami, choć są i tacy, którzy wszystkie tradycje wiązane z osobą tej kobiety próbują ze sobą łączyć.
0
0
2024-07-22 19:19:02
romuald.saletra:
Z całą pewnością Maria Magdalena w Biblii została przedstawiona jako jedna z kobiet towarzyszących Jezusowi w jego działalności misyjnej, z której Chrystus wypędził siedem złych duchów. Pojawia się w czasie Misterium Męki i Zmartwychwstania Pana, kiedy wespół z innymi kobietami udaje się u zarania pierwszego dnia po szabacie do grobu, gdzie już nie zastają zmartwychwstałego Jezusa. Często zapominamy, iż Jezus po swym zmartwychwstaniu najpierw objawił się kobiecie (Niewieście) – Marii Magdalenie, która początkowo nie rozpoznała w nim dobrze sobie znanego człowieka, wzięła Go za ogrodnika, przed którym żaliła się ze swych obaw związanych ze zniknięciem ciała. Po rozpoznaniu Jezusa wg relacji Ewangelisty, zaszlochana Maria Magdalena padła Mesjaszowi do stóp. Scena ta bywa interpretowana jako symboliczne ukoronowanie odkupienie ludzkości przez Jezusa, gdzie Mesjasz jest przedstawiony jako umiłowany nauczyciel, rabbuni, zmartwychwstały człowiek i Bóg, potomek Kobiety, a Maria Magdalena przez pryzmat Niewiasty, która składa Bogu dziękczynienie za otrzymaną łaskę zbawienia. Maria Magdalena (Niewiasta) następnie udała się z tą radosną nowiną do Apostołów, którzy powątpiewali jej relacji. Tym sposobem to Kobieta/Niewiasta, przez której słabość ludzkość utraciła łaskę pierwotnej szczęśliwości, stała się pierwszą głosicielką i świadkiem odkupienia. W związku z tym faktem Marię Magdalenę uważa się za równą Apostołom. Różne są relacje na temat późniejszego okresu jej życia, wedle jednej z tradycji towarzyszyła pierwotnemu Kościołowi, a następnie osiadła w Efezie, gdzie dokonała swego ziemskiego żywota.
0
0
2024-07-22 19:19:11
romuald.saletra:
Biblijne ujęcie bliskości w relacji pomiędzy Jezusem i Marią Magdaleną stało się podstawą pod błędne interpretacje, które przedstawiają tę kobietę jako domniemaną żonę Jezusa i zarazem rzekomą matkę jego dzieci/dziecka. Wedle tego założenia Maria Magdalena jako żona Jezusa została przedstawiona jako depozytariuszką rzekomo „prawdziwej” nauki Chrystusa, wolnej od zniekształceń i herezji dokonanych przez Apostołów. W myśl powielających tego rodzaju narracje, Apostołowie zazdrościli Marii Magdalenie jej pozycji, a następnie skutecznie zdeprecjonowali jej znaczenie w Misterium Męki i Zmartwychwstania Jezusa. Kluczową rolę w rzekomym zakłamywaniu „prawdziwej” nauki Jezusa miał odegrać Szaweł/Paweł, przedstawiany jako jeden z największych mizoginów, jaki pojawił się na kartach Biblii. Wedle tej relacji Maria Magdalena, umiłowany uczeń i zarazem żona Jezusa, wraz z potomstwem miałaby znaleźć bezpieczny azyl na obszarze współczesnej południowej Francji, ówczesnej Galii, gdzie niezakłamana nauka Jezusa miałaby się utrzymać przez kilka następnych stuleci, a potomstwo Jezusa i Marii Magdaleny wżenić się w miejscowe rody arystokratyczne.
0
0
2024-07-22 19:19:20
romuald.saletra:
Śmiało możemy zauważyć, iż faktycznie pojęcie „Kobiety/Niewiasty”, jakie pojawia się w treści Ewangelii, bywa, że jest odnoszone wobec Marii, matki Jezusa i Marii Magdaleny. Niektórzy doszukują się w tym szczególnego rodzaju bliskości. W rzeczywistości tego rodzaju ujęcie stanowi nawiązanie do Genesis i opisu pierwotnego stanu szczęścia ludzkości, który przez postępek Adama (mąż/vir) i Ewy (niewiasty/kobiety/mężyny/virgo) został zaburzony. Ewa jako pierwsza okazała się słabsza, przez co właśnie potomstwo Niewiasty (drugiej Ewy) miało wedle Bożego założenia przywrócić ów pierwotny stan szczęścia. W związku z tym Jezus jest przedstawiany jako wybawiciel ludzkości, mężczyzna (drugi Adam), potomek Niewiasty, który w opozycji do pierwszego Adama doprowadził do przywrócenia Boskiej Harmonii. Pojęcie Niewiasty w kontekście Ewangelii należy traktować szeroko, jako płeć niewieścią, a nie tylko w ograniczeniu do konkretnych bliskich Jezusowi osób, w różny sposób. Maria Magdalena nie była członkiem doczesnej rodziny Jezusa, dla którego stanowiła osobę obcą pod względem relacji rodzinnych. Interpretowanie Ewangelii w oderwaniu od Tradycji, a także szukanie tanich sensacji deprecjonujących wizerunek Jezusa i jego Apostołów z całą pewnością prowadzi na manowce.
0
0
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: