Dzień bez zakupów
25% światowej populacji konsumuje 80% światowych zasobów i posiada ponad 80% jego zasobów. Chociaż w tej globalnej elicie są ludzie z prawie każdego kraju, to większość ich pochodzi z zachodnich, konsumpcyjnych społeczeństw: Stanów Zjednoczonych, Kanady, zachodniej Europy, Arabii Saudyjskiej, Australii i Japonii. Stąd wniosek, że większość mieszkańców Ziemi musi się zadowolić pozostałymi 20%. Prowadzi to do głodu i nadużywania władzy w wielu krajach świata. Musimy dzielić zasoby świata pomiędzy wszystkich mieszkańców Ziemi. Na Ziemi wystarczy wszystkiego dla zaspokojenia potrzeb wszystkich, ale nie wystarczy dla zaspokojenia ich chciwości - powiedział Mahatma Gandhi.
Zachodni styl życia jest poważnym zagrożeniem dla środowiska naturalnego Ziemi. Mamy coraz więcej produktów, które zużywają mniej energii lub są zrobione z przetworzonych lub mniej zanieczyszczających materiałów, wszystkie te innowacje równałyby się zeru, gdyby wszyscy mieszkańcy świata żyli jak ludzie na Zachodzie. Stąd też pomysł na obchodzenie Międzynarodowych Dni bez Kupowania.
Dzień bez Zakupów obchodzony jest od 1992 r. w dn. 28-29 listopada. W poprzednim roku równoległe akcje uliczne, ulotkowe, happeningi i kampanie informacyjne w mediach prowadzone były w: Australii, Belgii, Kanadzie, Francji, Niemczech, Holandii, Nowej Zelandii, Irlandii Północnej, Norwegii, Słowenii, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Polsce.
Czy wyobrażamy sobie dzień, kiedy ani razu nie wyjdziemy do sklepu? O zakupy, Międzynarodowy Dzień bez Kupowania zapytaliśmy w Skoczowie.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.