Dzień Pamięci ofiar Holokaustu w Zebrzydowicach i Hażlachu
Po 75 latach od zakończenia wojny, z inicjatywy pastora Kościoła Zielonoświątkowego Wiesława Kulawca, przy współpracy Wójta Gminy oraz Dyrektora GOK-u na Zebrzydowickim cmentarzu za zgodą proboszcza Mariana Brańki, obok alejki, pod którą najprawdopodobniej spoczywają ciała ofiar hitlerowskiego terroru, stanął Pomnik, jako świadectwo tragicznych wydarzeń do jakich doszło na terenie gminy w czasie okupacji. To tutaj, oraz w Kończycach Wielkich w czasie istnienia obozu pracy dla Żydów chowano zakatowane na śmierć ofiary. Pomnik został ufundowany ze środków Instytutu Pamięci Narodowej. - dziękujemy, ze po wielu latach możemy tu stanąć. Dziękujemy Ci Panie, że po wielu latach mamy możliwość upamiętnić tych, którzy zostali tutaj pogrzebani i zginęli w okrutnych warunkach – powiedział podczas uroczystośći pastor Wiesław Kulawiec.
Uroczystości rozpoczęły się w niedzielę 13 września br. przy Pomniku Ofiar Zbrodni Hitlerowskich w Kończycach Wielkich, następnie przeniesiono się pod Tablicę Upamiętnienia w miejscu byłego Obozu Pracy w Zebrzydowicach a kulminacyjnym punktem byłą uroczystość przy nagrobku symbolicznym na cmentarzu w Zebrzydowicach.
Wśród gości znaleźli się przedstawiciele samorządów lokalnych, przedstawiciele gmin żydowskich, organizacji społecznych oraz mieszkańcy.
Przypomnijmy, W latach 1942-1944 w Zebrzydowicach istniał niemiecki obóz pracy dla Żydów. Jak wynika z ustaleń historyków Niemcy pozbawili życia w obozie pracy w Zebrzydowicach co najmniej 183 osoby, głównie z Holandii. Ciała ofiar zostały pogrzebane w zbiorowych mogiłach na terenie Zebrzydowic oraz Kończyc Wielkich. By jeszcze bardzije upodlić swoje ofiary, oprawcy grzebali je w miejscu gdzie chowano padłe zwierzęta...
red.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.