Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
telewizja

Dzień Pamięci ofiar Holokaustu w Zebrzydowicach i Hażlachu

Historia nie może się powtórzyć – zgodnie podkreślali uczestnicy obchodów dnia pamięci ofiar holokaustu, podczas których odsłonięto nową tablicę upamiętniającą ofiary niemieckiego okupanta w Zebrzydowicach.

Po 75 latach od zakończenia wojny, z inicjatywy pastora Kościoła Zielonoświątkowego Wiesława Kulawca, przy współpracy Wójta Gminy oraz Dyrektora GOK-u na Zebrzydowickim cmentarzu za zgodą proboszcza Mariana Brańki, obok alejki, pod którą najprawdopodobniej spoczywają ciała ofiar hitlerowskiego terroru, stanął Pomnik, jako świadectwo tragicznych wydarzeń do jakich doszło na terenie gminy w czasie okupacji. To tutaj, oraz w Kończycach Wielkich w czasie istnienia obozu pracy dla Żydów chowano zakatowane na śmierć ofiary. Pomnik został ufundowany ze środków Instytutu Pamięci Narodowej. - dziękujemy, ze po wielu latach możemy tu stanąć. Dziękujemy Ci Panie, że po wielu latach mamy możliwość upamiętnić tych, którzy zostali tutaj pogrzebani i zginęli w okrutnych warunkach – powiedział podczas uroczystośći pastor Wiesław Kulawiec.

Uroczystości rozpoczęły się w niedzielę 13 września br. przy Pomniku Ofiar Zbrodni Hitlerowskich w Kończycach Wielkich, następnie przeniesiono się pod Tablicę Upamiętnienia w miejscu byłego Obozu Pracy w Zebrzydowicach a kulminacyjnym punktem byłą uroczystość przy nagrobku symbolicznym na cmentarzu w Zebrzydowicach.

 

Wśród gości znaleźli się przedstawiciele samorządów lokalnych, przedstawiciele gmin żydowskich, organizacji społecznych oraz mieszkańcy.

Przypomnijmy, W latach 1942-1944 w Zebrzydowicach istniał niemiecki obóz pracy dla Żydów. Jak wynika z ustaleń historyków Niemcy pozbawili życia w obozie pracy w Zebrzydowicach co najmniej 183 osoby, głównie z Holandii. Ciała ofiar zostały pogrzebane w zbiorowych mogiłach na terenie Zebrzydowic oraz Kończyc Wielkich. By jeszcze bardzije upodlić swoje ofiary, oprawcy grzebali je w miejscu gdzie chowano padłe zwierzęta...

red. 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

19
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-09-15 12:10:35
Jarek.K: Wiemy już co kato-faszystowskie prawactwo zgotowało milionom ludzi. Trzeba tępić to zło za wszelką cenę.
2020-09-15 14:44:32
Jarek.K: Nie róbcie sobie hańby z tym minusowaniem, bo dobrze wiecie, że mam rację.
2020-09-15 15:38:57
donekT: O wyniku dyskursu pozbawionego odniesień do rzeczywistości (np. wyeliminowanie tematyki produkcji dóbr), decydują więc względy czysto emocjonalne, A PODSTAWOWĄ METODĄ OSŁABIANIA POZYCJI NEGOCJACYJNEJ PRZECIWNIKA I SKŁONIENIA GO DO ODSTĄPIENIA OD WŁASNEGO STANOWISKA JEST STYGMATYZACJA WARTOŚCI DECYDUJĄCYCH O JEGO TOŻSAMOŚCI (np. wartości, wyznanie, narodowość).
2020-09-15 15:39:33
donekT: STYGMATYZACJA. Najważniejszym zabiegiem stygmatyzującym całą zastaną KULTURĘ EUROPY, bo ZE WSZYSTKIMI INSTYTUCJAMI JĄ TWORZĄCYMI (także rodzina, religia, wychowanie formujące), było dokonane już w „DIALEKTYCE OŚWIECENIA” Habermasa, przeciwstawienie natury i kultury, wolności i przymusu, oraz OBARCZENIE KULTURY I KATOLICYZMU WINĄ ZA ANTYSEMITYZM I HOLOKAUST- czyli utożsamienie kultury z wszelkiego rodzaju patologiami, które mają wynikać z kultury, ponieważ to kultura określa postępowanie właściwe. STYGMATYZACJA ma oznaczać piętno odciśnięte W LUDZKIEJ PSYCHICE i ma być WYNIKIEM DŁUGOTRWAŁEGO BUDOWANIA STEREOTYPU, dlatego jest ona odporna na ARGUMENTACJĘ RACJONALNĄ. Przykładem takiego zabiegu jest kojarzenie (KAŻDEGO) POJĘCIA BOGA Z OKRUCIEŃSTWEM I ZBRODNIĄ.
2020-09-15 15:40:30
donekT: Wyrabianie w publiczności dyskursu przekonania o różnorakim, szczególnie zbrodniczym UPOŚLEDZENIU PRZECIWNIKA IDEOLOGICZNEGO (przeciętnego Chrześcijanina), KOMPLEKSU NIŻSZOŚCI i FAŁSZYWEGO POCZUCIA WINY może być szczególnie skuteczne nie w kwestiach zasadniczych, które jednak budzą aktywność umysłową i zmuszają do konfrontacji argumentów, ale w sferze drobnych, odczytywanych INTUICYJNIE SYMBOLI określających wzajemny status stron dyskursu. To właśnie te SYMBOLE STATUSU BUDUJĄ PRZYCHYLNOŚĆ LUB NIECHĘĆ publiczności dyskursu do jego stron i często z góry przesądzają o jego wyniku. Kwestie przewagi i przemocy symbolicznej badał i opisał francuski filozof PIERRE BOURDIE w pracy pt. „Różnica- krytyka społecznego osądu”.
2020-09-15 15:40:54
donekT: STYGMATYZACJA PRZECIWNIKA IDEOLOGICZNEGO ma jeden najistotniejszy skutek – prowadzona skutecznie buduje w stygmatyzowanej grupie (np. Chrześcijan)- niezależnie od jej liczebności i realnej siły- POCZUCIE WINY I KOMPLEKS NIŻSZOŚCI, który uniemożliwia skuteczną obronę własnego stanowiska, własnych racji i własnych praw.
2020-09-15 15:48:58
donekT: Śląsk Cieszyński, w trakcie II światowej został bezpośrednio anektowany przez III Rzeszę do prowincji Oberschlesien, na której terenie znajdował się obóz koncentracyjny i obóz zagłady Auschwitz-Birkenau, organizacyjnie podległy gauleiterowi Fritz'owi Bracht'owi, któremu podlegał również Rudolf Wiesner, jako władający w Bielsku. Rudolf Wiesner w okresie poprzedzającym II wojnę był lokalnym przywódcą mniejszości niemieckiej w regionie.
2020-09-15 16:04:10
donekT: Z tego, co kojarzę, mogę się mylić, obóz w Zebrzydowicach był filialny wobec Auschwitz-Birkenau. Gwoli przypomnienia, do Auschwitz, początkowo, w pierwszej kolejności kierowani byli Polacy. III Rzesza, odpowiedzialna za politykę eksterminacyjną stanowiła formę państwa niemieckiego, natomiast nazizm, jako ideologia polityczna, znalazł swoich wyznawców nie tylko wśród Niemców, w SS partyjnych nazistowskich oddziałach, znajdowały się formacje wywodzące się z niemal każdego europejskiego państwa, poza wyjątkiem Polski, Grecji i Czech... W przypadku Czech oddział SS był formowany, nie zdążył wziąć udziału w walce.
2020-09-15 16:04:44
donekT: Ofiarami niemieckiego nazizmu byli nie tylko Żydzi, również inne narodowości np. Polacy, Rosjanie etc., także ludzie o innych poglądach politycznych i ideologicznych, duchowni, osoby o preferencjach seksualnych uznawanych za mniejszościowe. Ofiary nazizmu z obszaru Europy Środkowej i Wschodniej opisał, chociażby Timothy D. Snyder w "Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem", czy Richard C. Lukas "Zapomniany Holokaust; Polacy pod okupacją niemiecką 1939-1944".
2020-09-15 16:07:27
: tatuś was wystygmatyzował na pokolenia
2020-09-15 16:08:29
donekT: Co do lojalności niektórych, z mniejszości niemieckiej na Śląsku Cieszyńskim, wobec III Rzeszy i NAZISTÓW, warto dodać, iż w Cieszynie funkcjonowała lokalna struktura Werwolfu, była to organizacja na kształt nie tyle niemieckiego, ile NAZISTOWSKIEGO PODZIEMIA. Werwolf już w swym założeniu organizacyjnie podlegał POD PARTIĘ NAZISTOWSKĄ.
2020-09-15 18:14:06
: Co do lojalności leśniczych wobec komunistycznej władzy PRL-u i esbecji warto przeglądnąć katalog IPN-u, tam wystarczy w wyszukiwarce wpisać nazwiska znajomych, to środowisko jest i od dawna było wyjątkowo bagienne
2020-09-15 18:19:03
: o, tutaj wystarczy wpisać, przecież każdy zna jakiegoś leśniczego co jeszcze w PRL-u awansował: inwentarz.ipn.gov.pl
2020-09-15 18:21:51
: ...a jak zapomniał nazwiska, to tu sobie przypomni i będzie widział, który z nich był TW "Olcha", który "Sosna" itd: bip.lasy.gov.pl/pl/bip/px_dg~rdlp_katowice~nadl_ustron~2013_lesnictwa.pdf
2020-09-15 19:08:23
krzysztof.mm: "Lasy Państwowe" to było i jest ciepłe gniazdko dla całej masy k a p u s i ó w i donosicieli, inkubator s y n e k u r dla partyjniactwa, siedlisko n e p o t y z m u i kumoterstwa - tam po dziś dzień esbecja rządzi i ma się bardzo dobrze, i nic dziwnego, że niezwykle mocno protestowali przeciwko planom rządu PO/PSL objęcia LP kontrolą publiczną dokładnie przez e s b e c j ę zinflirtowani b i s k u p i katoliccy
2020-09-15 20:40:14
: Ludność wyznania mojżeszowego WON do państwa położonego w Palestynie !! Oni nie żyli z naszymi ojcami/dziadami, oni żyli obok nich i nie chcieli symbiozy, wręcz przeciwnie, chcieli judeopolonii. Paradoks historii że Hitler zburzył ich plany.
2020-09-15 20:46:09
: a gieroj walduś dalej igra z kajdankami, redakcja świadomie przymyka oczy?
2020-09-15 21:12:25
: @Patryk: Ty to dzisiaj pełniłbyś role nadwornego klauna u wielce czcigodnego pana Applebauma i byłbyś pod rozkazami jego zięcia księcia małżonka czyt. Radka Sikorskiego.
2020-09-15 23:43:38
donekT: krzy-sio+św. Patryk TW "Armando", coś się pomerdało... jak zwykle...
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: