Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dzisiaj Święto Ziemi

Dzisiaj przypada największe międzynarodowe święto ekologiczne czyli Dzień Ziemi. Powstało ono ponad 50 lat temu, aby uświadamiać, jak ważną kwestią jest ochrona środowiska i świadomość pogłębiającego się kryzysu. Święto naszej planety jest obchodzone 22 kwietnia. Wydarzenie znane jest również pod nazwą Światowy Dzień Ziemi. Dzisiejsza data ma przypominać wszystkim o tym, jak ważne jest promowanie postaw proekologicznych i ochrona środowiska.

Pierwszy w historii Dzień Ziemi obył się w 1970 roku. Do jego organizacji przyczyniły się wydarzenia, które miały miejsce na początku 1969 roku, kiedy nieopodal plaży znajdującej się w Santa Barbara w Kalifornii doszło do wycieku ropy w skutek czego zginęło 10 tysięcy zwierząt i ptaków. Jedną z osób, która obserwowała tamte wydarzenia oraz jego skutki był Gaylord Nelson, ówczesny senator stanu Wisconsin. Katastrofa ekologiczna i jej konsekwencje wywarły na nim tak wielki wpływ, że postanowił zorganizować Międzynarodowy Dzień Ziemi, zwracając uwagę na problem ekologii i konieczność ochrony środowiska – to kilka słów z historii tego święta. 

W Międzynarodowym Dniu Ziemi przypominamy kilka ciekawostek dotyczących naszej planety:

  • Zdecydowanie najwięcej, bo ponad 70% całej powierzchni Ziemi, zajmuje woda. Pozostały obszar to wyspy i kontynenty. 
  • Doba na Ziemi trwa krócej niż 24 godziny. Dokładny czas wynosi 23 godziny 56 minut i 4 sekundy, ale dla ułatwienia czas ten jest zaokrąglany. 
  • Według naukowców Ziemia istnieje od 4,6 miliarda lat. 
  • Obecnie na Ziemi mieszka około 7,6 miliarda osób. 
  • Najwyższym punktem znajdującym się na Ziemi jest Mount Everest.
  • Najniższym punktem na Ziemi jest Rów Mariański. 

Istnieje kilka czynników, które wpływają na postępujący kryzys naszej planety. Najważniejsze z nich to: zmiany klimatyczne, wzrost populacji, konsumpcjonizm, coraz szybsza urbanizacja, niedobór wody oraz katastrofy ekologiczne.

Co możemy zrobić aby uratować Ziemię? W trosce o naszą planetę warto wprowadzić rozwiązania, które mają korzystny wpływ dla ekologii. Mówimy tutaj m.in. o ograniczeniu jedzenia mięsa, którego produkcja pochłania wiele litrów wody. Mając na uwadze ochronę środowiska dobrym pomysłem jest zmiana środka transportu z samochodu na rower lub komunikacje miejską. Warto również ograniczyć zużycie wody. Należy także zrezygnować z kupowania produktów w plastikowych opakowaniach. Plastik stanowi zagrożenie dla zwierząt, a dodatkowo zaśmieca naszą planetę. Ważne jest, aby oszczędzać prąd i nie kupować rzeczy z których nie korzystamy. 

Obecnie jesteśmy świadkami kryzysu klimatycznego, który stanowi ogromny problem dla całego świata. Konsekwencje tego są odczuwalne już dziś, a zdaniem specjalistów sytuacja ta na przestrzeni lat ulegnie znacznemu pogorszeniu. Do najpoważniejszych skutków globalnego ocieplenia należą m.in.: coraz częściej występujące susze oraz powodzie, ciągły wzrost poziomu wód w morzach i oceanach, coraz częściej występujące ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak długotrwałe upały, gwałtowne opady deszczu, topnienie lodowców oraz zwiększona częstotliwość i zasięg pożarów w lasach.

Bądźmy przyjaźnie nastawieni do matki Ziemi nie tylko w dniu dzisiejszym ale przez cały rok pamiętając, że dzięki ekologicznej planecie nasze życie będzie bezpieczne, zdrowe i EKO.

AK/mat. Pras.

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2024-04-22 15:00:43
romuald.saletra: Są i tacy, którzy jedno z większych zagrożeń dla zastanego klimatu upatrują w istnieniu "gwałconych krów". I tu warto odesłać do złotych myśli tow. Spurek. Z drugiej strony pomijane bywa niewłaściwie prowadzone planowanie przestrzenne, które jest nastawione pod interesy określonych wpływowych grup. W efekcie na chroniących przed smogiem pasach przewiewowych, w parkach, czy na terenach pod zalesienia wyrastają "apartamentowce", które generują kolejne komplikacje. Co najgorsze, polityka ta jest realizowana bez uwzględniania drastycznie spadającego poziomu wód gruntowych, potrzeby podjęcia działań związanych z retencją dostępnych zasobów wodnych, zachowania odpowiedniej ilości terenów zielonych, które posłużyłyby również pod potrzeby zwierząt żyjących w lasach. Za naganne należy uważać traktowanie przez sporą część mieszkańców regionu infrastruktury burzowej/deszczowej jako "dostępnej" i rzekomo "dopuszczalnej" alternatywy kanalizacji sanitarnej. Jakoś nikt nie wspomina o ograniczeniu konsumeryzmu, w końcu tak określane produkty "proekologiczne" stanowią kolejny do zagospodarowania rynek zbytu.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: