Jak uszyć żywotek?
Żywotki i czepce - to elementy stroju kobiecego, które są ludowymi dziełami sztuki. Żeby zrobić je zgodnie z tradycją, trzeba posiąść odpowiednie umiejętności. Wiślańskie Centrum Kultury realizuje projekt z darmowymi warsztatami.
Żywotek to część ludowego stroju kobiecego, który jest bogato zdobiony – haftowany srebrną lub złota nicią, potem również metalową czy jedwabną oraz ozdabiany cekinami, perłami, koralikami. Żywotek przypomina gorset na szelkach. Tkaniną używaną do wyrobu jest aksamit w ciemnym, najczęściej czarnym, lub brunatnym kolorze. Względnie popularne było haftowanie nicią złotą na tle czerwonym, oraz srebrną na tle czarnym, ale nie stało się to zasadą.
Natomiast czepiec noszony był jedynie przez mężatki. Początkowo był zrobiony z białego płótna, potem stał się koronkowy. Czepiec był wiązany z tyłu i przykryty czepinową, przeważnie płócienną, potem jedwabną, chustą.
Warsztaty rozpoczęły się przed wakacjami, uczestniczy w nich kilkanaście pań. Krok po kroku, pod okiem Zuzanny Bujok, poznają jak szyć i heklować tradycyjne elementy stroju mieszkanek Śląska Cieszyńskiego.
JB
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.