Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
telewizja

"Kącik polityczny" - Stanisław Kubicius

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy ze Stanisławem Kubiciusem, Przewodniczącym Rady Powiatu Cieszyńskiego. Pytamy m.in. o początki samorządu powiatowego, współpracę z radnymi, starostami, przewodniczącymi rady, o to jak w praktyce sprawdzają się zmiany oraz przepisy, które są nowością w tej kadencji. Przewodniczącym Rady mówi o dietach radnych, zagrożeniach w wypełnianiu przez powiat swoich zadań, a także sensie istnienia powiatów.
źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-02-06 19:35:28
donekT: Obecnie Powiat to hybryda rozwiązań z okresu II RP w powiązaniu z poniektórymi obecnie realizowanymi zadaniami i funkcjami. Stąd pozorna niekonsekwencja np. w znaczeniu samego stanowiska Starosty, który de facto nie jest organem powiatu, choć wyłaniany przez organy samorządu. Przywrócenie powiatów stanowiło powrót do dawnej tradycji, zapoczątkowanej w Polsce przez Wacława II, dla zapewnienia lepszej kontroli państwa w regionach, a zlikwidowanej w latach 70. XX w. w wyniku reform Gierka. Dlaczego powiaty wcześniej zostały zlikwidowane? Ponieważ ogniskowały lokalne życie polityczne, stanowiły odskocznię do karier w województwie i dalej. W celu wykasowania zaściankowych oddolnych powiązań zwiększono liczbę województw i zlikwidowano powiaty, które wówczas faktycznie nie były samorządowe. Likwidacja powiatów oznaczałaby przeniesienie jego zadań do gmin i województw. To oznaczałoby konieczność ponownego zwiększenia liczby województw i zwiększenia nakładów na województwa i gminy. PS Wysokość diety spokojnie można odbić sobie na kontaktach i w partycypacji we władzy.
2020-02-06 20:28:48
tom lem: BRAWO! Pani Redaktor , zwłaszcza za - "... może zmieńmy temat" - widać słychać i czuć z kim Pani rozmawiała, jeszcze raz BRAWO;-)
2020-02-06 21:20:52
Wiederholec: Pan Stanisław jest jak Maryla Rodowicz. Ona zawsze w sylwestra On zawsze w powiecie.
2020-02-07 10:36:41
donekT: Niewątpliwie powiaty należy zreorganizować. Obecne powiaty, jak na realizowane przez siebie zadania są z jednej strony za małe, z innej za duże. Co więcej, moim zdaniem, powinien już na poziomie (w odniesieniu do) powiatu pojawić się udział czynnika rządowego, który w sposób oczywisty godziłby w miejscowe elyty polityczne. Niestety, po dwóch dekadach, powiaty na powrót stają się ostoją miejscowych zaścianków, układów, układzików, cementują miejscowe kasty etc.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: