Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Karol Stryja in memoriam

24 maja w Kościele Jezusowym w Cieszynie odbędzie się po raz 15 koncert z cyklu Karol Stryja in memoriam, ku pamięci jednego z najbardziej zasłużonych kompozytorów Filharmonii Śląskiej i najbardziej znanych kompozytorów z Cieszyna.

Karol Stryja zmarł ostatniego stycznia 16 lat temu: - Po raz 15. zapraszamy na doroczny koncert Karol Stryja in memoriam do Jego rodzinnego Cieszyna, gdzie został pochowany. Nie ukrywamy satysfakcji, że filharmoników próba złożenia hołdu ich legendarnemu szefowi w miejscu urodzenia stała się stałym elementem kulturalnego życia Cieszyna.  Jego władzom dziękujemy za kontynuację nowej tradycji – mówi Elżbieta Huzior, organizatorka koncertu.

Karol Stryja (1915-1998) pośród dyrektorów Filharmonii Śląskiej uważany jest za najbardziej dla niej zasłużonego. To dlatego 25 stycznia 2002 roku filharmoniczną salę koncertową nazwano Jego imieniem.  W bezprecedensowej 37-letniej kadencji kierownika artystycznego i dyrektora wyniósł prof. Karola Stryja Filharmonię Śląską do poziomu jednej z najlepszych w kraju i Europie. W 1973 roku utworzył profesjonalny filharmoniczny chór, a w 1981 r. dzisiejszą Śląską Orkiestrę Kameralną. Z Filharmonii Śląskiej uczynił cenioną propagatorkę muzyki naszego czasu. Był cenionym promotorem nowych utworów Bolesława Szabelskiego, Wojciecha Kilara, Henryka Mikołaja Góreckiego i innych, zwłaszcza śląskich kompozytorów. Po zorganizowaniu dwóch krajowych, w roku 1979 zainicjował Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach i prowadził kolejne aż do śmierci. Dziesiąty odbędzie się w 2017 roku. W 2009 roku ze środków Śląskiego Funduszu Filmowego oraz własnych Filharmonii Śląskiej i katowickiego oddziału Telewizji Polskiej S.A. Violetta Rotter-Kozera (scenariusz i reżyseria) zrealizowała film „Karol Stryja. Ślązak, który zdobył świat”.

Cieszyńskie koncerty zrazu miały być powtórzeniem analogicznych lutowych w Katowicach. - Sami cieszynianie poprosili, by ich termin przesunąć w okolice Wielkanocy, uwzględniając ten czas w propozycjach programowych. Przystaliśmy na to chętnie. Parę zimnych Wielkich Tygodni spowodowało, że w uzgodnieniu z burmistrzem Cieszyna i proboszczem parafii ewangelicko-augsburskiej przesunęliśmy termin tych koncertów na czas bardziej wiosenny – tłumaczy Huzior.

Co można usłyszeć podczas koncertów: - Jak sam Karol Stryja, prezentujemy w nich uznane arcydzieła i staramy się promować muzyczną twórczość naszego czasu. Z dorobku Johanna Sebastiana Bacha do programu cieszyńskiego koncertu wybraliśmy  jego Mszę luterańską G-dur BWV 236. Lipski kantor w zasadzie komponował na potrzeby liturgii, ale kilka swoich mszy po prostu zestawił z wcześniejszych, regularnie pisanych kantat. W Mszy luterańskiej w Kyrie i Quoniam usłyszymy fragmenty kantaty 179 (Siehe zu, dass deine Gottesfurcht – Bacz, aby pobożność twoja nie stała się obłudą), w Gloria i Domine Deus – 79 (Herr ist Sonn’ und Schild – Albowiem słońcem i tarczą jest Pan, Bóg), w Gratias – 138 (Warum betrübst dud ich, mein Herz – Czemu martwisz się, me serce?) i w Cum sancto  spiritu – z kantaty 17 (Wer Dank ofert, der preist  mich – Kto ofiaruje dziękczynienie, czci mnie) – wymienia organizatorka.

Program dopełni światowe prawykonanie nowego utworu Adriana Robaka. - Ten młody (rocznik 1979) śląski kompozytor, wychowanek katowickiej uczelni i Aleksandra Lasonia jest laureatem m.in. II nagrody za kompozycję Silesia 1921 na orkiestrę symfoniczną i chór w konkursie kompozytorskim, ogłoszonym w 90. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego (2011). Jego kompozycje były wykonywane na festiwalach w kraju (m.in. Mikołowskie Dni Muzyki) oraz za granicą (m.in. Incontro Internazionale Polifonico Citta di Fano). Filharmoniczny chór współpracuje z Adrianem Robakiem od dawna, tym razem w ramach ministerialnego, a realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca  programu Kolekcje (priorytet: Zamówienia kompozytorskie) – informuje Huzior.

 

KAROL STRYJA IN MEMORIAM
24 maja 2014, sobota
godz. 18 wstęp wolny


Śląska Orkiestra Kameralna
Chór Filharmonii Śląskiej
Jarosław Wolanin – dyrygent
Elżbieta Kolorz – sopran
Magdalena Pilarczyk – alt
Paweł Brożek – tenor
Jarosław Kitala – baryton
Karina Paszek – słowo

Program:
Johann Sebastian Bach – Msza luterańska G-dur BWV 236
Adrian Robak – Semi semi na chór i orkiestrę smyczkową (prawykonanie)
   
 
Portal OX.PL jest partonem medialnym imprezy.

(red.)

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: