Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Łąki kwietne w regionie?

Czasem słyszymy, że Cieszyn tonie w betonie i smogu, ale są ludzie, którzy chcą to zmienić i zachęcają, by zamiast trawników sadzić „łąki kwietne”. O tym, jak trzeba je pielęgnować i gdzie mogą powstać, opowiada Piotr Nytra, pszczelarz z Cieszyna.

 - Jakie są korzyści z wysiewania „łąk kwietnych”? Co to właściwie jest?
- Łąki kwietne to ekologiczna, przyjazna środowisku i atrakcyjna wizualnie alternatywa dla trawnika. To także modny trend w architekturze krajobrazu, któremu zdecydowanie warto kibicować. W przeciwieństwie do trawników, kwiaty polne są piękniejsze, tańsze, bardziej przyjazne dla środowiska i owadów oraz nie wymagają podlewania, koszenia, plewienia i nawożenia. Często zdobią nieużytki. Gdy nie ma opadów, łąka poradzi sobie nawet w suszy, ponieważ ma głęboki system korzeniowy, dzięki któremu rośliny mogą czerpać wodę z głębszych warstw ziemi, a w czasie ulewnych deszczy doskonale odprowadzają wodę do gleby. Poza tym łąki doskonale dbają o naszą bioróżnorodność oraz o zwierzęta, których w Cieszynie jest coraz mniej. Ponadto wyższa roślinność w mieście obniża temperaturę powietrza i filtruje powietrze.

- Gdzie w Cieszynie mogą powstać „łąki kwietne”?
- Łąki kwietne można wysiać prawie na każdym nieużytku — w parkach, na osiedlach, wzdłuż dróg, przy rondach, blisko szkół i przedszkoli – tzw. „edukacyjne łączki”. Dobrze jest, by „łąka kwietna” była miododajna, dzięki czemu będzie licznie odwiedzana przez różne zapylacze takie jak pszczoły, motyle i trzmiele.

Zalet Łąk jest wiele, dlatego warto je wysiewać w każdym mieście. Mieszkańcy Cieszyna mogliby docenić ich korzyści takie jak np. brak ryczących kosiarek spalinowych czy spalonych słońcem trawników. To wszystko sprawia, że łąki mogą stać się ozdoba naszego miasta. Czy to dobry pomysł dla Cieszyna? Co Państwo myślą o takim rozwiązaniu?

Jacek Porzycki

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

10
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-03-25 08:52:51
TomTede: Same korzyści, potencjalne wady nie stanowią silnej opozycji. Trzeba zmienić myślenie indywidualne tu i teraz, na myślenie indywidualne z elementami kolektywnego w kontekście później, a nawet dużo później. Generalnie trzeba stymulować rozwój tego myślenia społecznego, zbiorowego, kolektywnego. Póki co każdy sobie sam i za siebie, a zapominamy, że przestrzeń wspólna (która ostatecznie tak bardzo na nas oddziałowuje) obecnie jest w efekcie niekontrolowaną wypadkową naszych osobistych interesów, w ramach których nie mamy indywidualnej woli podzielenia się nawet znikomą częścią naszej "nastawionej na kolektyw mocy przerobowej". Mało kto, kto myśli w sposób racjonalny byłby w stanie zanegować koncept takiej łąki kwietnej. Ostatecznie wygra pewnie aspekt kompozycyjny, kłócący się z przyzwyczajaniami i ugruntowanym poczuciem społecznie nadanego poczucia estetyki. Jeśli taki ktoś nie jest w stanie wydzielić nawet części swojej przestrzeni jako wkład w dobry interes kolektywu, to jest to już społeczny egoizm.
2019-03-25 09:50:30
Halos: Idea zacna, dobra i potrzebna. Lecz będzie się długo i ciężko przedzierać do świadomości mieszkańców Cieszyna, gdzie trawnik a'la Wembley i co sobotnie zawody z sąsiadem, kto szybciej i równiej przytnie trawnik oraz bezwzględną walką z każdym mleczem są niemal kwestią honoru. Tak czy siak trzymam kciuki za powodzenie akcji i sam się do niej przyłączam!
2019-03-25 11:56:11
tajemnica poliszynela: Genialny pomysł! Łąka kwietnia nad Olzą pod mostem sportowym wyglądała super przez całe ubiegłe lato i jesień. Powinny się tym zainteresować spółdzielnie mieszkaniowe i zamiast trawników zrobić takie łąki na osiedlach. Jestem "za" całym sercem!
2019-03-25 12:32:01
krzysztof.mm: do końca tych przydomowych maniaków od kosiarek się nie pozbędziemy, ale już cieszy, że zaczyna się moda na prawdziwe łąki, zdrowy rozsądek i rozum powracają do ogrodów
2019-03-25 13:09:29
krzysztof.mm: ...a tymczasem do Polski w czerwcu przyjeżdża papieski wysłannik, abp Charles Scicluna z Malty, zajmujący się walką z wykorzystywaniem małoletnich w Kościele - po związanej z aferami krycia przez biskupów księży-pedofilów jego wizycie w Chile cały tamtejszy episkopat musiał się podać do dymisji - dobry Bóg da i Polska pozbędzie się tej pedofilskiej mafii sutanników
2019-03-25 15:01:19
jasper: Piekna idea, powrot do natury jak najbardziej polecany.
2019-03-25 16:54:47
bronek91: Pomysł oceniam jako doskonały i warty powielenie przez innych. W większych ośrodkach tego typu rozwiązania funkcjonują już od lat (warto było przedstawić, w treści artykułu). Na rynku funkcjonują nawet firmy specjalizujące się w utrzymaniu takich śródmiejskich łąk.
2019-03-25 17:02:33
bronek91: Pomysłem, moim zdaniem powinny być zainteresowane w szczególności lokalne nie tyle lewicowe, ile lewackie środowiska. Dziwi mnie, dlaczego poszczególne jaczejki pozwoliły się ubiec w inicjatywie. Najwidoczniej pozostały na etapie walki z religią i wyznaniowością jako esencją swej działalności, oczywiście kosztem pozostałych sfer ludzkiej egzystencji. Ewidentny anachronizm ze strony tych lewackich, nie lewicowych, środowisk. Wyrazy uznania i szacunku dla miejscowych pszczelarzy, którzy co ciekawe wykazują jako poszczególne koła, bardziej konserwatywny światopogląd.
2019-03-25 17:04:26
bronek91: Na marginesie pragnę zauważyć, iż na zamieszczonych fotografiach widoczny jest mak, który mógł zostać przez kogoś zaimplementowany. Pytanie jak do tej sprawy podeszłyby miejscowe służby?
2019-03-26 15:02:00
Teresa Papkala: Bez obaw. Mak z czerwonymi płatkami to mak polny. Można siać. Jego makówki są małe w porównaniu do maku lekarskiego, którego uprawę określają odpowiednie przepisy. Trzeba jednak pamiętać, że dobrze utrzymane kwietne "miejskie łąki" wymagają wielu starań i pielęgnacji. Szczególnie jeżeli to łąka z roślin jednorocznych.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: