Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Maraton gwarowy

Do tej pory były konkursy, teraz będzie maraton. Książnica Cieszyńska zaprasza do siebie na niezwykłą imprezę, której główną bohaterką będzie gwara cieszyńska.
 
W wielu miejscowościach Śląska Cieszyńskiego organizowane były konkursy gwarowe. Jednak Książnica Cieszyńska chce ją przedstawić w nieco innej formie. Gwara z czasem się zmienia, ale niestety obserwujemy, że powoli ona wymiera. Młodzi ludzie, choć chcieliby jeszcze mówić gwarą już nie mają tego bogactwa słów, jakie był jeszcze kilkadziesiąt lat temu w powszechnym użyciu -  zauważa Wojciech Grajewski z Książnicy.
 
Stąd pomysł, aby przedstawić gwarę w ten niecodzienny sposób. W niedzielę, 22 września w Książnicy odbędzie się I Cieszyński Maraton Czytania Tekstów Gwarowych. Zaprezentują się młodzi uczestnicy konkursu gwarowego ‘Po naszymu po obu stronach Olzy’, organizowany przez PZKO. Będzie to prezentacja nagrodzonych tekstów – dodaje Grajewski
 
 
Występy laureatów rozpoczną się o godzinie 10.00. Godzinę później spotkanie z prof. Danielem Kadłubcem  „Po naszymu – historia, specyfika i znaczenie gwary cieszyńskiej” – to tytuł jego wykładu. W samo południe rozpocznie się maraton. Zaproszenie przyjęły już znane osoby z miasta, m.in. starosta i burmistrz. Ale Książnica zaprasza każdego chętnego do wzięcia udziału i wypróbowaniu swoich sił w odczytywaniu tych tekstów.
 
Co zrobić, by wziąć udział w maratonie? Zgłoś swoje uczestnictwo, podając dane kontaktowe oraz wybrany przez siebie utwór gwarowy. Możesz tego dokonać telefonicznie (/+48/ 798 590 639), pocztą elektroniczną (grajewski@kc-cieszyn.pl) lub osobiście, w dniu trwania imprezy, pamiętając, iż liczba miejsc jest ograniczona.
Ważne informacje praktyczne: odczytanie tekstu nie powinno trwać dłużej niż 8-10 minut, a materiały do tej pory niepublikowane należy wcześniej udostępnić organizatorom. Podczas maratonu czynny będzie kiermasz wydawnictw regionalnych, dodatkowo odbywać się będą konkursy m.in.: rozwiązywanie krzyżówek gwarowych.
 
Ostatnią grupą osób, która będzie brała udział w maratonie są twórcy, którzy na co dzień piszą w gwarze. Chcemy w ten sposób też zachęcić Cieszyniaków do zainteresowania się naszym językiem, żeby poszerzać jego znajomość. Chcemy przedstawić współcześnie tworzoną literaturę gwarową – mówi Wojciech Grajewski. O godzinie 16.30 zaplanowano spotkanie z prof. Zofią Tarajło-Lipowską, autorką książki „Nowy Kapoan. Strzel i traf do czesko-polskich językowych gaf”. Imprezie patronuje Portal Śląska Cieszyńskiego OX.pl. Czy używamy gwary? Zapytaliśmy mieszkańców Cieszyna. Film powyżej.
 
Plebiscyt na najpopularniejszy cieszyński utwór gwarowy.
W związku z organizowanym 22 IX 2013 r. I Cieszyńskim Maratonie Czytania Tekstów Gwarowych, Książnica Cieszyńska ogłasza plebiscyt na najpopularniejszy utwór napisany w gwarze cieszyńskiej. Każdy chętny może zagłosować, przesyłając tytuły trzech ulubionych dzieł, wraz z nazwiskami ich twórcy/ów na adres: grajewski@kc-cieszyn.pl, do dnia 21 IX. Lub 22 IX, wypełniając formularz bezpośrednio w Książnicy Cieszyńskiej, podczas trwania maratonu.
Na uczestników czekają atrakcyjne nagrody w postaci dwóch zestawów książek, które tworzą: „Zachodniocieszyński słownik gwarowy” Władysława Milerskiego oraz „Antologia literatury nadolziańskiej” Leona Miękiny, ufundowane przez współorganizatorów i sponsorów maratonu gwarowego – PZKO w RC i Macierz Ziemi Cieszyńskiej. Informacje o maratonie oraz regulamin konkursu dostępne są na stronie: www.kc-cieszyn.pl
 
 
Jan Bacza
źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: