Maraton gwarowy
17.09.2013 21:30
Do tej pory były konkursy, teraz będzie maraton. Książnica Cieszyńska zaprasza do siebie na niezwykłą imprezę, której główną bohaterką będzie gwara cieszyńska.
W wielu miejscowościach Śląska Cieszyńskiego organizowane były konkursy gwarowe. Jednak Książnica Cieszyńska chce ją przedstawić w nieco innej formie. Gwara z czasem się zmienia, ale niestety obserwujemy, że powoli ona wymiera. Młodzi ludzie, choć chcieliby jeszcze mówić gwarą już nie mają tego bogactwa słów, jakie był jeszcze kilkadziesiąt lat temu w powszechnym użyciu - zauważa Wojciech Grajewski z Książnicy.
Stąd pomysł, aby przedstawić gwarę w ten niecodzienny sposób. W niedzielę, 22 września w Książnicy odbędzie się I Cieszyński Maraton Czytania Tekstów Gwarowych. Zaprezentują się młodzi uczestnicy konkursu gwarowego ‘Po naszymu po obu stronach Olzy’, organizowany przez PZKO. Będzie to prezentacja nagrodzonych tekstów – dodaje Grajewski
Występy laureatów rozpoczną się o godzinie 10.00. Godzinę później spotkanie z prof. Danielem Kadłubcem „Po naszymu – historia, specyfika i znaczenie gwary cieszyńskiej” – to tytuł jego wykładu. W samo południe rozpocznie się maraton. Zaproszenie przyjęły już znane osoby z miasta, m.in. starosta i burmistrz. Ale Książnica zaprasza każdego chętnego do wzięcia udziału i wypróbowaniu swoich sił w odczytywaniu tych tekstów.
Co zrobić, by wziąć udział w maratonie? Zgłoś swoje uczestnictwo, podając dane kontaktowe oraz wybrany przez siebie utwór gwarowy. Możesz tego dokonać telefonicznie (/+48/ 798 590 639), pocztą elektroniczną (grajewski@kc-cieszyn.pl) lub osobiście, w dniu trwania imprezy, pamiętając, iż liczba miejsc jest ograniczona.
Ważne informacje praktyczne: odczytanie tekstu nie powinno trwać dłużej niż 8-10 minut, a materiały do tej pory niepublikowane należy wcześniej udostępnić organizatorom. Podczas maratonu czynny będzie kiermasz wydawnictw regionalnych, dodatkowo odbywać się będą konkursy m.in.: rozwiązywanie krzyżówek gwarowych.
Ostatnią grupą osób, która będzie brała udział w maratonie są twórcy, którzy na co dzień piszą w gwarze. Chcemy w ten sposób też zachęcić Cieszyniaków do zainteresowania się naszym językiem, żeby poszerzać jego znajomość. Chcemy przedstawić współcześnie tworzoną literaturę gwarową – mówi Wojciech Grajewski. O godzinie 16.30 zaplanowano spotkanie z prof. Zofią Tarajło-Lipowską, autorką książki „Nowy Kapoan. Strzel i traf do czesko-polskich językowych gaf”. Imprezie patronuje Portal Śląska Cieszyńskiego OX.pl. Czy używamy gwary? Zapytaliśmy mieszkańców Cieszyna. Film powyżej.
Plebiscyt na najpopularniejszy cieszyński utwór gwarowy.
W związku z organizowanym 22 IX 2013 r. I Cieszyńskim Maratonie Czytania Tekstów Gwarowych, Książnica Cieszyńska ogłasza plebiscyt na najpopularniejszy utwór napisany w gwarze cieszyńskiej. Każdy chętny może zagłosować, przesyłając tytuły trzech ulubionych dzieł, wraz z nazwiskami ich twórcy/ów na adres: grajewski@kc-cieszyn.pl, do dnia 21 IX. Lub 22 IX, wypełniając formularz bezpośrednio w Książnicy Cieszyńskiej, podczas trwania maratonu.
Na uczestników czekają atrakcyjne nagrody w postaci dwóch zestawów książek, które tworzą: „Zachodniocieszyński słownik gwarowy” Władysława Milerskiego oraz „Antologia literatury nadolziańskiej” Leona Miękiny, ufundowane przez współorganizatorów i sponsorów maratonu gwarowego – PZKO w RC i Macierz Ziemi Cieszyńskiej. Informacje o maratonie oraz regulamin konkursu dostępne są na stronie: www.kc-cieszyn.pl
Jan Bacza
Komentarze
0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów.
Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz
regulamin
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: