Miting pływacki w czasach pandemii

Pandemia która zbiegła się z remontem basenu Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie to dla cieszyńskich klubów pływackich duże wyzwanie. Szukają różnego rodzaju rozwiązań, by w tych trudnych czasach nadal funkcjonować.

Cieszyńskie kluby pływackie w czasach pandemii nie mają łatwo. Nie tylko ze względu na obostrzenia związane z koronawirusem, ale również na remont cieszyńskiego basenu. W marcu rząd wprowadził lockdown zamykając m.in. baseny w całym kraju. Od czerwca stopniowo przywracano korzystanie z basenów, ale najpierw z 50% obłożeniem, potem zwiększono do 75%, a we wrześniu do 100%. Klub Sportowy MarioSport pomimo utrudnień, wszelkimi sposobami usiłował w tym czasie realizować zajęcia sportowe. Początkowo, gdy baseny w maju jeszcze były zamknięte, rząd zdecydował się otworzyć orliki, a w dalszej kolejności hale sportowe. Klub Sportowy MarioSport dynamicznie zareagował na te zmiany wprowadzając zajęcia ogólnorozwojowe dla swoich podopiecznych. Od czerwca, gdy otwarto baseny, klub również rozpoczął treningi w wodzie na basenie UŚ w Cieszynie. W sierpniu dla dzieci i młodzieży z cieszyńskich przedszkoli i szkół Klub przy współpracy z miastem prowadził nieodpłatne zajęcia pływania na basenie SP4 oraz tenisa ziemnego na kortach koło hali widowiskowo-sportowej. Niestety pandemia zbiegła się również z remontem basenu na Usiu przez co jedynym funkcjonującym basenem w Cieszynie jest basen przy Sp4. Ze względu na duże obłożenie i wprowadzone przerwy na dezynfekcje od września grupy treningowe Klubu Sportowego MarioSport rozpoczęły zajęcia w Trzyńcu na basenie 25m. Niestety 8 października pozamykano baseny w Czechach. Treningi pływackie klub zmuszony był  przenieść na basen do Skoczowa. Jak widać pandemiczny chaos w branży sportowej utrudnia funkcjonowanie, ale Klub Sportowy MarioSport nie poddaje się i stara realizować swoje cele statutowe – przyznaje w rozmowie z ox.pl Mariusz Siemasz Prezes Klubu Sportowego MarioSport.

Dowodem na to, że pływacy nie poddają się była organizacja finałowej IV rundy Cieszyńskiego Mitingu Pływackiego, która odbyła się w niedzielę (25.10) w Pawłowicach. W imprezie uczestniczyło 150 zawodników z 17 klubów sportowych. W związku z obostrzeniami zawody odbyły się z zachowaniem reżimu sanitarnego bez udziału publiczności. Spotkanie miało akcent międzynarodowy ze względu na udział klubu LSK Frýdek-Místek oraz Kub Plaveckých Sportů Ostrava reprezentujących nasz sąsiedni kraj - Czechy. Pływacy rywalizowali w 8 konkurencjach, na dystansach od 25  do 400 metrów. Walka była zacięta, a w niektórych przypadkach bardzo wyrównana. Najlepsi zawodnicy zostali wyróżnieni otrzymując pamiątkowe medale, dyplomy oraz nagrody – przyznaje Mariusz Siemasz, po czym dodaje. Wspaniale spisali się zawodnicy cieszyńskiego Klubu Sportowego MarioSport:

1. Paweł Kukuczka w kategorii wiekowej 12-13 lat wywalczył srebrny medal -100m motylkowy
  2. Paweł Kukuczka w kategorii wiekowej 12-13 lat wywalczył srebrny medal - 50m grzbietowy
  3. Jakub Pinkas w kategorii wiekowej 10-11 lat zdobył złoty medal - 50m grzbietowy
  4. Jakub Pinkas w kategorii wiekowej 10-11 lat zajął 9 miejsce - 25m klasyczny
  5. Filip Gancarz w kategorii wiekowej 10-11 lat zajął 8 miejsce - 50m grzbietowy
  6. Filip Gancarz w kategorii wiekowej 10-11 lat zajął 12 miejsce - 25m klasyczny
  7. Liliana Loter w kategorii wiekowej 9 lat i młodsi zajęła 9 miejsce - 50m grzbietowy
  8. Alicja Dejer w kategorii wiekowej 9 lat i młodsi zajęła 12 miejsce - 50m grzbietowy
  9. Joanna Tomiczek w kategorii wiekowej 9 lat i młodsi zajęła 11 miejsce - 25m klasyczny
  10. Hanna Machalica w kategorii wiekowej 12-13 lat zajęła 20 miejsce - 50m grzbietowy
  11. Hanna Machalica w kategorii wiekowej 12-13 lat zajęła 24 miejsce - 400m dowolny

Wyniki sportowe uzyskane po czterech rundach zawodów w sezonie 2019/2020 wyłoniły zwycięzców finału Cieszyńskiego Mitingu Pływackiego. Nagroda głównego sponsora zawodów dla najlepszego Klubu/Szkółki trafiła do UKS Aquatica Pawłowice, który w sezonie 2019/2020 zdobył łącznie 46 medali. Tytuły najlepszej zawodniczki i zawodnika w danej kategorii wiekowej po czterech rundach Cieszyńskiego Mitingu Pływackiego w sezonie 2019/2020 odebrali:

1. Kategoria Dziewcząt, 9 lat i młodsi -  BĚČÁKOVÁ Izabel LSK Frýdek-Místek
  2. Kategoria Dziewcząt, 10-11 lat - KARKOCHA Gabriela UKS ,,MANTA'' Kochłowice Ruda Śląska
  3. Kategoria Dziewcząt, 12-13 lat - GORGOSZ Małgorzata UKS Aquatica Pawłowice
  4. Kategoria Dziewcząt, 14-15 lat - NIEWIADOMSKA Karolina KS Górnik Radlin
  5. Kategoria Chłopców, 9 lat i młodsi - VENGLÁŘ Jan LSK Frýdek-Místek
  6. Kategoria Chłopców, 10-11 lat - NOWAK Jakub UKS ,,ONDRASZEK'' w Bielsku-Białej
  7. Kategoria Chłopców, 12-13 lat - KUKUCZKA Paweł KS ,,MARIOSPORT''
  8. Kategoria Chłopców, 14-15 lat  - GORGOSZ Łukasz UKS Aquatica Pawłowice

Szczegółowe wyniki IV Rundy Cieszyńskiego Mitingu Pływackiego 2019/2020 dostępne są na stronie: www.mariosport.pl