Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
telewizja

Nasze mieszkanki z nagrodą im. Oskara Kolberga 2022 (wideo)

Uroczysta gala 47. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” odbyła się 6 lipca 2022 roku o godz. 13.00 w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie. Wyróżnienia przyznawane raz w roku przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostały wręczone wybitnym przedstawicielom środowiska kultury tradycyjnej. Wśród nagrodzonych tą prestiżową nagrodą znalazły się mieszkanki naszego powiatu.

W kategorii II dla Mistrza tradycji nagroda trafiła do  Moniki Wałach-Kaczmarzyk – multiinstrumentalistki, śpiewaczki, która od ponad 30 lat uczy gry na instrumentach oraz śpiewu tradycyjnego. Instruktorka grup obrzędowych (Jaworzynka, Beskid Śląski, woj. śląskie)

Po raz drugi w ramach Nagrody im. Oskara Kolberga przyznana została nagroda specjalna dla wyjątkowego ucznia wskazanego przez Mistrza Tradycji. W tym roku wyróżnienie powędruje do Karoliny Kupczyk, która gra na altówce i aktywnie działa w zespołach Wałasi oraz Jaworzynczanki.

Nagroda, której patronem jest Oskar Kolberg – etnograf, folklorysta, kompozytor – została ustanowiona w 1974 roku i jest przyznawana w siedmiu kategoriach: w dziedzinie twórczości artystycznej indywidualnej (sztuk plastycznych, literatury ludowej, muzyki instrumentalnej, śpiewu, tańca),  mistrza tradycji, kapel, zespołów folklorystycznych, w dziedzinie działalności badawczej, dokumentacyjnej, animacji i upowszechniania kultury ludowej. Wyróżnienia honorowe są przyznawane instytucjom i organizacjom szczególnie zasłużonym dla rozwoju i popularyzacji polskiej sztuki ludowej i folkloru.

 Zobacz 47. Nagroda im. Oskara Kolberga | Gala wręczenia nagród | Transmisja z Zamku Królewskiego

 red.

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-07-09 12:59:37
Mach: Pani Monice i jej uczennicy gratulujemy oboje z żoną tej wyjątkowej nagrody, na którą od lat już zasługiwała . To polski Nobel w dziedzinie folkloru i tradycji oraz kultury ludowej. Cieszymy się ,że i Pani Monika dołączyła do grona osób tą nagrodą wyróżnionych.
2022-07-09 13:47:00
Marx.: obecne uwarunkowania społeczno-polityczne sprawiają, że ranga tej i każdej inne nagrody czy wyróżnienia przyznawanych przez obóz skompromitowanej korupcją, złodziejstwem, agresywnym szczuciem i kłamstwami władzy jest delikatnie mówiąc wątpliwa, kontekst istebniański dodatkowo te wątpliwości potęguje - a że tę akurat nagrodę z oczywistym zamysłem propagandowym ustanowiły władze komunistycznego PRL-u na chwilę przed ostrym zjazdem ze szczytu kredytowego raju gierkowskiego, dodaje w kontekście dzisiejszej sytuacji kraju specyficznego smaczku całej sprawie
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: