Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
telewizja

Nowy budynek w centrum Cieszyna? "Potrzebne są nowe lokale użytkowe"

Zakład Budynków Miejskich w Cieszynie planuje budowę małego centrum handlowo-usługowego, które miałoby się mieścić na działce miejskiej naprzeciw Sądu Rejonowego. O szczegóły dotyczące inwestycji zapytaliśmy dziś (26.04) burmistrz Gabrielę Staszkiewicz.

Warto dodać, że z planami ZBM zapoznali się dziś cieszyńscy radni na spotkaniu Komisji Finansów, Rozwoju i Spraw Komunalnych - porządek obrad dostępny jest tutaj.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

12
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-04-26 19:51:25
sierżant_Niemyty_Wycior: tym z ZBM-u się w doopach poprzewracało z wypasionego życia na publicznej łączce i braku realnego nadzoru
2022-04-26 19:52:08
tom lem: ....interpretacja prawa samorządowego przez Szanowną Panią Szaszkiewicz wymaga nie tylko napisania nowej ustawy o samorządzie gminnym, ale i edukowania radnych co do gospodarki majątkiem gminy dla dobra mieszkańców. Najwyraźniej ZBM ma zamiar zmienić nazwę na Zakład Biznesu Magistrackiego ;-)
2022-04-26 21:17:26
kriskis: Chyba redaktor nie mówi o działce na którą wskazuje materiał filmowy???
2022-04-27 01:34:13
Vito: Samorządowcy z tej strony politycznej co cieszyńscy, lubią szastać kasa na prawo i lewo. Ot, glupi przykład Warszawa, a to sadzonki lipy po 10tys zł szt, a to stolik z palet drewnianych za 100tys. A to naturalny wypas kozami za 500tys zł (to w ogóle przekręt, polecam poczytac). Także w tym przypadku nie ma tak źle, przynajmniej będzie coś namacalnego, fizyczny budynek
2022-04-27 06:54:22
tom lem: ...szanowna Pani przyzwyczaiła już nas od pierwszej transakcji sprzedaży budynku na rogu 3 Maja/Karola Miarki, że dysponuje majątkiem gminnym jak własnym i za nic ma w tej sprawie zdanie mieszkańców, nie wspominając o RM. Czyżby działka przy Bobreckiej była własnością Prezes ZBM/ Panią Szaszkiewicz, by decydowały w tej kwestii. A propos braku miejsca na spoczynek dla petentów Sądu Rejonowego i konieczności budowy lokali użytkowych, zamiast mieszkalnych przez miasto, można być pewnym że znajdzie się odpowiednia ławka a nawet i prycza, zapewniona przez SR ;-)
2022-04-27 15:39:16
Mach: Zanim odniosę się do pomysłu ZBM-u i tekstu pani Burmistrz muszę dopytać. Patrząc na obraz umieszczony na wstępie tekstu i słuchając Panią Burmistrz tak naprawdę trudno ustalić o jakiej działce pod zabudowę tak naprawdę chodzi? Czy chodzi o działkę przedstawioną na wideo, na przeciwko sądu po drugiej stronie ul. Garncarskiej, w miejscu dawnego warsztatu naprawy silników śp. Pana Liszoka, czy o działkę położoną za murem i sklepem muzycznym "TON", który jest w likwidacji bo tam zamierzał ZBM wybudować Galerię Garncarską? Proszę czytających radnych lub redakcję OX o sprecyzowanie lokalizacji projektowanego obiektu mającego być realizowanym przez ZBM. Bo sądzę ,że tekst Pani Burmistrz rozmija się z wizualizacją jakiej działki jej wypowiedź dotyczy -czy celowo obraz jest zmanipulowany czy to błąd redakcji.
2022-04-27 18:15:50
Mach: Niestety, UM i RM Cieszyna brnie w bezprawie wespół z ZBM. Ustawa o samorządzie dokładnie precyzuje jakie są zadania gminy. Tym zadaniem na pewno nie jest prowadzenie działalności konkurencyjnej wobec podatnika. A do takiego niewątpliwie sprowadza się budowa galerii handlowej przez ZBM pod auspicjami miasta będącego w 100 % właścicielem spółki z o.o. ZBM, który jest co prawda spółką prawa handlowego jednak jego status jest zawieszony gdyż w całości gospodaruje mieniem miejskim i jako taki nie uczestniczy w grze gospodarczej a raczej realizuje te same zadania co przed przekształceniem. Wątpie również by zadanie opisane przez Panią Burmistrz należało do zadań pro społecznych jako ,że mające tam powstać lokale będą wynajmowane a zatem mają charakter komercyjny, których wokół jest dostatecznie dużo. Nie można też powoływać się na zastój działalności obywatelskiej w tym zakresie by miasto miało uzasadnienie ,że robi to z powodu stagnacji i wysokiego bezrobocia wśród mieszkańców by w ten sposób pobudzać rynek miejscowy do aktywizacji. Pieniądze ZBM zdobywa na majątku miejskim i tam powinny być reinwestowane. Jakim prawem i komu to kosztowne przedsięwzięcie ma służyć wobec tylu pilnych zadań zaniedbywanych przez ZBM od lat i nie mogących się doczekać na bieżący remont nie wspominając o remontach kapitalnych budynków będących w zarządzie ZBM a należących do miasta.
2022-04-27 23:19:22
barbara1945: Dobrze że wrócił Mach jeden z niewielu inteligentnych i merytorycznych, w przeciwieństwie do dyletanckiej cieszyńskiej kasty włądzy
2022-04-28 07:41:23
Mach: Teoretycznie, radni mogli by sięgnąć wyobraźnią do roli podatków gminnych by w sposób prosty rozpatrzyć czy takie zadanie - budowa obiektu komercyjnego jakim jest galeria handlowa opłaca się gminie i czy leży ona w interesie podatnika, którego reprezentuje gmina i spółka z o.o. jakim jest ZBM stanowiący 100 %własność i zależność od władz gminnych. A zatem w jakim stopniu nastąpi wzrost podatków np. czynszów za wynajem miejskich lokali handlowych w celu sfinansowania tak zaplanowanego zadania- czy to nie handlowcy-obecni "sklepikarze' będą finansowali sobie konkurencję w momencie gdy miasto i ZBM postanowi po wybudowaniu tej inwestycji ogłosić przetarg na ich wynajem. Czy to jest lojalne i moralnie zdrowe działanie gminy wobec podatników? Prywatny przedsiębiorca buduje taki obiekt na własne ryzyko i z własnych środków kalkulując czas zwrotu inwestycji i grozi mu bankructwo za źle podjęte decyzje w przeciwieństwie do gminnej spółki, która będąc w 100 % własnością gminy nie zbankrutuje gdyż zawsze za zgodą władz gminnych może dla ratowania swojego przedsiębiorstwa podnieść lokalne podatki. Szanowna pani Burmistrz i Radni zastanówcie się nad waszym pomysłem ?
2022-04-28 08:15:29
tom lem: ... apeluj! Mach , apeluj! - gdy tu nie chodzi o podatki, tylko o niekontrolowalne przez RM czynsze za lokale użytkowe, które według prawników gminnych podlegają tajemnicy handlowej ;-) a są przede wszystkim dodatkowym dochodem Spółki, która pod koniec roku (nadmierne) dochody, potrafi dla dobra Zarządu i Rady Nadzorczej odpowiednio zbilansować, oczywiście za zgodą Zgromadzenia Wspólników. Apeluj dalej, apeluj ;-)
2022-04-28 08:47:01
tom lem: ... no i patrzcie, jak się sierżant_Niemyty_Ciool uaktywnił ;-)
2022-04-28 08:56:39
Halos: Kolejny poroniony pomysł Gosposi i jej sekty! Lokali użytkowych jest w Cieszynie aż nadto. Poza tym, jak ktoś wyżej zauważył, miasto nie jest od budowania sobie własnych galerii handlowych. Niech się zajmie remontem posiadanych już lokali, mieszkań. Miasto ma już starą Termikę i co z nią robi? Wygląda jak ruina! Tu się zabrać za remont i wynajmować jak już! Marnowanie publicznych pieniędzy przez obecną ekipę w ratuszu przekracza już wszelkie granice!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: