Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
telewizja

Pożar w Chybiu: 4 zatrzymanych

54-letni mężczyzna i jego 3. pracownicy odpowiedzą za spowodowanie katastrofy zagrażającej życiu i zdrowiu oraz mieniu o wielkich rozmiarach.

Jak informuje Krzysztof Pawlik, dwóch mężczyzn, w tym dysponujący halą przedstawiciel jednej ze spółek, zostało tymczasowo aresztowanych, a dwóch objętych policyjnym dozorem. Grozi im do 10 lat więzienia.

Przypomnijmy, do pożaru na terenie byłej cukrowni w Chybiu doszło 4 lipca. Z ogniem walczyło kilkadziesiąt zastępów straży pożarnej, a żywioł został opanowany po kilkugodzinnej akcji ratowniczej. - Po ugaszeniu pożaru śledczy ustalili, że w hali magazynowej paliły się odpady tekstylne, tworzywa sztuczne oraz beczki i pojemniki z odpadami chemicznymi. Czynności, które miały na celu wyjaśnić okoliczności zaistnienia pożaru, policjanci podjęli już w momencie zabezpieczania miejsca zdarzenia, kiedy strażacy walczyli z ogniem. Komendant Powiatowy Policji w Cieszynie powołał specjalną, kilkunastoosobową grupę, która zajmowała się wyjaśnieniem okoliczności tego zdarzenia. Od początku śledczy brali pod uwagę hipotezę, że pożar nie był tylko zdarzeniem losowym. Praca operacyjna i działanie mundurowych szybko doprowadziły do ustalenia tożsamości osób, które mogły mieć związek z pożarem – poinformował dziś Krzysztof Pawlik, rzecznik prasowy cieszyńskiej policji.

Do pierwszego zatrzymania doszło już następnego dnia na terenie powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Aresztowano trzy osoby, których działanie przyczyniło się do powstania pożaru. - Trzy dni później, w poniedziałek 8 lipca do sprawy zatrzymany został kolejny mężczyzna, 54-letni członek zarządu jednej z firm z województwa opolskiego, zajmującej się wynajmem i zarządzaniem nieruchomościami – dodaje Pawlik.

Mężczyźni w wieku 24-54 lat są mieszkańcami województwa opolskiego, a jeden z nich to mieszkaniec województwa dolnośląskiego. Wszyscy zostali zatrzymani, a następnie przewiezieni do Prokuratury Rejonowej w Cieszynie, gdzie usłyszeli zarzut doprowadzenia do pożaru zgromadzonych nielegalnie odpadów, przez co spowodowali zdarzenie, które zagrażało życiu lub zdrowiu wielu osób oraz mieniu w wielkich rozmiarach.

Sprawcom grozi kara do 10 lat więzienia. Zatrudniający ich mężczyzna usłyszał dodatkowo zarzut nielegalnego usuwania odpadów niebezpiecznych. - Koszt utylizacji odpadów zgromadzonych w hali został wstępnie wyceniony na około 800 tysięcy złotych. Mężczyźni złożyli wyjaśnienia w tej sprawie. Dwóch z nich na wniosek prokuratury decyzją sądu zostało aresztowanych na okres trzech miesięcy – informuje Pawlik.

Policjanci ostrzegają również właścicieli gruntów oraz magazynów przed firmami, zajmującymi się nielegalnym pozbywaniem się odpadów poprodukcyjnych i niebezpiecznych. - Firmy wynajmują magazyny i inne nieruchomości, w których później gromadzone są odpady. Po wypełnieniu takiego obiektu wynajmujący znika, pozostawiając kłopotliwy ładunek właścicielom, na których później spoczywa obowiązek kosztownej utylizacji. To ogromny wydatek liczony nawet w milionach złotych.

(red.)

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

20
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-07-11 10:15:05
Kuba_EDGE: Ogarnijcie się z tym pisaniem tych artykułów: "Pracownicy odpowiedzią za..." Jeszcze w pierwszych 4 linijkach.
2019-07-11 12:48:11
krzysztof.mm: "Po kilku latach spadków nastąpił wzrost aresztów tymczasowych w Polsce - wynika z raportu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. - Klimat ostatnio jest taki, że władza lubi pokazać, że działa od razu - mówi w rozmowie z Onetem dr Piotr Kładoczny. Dla opinii publicznej przekazem, że prokuratora i państwo działa, jest to, że ktoś zostaje aresztowany. Stąd tych wniosków jest więcej."
2019-07-11 12:48:37
krzysztof.mm: https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/rosnie-liczba-osob-tymczasowo-aresztowanych-wladza-lubi-pokazac-ze-dziala-od-razu/3gydpn5
2019-07-11 12:52:46
prometeusz: Uważam , że nie tylko zarzuty powinni usłyszeć 'pracownicy " , ale przede wszystkim z tego co pisała Beskidzka 24 - 4 m-c temu Straż , WIOS itp przeprowadzały kontrolę i nic . Jak kontrolowali ?, czy nie doszło tutaj do zaniedbania ?, niedopełnienia obowiązku itp . 231kk? przez kompetentne , powołane inst. rządowe ? , może 4 m-c temu jakby zostały wyciągnięte wnioski sprawy i zagrożenia by nie było . ?
2019-07-11 14:29:15
Herr Flick: Krzysio, to straszne, że aresztowali ich tymczasowo:)
2019-07-11 15:48:34
krzysztof.mm: ...a tymczasem to samo państwo, co bezładnymi i masowymi aresztowaniami chce pokazać, że działa, jest kompletnie b e z s i l n e wobec tsunami odpadów z całej Europy plus pół Afryki, które zalewają nasz kraj od czterech lat - pytanie czy wynika to z powszechnie znanej nieudolności i niekompetencji rządowych elit, obsadzonych armią partyjniackich nominatów z logo BMW, czy też może ktoś na szczytach władzy kręci przy okazji loty na zaśmiecaniu Polski? - tym się na pewno zajmie prokuratura, oczywiście nie ta dzisiejsza podległa i wysługująca się PiS
2019-07-11 16:30:39
donekT: krzysztof-Q napisałeś cytat " b e z s i l n e wobec tsunami odpadów z całej Europy plus pół Afryki, które zalewają nasz kraj od czterech lat -" Mam nadzieję, iż nie odnosisz zacytowanego z twojej wypowiedzi zdania do migracji, począwszy od kryzysu migracyjnego 2015 roku.
2019-07-11 16:32:27
donekT: krzysztof-Q KORYFEUSZU nienawiści- po co szczujesz? Zaczynasz mobilizację jedynie po_słusznego elektoratu przed wyborami?
2019-07-11 16:51:53
krzysztof.mm: partyjna policja i antyterroryści potrafią na potrzeby TVP aresztować o szóstej rano Bogu ducha winną kobietę, która stworzyła wizerunek MB w tęczowej aureoli, mogą się dzielni komandosi pochwalić wieloma takimi akcjami na użytek partyjnej, PiS-owskiej propagandy - a tymczasem...: "Dlaczego w polskich aptekach brakuje leków? Barbara Misiewicz-Jagielak: To jest splot nieszczęśliwych okoliczności. Po pierwsze, leki z Polski wyjeżdżają, bo są w innych krajach droższe i to są najczęściej te najdroższe leki, które są dostępne w naszym kraju. Polska sobie n i e _ p o r a d z i ł a z nielegalnym wywozem leków."
2019-07-11 16:59:01
jasper: Kto tu szczuje ? przeciez pisze sie tylko o dobrej zmianie, ktora rzadzi juz 4 lata. A, ze rzadza tym krajem w wiekszosci dyletanci, to juz inna sprawa:)
2019-07-11 17:03:06
krzysztof.mm: ...bo cały ten rząd, Kaczyński i jego ekipa orłów z logo BMW, poradzić sobie potrafią jedynie z _ n a j s ł a b s z y m i
2019-07-11 17:27:38
marcinkoz2910: Najlepiej walić smuty i żale a samemu nic nie robić tylko pisać komentarze jako sfrustrowany i bez perspektyw na przyszłość obywatel. Jak Ci Krzychu tak źle to zrób coś że swoim życiem a nie pisz głupot........
2019-07-11 17:36:33
krzysztof.mm: dziękuję Marcinku za dobre słowo, i za lekturę moich postów, oczywiście - popracuj jednak trochę nad c z y t a n i e m _ z e _ z r o z u m i e n i e m, bo z tym jeszcze masz kłopot - a jak się uda, to może już nie będą to dla ciebie g ł u p o t y? [btw, pisanie komentarzy to chyba też działanie, co nie?]
2019-07-11 19:52:31
donekT: krzysztof-Q Nadal szczujesz? Przecież Cię już wszyscy tu dobrze znają. Szkoda młodego narybku, à propos.
2019-07-11 20:00:04
donekT: krzysztof-Q IGNORANCIE, Polska to nie ZSRR ani III Rzesza, policja jest państwowa, nie partyjna, nosi na mundurach symbolikę państwa, nie partii, działa w imieniu państwa, nie partii. Od stwierdzenia winy jest niezawisły sąd, a nie Ty krzysztof-Q, dziennikarze wybiórczej czy jakiś obywatel prl. Co do leków, ewidentna polityka korpokracji.
2019-07-11 20:08:49
donekT: jasper-Q zgłosiłeś się jako pierwszy klient podjudzony przez koryfeusza krzysia. Problem tego kraju polega na tym, iż od 1989 roku raczej nikt (może poza pewnymi wyjątkami) żadnej zmiany w polityce nie zauważył, może poza nocną;D:D:D Proponowanie ignorantów w miejsce dyletantów niewiele zmieni;D jak już to na gorsze;D:D:D
2019-07-11 20:17:54
donekT: krzysztof-Q IGNORANCIE, Rząd Kaczyńskiego upadł w 2007 roku i załatwił się sam. Gdzie Cię krzysztof-Q tak długo trzymali? Na jakim oddziale zamkniętym?
2019-07-11 20:28:55
donekT: krzysztof-Q popracuj nad opanowaniem swojej nienawiści i znajdź sobie inne ujście dla swych nienawistnych emocji, najlepiej zgodnie ze społecznymi konwenansami, w miejscach do tego przeznaczonych, bez publicznego szczucia i stosowania mowy nienawiści. Myślę, iż podjęcie odpowiedniej terapii byłoby dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem krzysztof-Q
2019-07-11 20:33:32
donekT: Tymczasem gratulacje dla FUNKCJONARIUSZY POLICJI, za wykonywanie swojej funkcji i sprawne pojmanie osób podejrzanych. Miejmy nadzieję, iż winni zaistniałej sytuacji odpowiedzą za swe czyny.
2019-07-11 20:40:24
donekT: Gdyby nasi politycy dbali o rynek zbytu dla polskiej gospodarki i o rozwój polskiego kapitału, z pewnością nie doszłoby do zamknięcia dobrze prosperującego w chwili likwidacji zakładu w Chybiu. Niestety, jak się okazało, rzekomy rozwój i postęp, tak zapowiadany przez polityków pewnej linii poglądowej, polegał na zapewnieniu rynku obcemu kapitałowi i przekształcenia polskiego zakładu w składowisko śmieci. Dziś osoby z pewnymi konotacjami próbują zagłuszyć prawdę, która jak oliwa, wypływa powoli na wierzch i w tym celu wynajdują multum tematów zastępczych.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: