Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

PRZEDE WSZYSTKIM LICZY SIĘ DOBRO DZIECKA

Zespół Placówek Szkolno  Wychowawczo - Rewalidacyjnych w Cieszynie to miejsce szczególne i wyjątkowe, w którym  dziecko postrzegane jest jako niepowtarzalna całość z poszanowaniem jego potrzeb i indywidualnego tempa rozwoju. Pracownicy ośrodka starają się wydobyć z młodego człowieka to, co jest w nim najcenniejsze, odkryć razem z nim kim jest i wskazać mu, kim może być.

ZPSWR to największa specjalistyczna placówka publiczna w powiecie cieszyńskim z ponad 56 letnią tradycją. Kształci, wychowuje i obejmuje bardzo szeroką pomocą dzieci i młodzież niepełnosprawną intelektualnie. W ostatnich latach wyspecjalizowała się ona w edukacji, kompleksowej terapii i  rehabilitacji dzieci i młodzieży z autyzmem.  W Zespole Placówek specjalistyczną opieką, terapią i rehabilitacją objęte są dzieci od najmłodszych lat życia, co jest realizowane: w grupach Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka, w Ośrodku Rewalidacyjno – Wychowawczym, Szkole Podstawowej, Gimnazjum, Szkole Zawodowej, Szkole Przysposabiającej do Pracy oraz w internacie.


 Otaczając podopiecznych właściwą i fachową opieką, specjaliści pracują w oparciu o indywidualne programy edukacyjne oraz terapeutyczne, przystosowane do potrzeb każdego z wychowanków.


Od najmłodszych lat dzieci objęte są intensywną terapią i profesjonalnym wsparciem w Zespołach Wczesnego Wspomagania.
Zespół Placówek Szkolno – Wychowawczo - Rewalidacyjnych , jest placówką na miarę XXI wieku, nowoczesną, atrakcyjną, skuteczną w działaniu, odpowiadającą na specjalne potrzeby dzieci i młodzieży. Na co dzień odczuwa się tu  atmosferę pełną ciepła, radości, szacunku do dzieci, rodziców oraz wzajemnej pomocy. Wszystkie działania podporządkowane są hasłu: „przede wszystkim dziecko”. To ono swoimi potrzebami i możliwościami wyznacza kierunki edukacyjno – terapeutyczne. To ono ma prawo do profesjonalnego wsparcia i pomocy. To ono zazwyczaj uśmiechem, często gestem, rzadziej słowem wyraża swe zadowolenie i radość z obecności w sprzyjającym środowisku.


Uczniowie mają tu zapewnione warunki do rozwijania swoich zainteresowań i zdolności, zdobywają nowe doświadczenia, ale przede wszystkim nie czują się gorsze i nie są wytykane palcami. Będąc zawsze w centrum uwagi mogą czuć się bezpiecznie.

Od września 2011 roku dzieci i młodzież z głębszą niepełnosprawnością, sprzężeniami i autyzmem w wieku od 3 lat do 25 roku życia, uczestniczą w zajęciach, w jedynym na terenie powiatu cieszyńskiego publicznym Ośrodku Rewalidacyjno – Wychowawczym, w którym zapewniona jest im  szeroka terapia specjalistyczna, indywidualnie przygotowana do potrzeb dziecka. W ramach ośmiogodzinnego pobytu podopieczni uczestniczą w zajęciach relaksacyjnych, rewalidacyjnych i rehabilitacyjnych z dostosowaniem form i metod pracy do możliwości dziecka.


Dzieci i młodzież z autyzmem kształcą się na wszystkich poziomach edukacyjnych, gdzie mają stworzone warunki indywidualnego rozwoju zgodnie z zasadami terapii behawioralnej oraz innych technik usprawniających w zakresie funkcjonowania społecznego oraz komunikowania się.


Podopieczni objęci są ponadto pomocą psychologiczno-pedagogiczną i logopedyczną. Cały czas dążąc do przełamywania barier i ograniczeń, uczniowie z pomocą specjalistów, odkrywają i rozwijają swoje zdolności.


W szkole zawodowej uczniowie mają możliwość kształcenia  w zawodach: kucharz, malarz-tapeciarz, cukiernik, piekarz, sprzedawca, pracownik pomocniczy obsługi hotelowej, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie.


Lekcje prowadzone są w bogato wyposażonych pracowniach przedmiotowych i specjalistycznych. Dzieci i młodzież z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym uczestniczą w zajęciach edukacyjno-terapeutycznych, w praktycznych zajęciach usamodzielniających i usprawniających. Są one prowadzone są w małych grupach, w dobrze wyposażonych pracowniach: ceramicznej, witrażu, stolarstwa, krawiectwa, zajęć plastycznych, dekoratorstwa, introligatorskiej. W ogródku szkolnym młodzi ludzie poznają tajniki ogrodnictwa i sadownictwa, a w mieszkaniu treningowych podstawowe elementy prowadzenia gospodarstwa domowego. Poza zajęciami dydaktycznymi prowadzone są: terapie neuro i logopedyczna, polisensoryczna , gimnastyka korekcyjna, rehabilitacja, arteterapia, choreoterapia, dogoterapia, hipoterapia,  muzykoterapia, terapią metodą A. Tomatis i EEG  Biofeedback. Przy ZPSWR działa również Stowarzyszenie na rzecz Harmonijnego Rozwoju Dzieci i Młodzieży "Nasze dzieci", którego głównym zadaniem jest wspomaganie edukacji niepełnosprawnych intelektualnie młodych ludzi.

 

Zespół Respect działający przy ZPSWR wystąpi już w sobotę na 10. Urodzinach Portalu Śląska Cieszyńskiego OX.PL

  

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: