Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Ślady Królowej Elżbiety II na Śląsku Cieszyńskim

Śmierć królowej angielskiej Elżbiety II, obiegła media 8 września 2022 roku. Skończyła się pewna epoka - mówią komentatorzy na całym świecie. My szukamy śladów monarchini na Śląsku Cieszyńskim. A tych nie brakuje...

Wszyscy mówią o odejściu królowej Elżbiety II. Monarchini odeszła w wieku 96 lat w swojej ukochanej willi w Szkocji. O jej śmierci mówi cały świat, również nasz region, w którym ślady Elżbiety II również są obecne. Okazuje się, że królowa Elżbieta II, miała w sobie krew Piastów Cieszyńskich. - Około 1340 roku Anna, księżniczka cieszyńska, córka Kazimierza I cieszyńskiego i Eufemii mazowieckiej, a siostra zaś najwybitniejszego z Piastów cieszyńskich - Przemysława I Noszaka, wychodzi za mąż za księcia Wacława I legnickiego. Ich wnuczka Barbara, księżniczka legnicka, córka Ruprechta I legnickiego i Jadwigi żagańskiej, wychodzi za mąż w 1396 roku za elektora saskiego Rudolfa III z dynastii Askańczyków. Córka Rudolfa III Askańczyka i Barbary legnickiej, Barbara, wychodzi za mąż w 1412 roku za przedstawiciela dynastii Hohenzollernów Jana zwanego Alchemikiem. Ich córka natomiast, Dorota, wyszła za mąż za króla Danii Chrystiana I i to od niej w linii prostej królów i książąt duńskich, wywodzi się księżniczka Aleksandra duńska, żona króla Wielkiej Brytanii Edwarda VII, czyli prababka Elżbiety II – wyjaśnia Władysław Michał Żagan, autor bloga Principatus Teschinensis, szczegółowe informacje na temat pochodzenia królowej angielskiej śp. Elżbiety  II można znaleźć tutaj. 

Królowa znana była z wyjątkowego stylu i zachwytu nad rękodziełem, tak już w latach 60-tych na królewski dwór sprowadziła koronkę koniakowską. - W 1961 roku Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk", pojechał do Anglii na festiwal. Zespół podarował organizatorom serwetę autorstwa Marii Gwarek. Serweta tak bardzo się spodobała, że postanowiono zamówić ją dla Królowej Elżbiety II. Skontaktowano się oficjalnie z Ministerstwem Kultury, które zadzwoniło z kolei z Marią Gwarek, która podjęła się wykonania się tej serwety. Niestety w 1963 roku Maria Gwarek zmarła i nie ukończyła dzieła – opowiada Lucyna Legierska-Kohut z Fundacji Koronki Koniakowskie, twórczyni Centrum Koronki z Koniakowa.

Tą niedokończoną serwetę można podziwiać w Koniakowie. -  Jednak finalnie syn śp. Marii Gwarek dopiął realizacji zamówienia dla królowej i zlecił wykonanie serwety Annie Bury, która tę serwetę wykonała i wysłała do Anglii. Pewnie do dziś jest w majątkach królewskich – dodaje Lucyna Ligocka-Kohut.

Serweta wykonana została z chirurgicznych nici, wśród koronczarek zwanych mianem „dwusetek” - Jest najpiękniejsza i ma wszystkie unikatowe koniakowskie wzory – dodaje Prezes Fundacji Koronki Koniakowskie Lucyna Ligocka- Kohut.
Nie ma się co dziwić, że po sławnej koronce,  koronki koniakowskie jeszcze kilka razy zagościły na dworze królewskim.

W 2005 roku imponujący szal wyheklowany przez Helenę Kamieniarz mający dwa metry długości, kilkadziesiąt centymetrów szerokości, został podarowany królowej brytyjskiej. Szal narzuca sią dla ozdoby na ramiona. Podarunek od koniakowskiej koronczarki dla brytyjskiej królowej Elżbiety II, powstał według najlepszych koniakowskich, tradycyjnych wzorów w pięknym, beżowym kolorze. Podobny szal nosiła królowa Holandii Beatrycze. Ubrała go podczas jednego ze spotkań z Elżbietą II. I ten zachwycił królową angielską - Z jedną różnicą: szal, który wyheklowałam dla królowej Beatrycze jest czarny, natomiast królowa Elżbieta II powiedziała, że wolałaby raczej mieć coś w pastelowym kolorze. Myślałam o niebieskim, ale wreszcie zdecydowałam się na beżowy. To piękny kolor w dodatku do wszystkiego pasuje – mówiła wtedy Kamieniarzowa.

W 2012 roku z Wisły do Pałacu Buckingham trafiły koronkowe bombki choinkowe, wykonane przez Ewę Grosek z Wisły. Ewa Grosek nad bombkami pracowała trzy tygodnie. - To życiowe wydarzenie – uśmiechała się wtedy. - Robię pojedyncze egzemplarze, które wystawiam w galerii. Ale coś takiego? Dla królowej? - mówiła zdziwiona.

Bombki zostały podarowane królowej Elżbiecie II przez ambasadora RP w Londynie Witolda Sobkowa, podczas przedświątecznej audiencji w Pałacu Buckingham. W kolekcji królewskiej można znaleźć także nasze regionalne cieszynki, ozdobną broń wykonaną z rąk cieszyńskich rusznikarzy.

Elżbieta II, królowa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, zmarła w czwartek, 8 września 2022r. Była najdłużej rządzącą brytyjską monarchinią w historii i drugą najdłużej panującą koronowaną głową na świecie.

KOD

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

21
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-09-09 08:15:55
Hejo: XD :)
2022-09-09 08:45:07
Boska Adela: a może by jednak pozwolić mieszkańcom Cieszyna wypowiedzieć się co myślą o zamkniętej bramie do Muzeum i Cafe od ulicy Regera? tekst na ten temat komentarze ma wyłączone i wygląda jak sponsorowany, tak naprawdę przedstawia wyłącznie stanowisko dyrektorki z którym bardzo łatwo można by polemizować w wielu punktach
2022-09-09 11:34:24
czesiohill: Adelo, za bezpieczeństwo zbiorów i wystaw odpowiada zarządzający Muzeum. Wątpię, żeby procedury dotyczące tego tematu miały wyjątek, że na życzenie zwiedzających likwidujemy zabezpieczenia. Twarde prawo, ale prawo. To tak, jak byś chciała, żeby w sklepie spożywczym obsługiwał Cię "umazaniec", bo mechanik do pralki przyjdzie za tydzień. Smacznego?
2022-09-09 11:36:34
czesiohill: A dla Elżbiety II [']. Była super.
2022-09-09 11:36:34
czesiohill: A dla Elżbiety II [']. Była super.
2022-09-09 15:10:43
Boska Adela: czesiohill- "ze względów bezpieczeństwa" brzmi z ust dyrektorki jak "wartości chrześcijańskie" z kazania biskupa, smiechu warte - ja rozumiem, że muzea w Polsce najchętniej by się na cztery spusty pozamykały, bo dla nich największym kłopotem są zwiedzający, Cieszyn nie jest tu wyjątkiem a wręcz przykładem - dyrektorka mówi, że dodatkowy strażnik byłby potrzebny - śmiechu warte, przy bramie od strony parku tez żadnego strażnika nie ma, a w dzisiejszych czasach sprawy takie na całym świecie załatwia monitoring - zamknąć muzeum, zabarykadować się, najlepiej jeszcze zlikwidować cafe i będziemy mieli święty spokój i podkładki
2022-09-09 15:13:23
Boska Adela: argument dyrektorki jest taki, że "dziedziniec to nie trakt komunikacyjny" - a ja się pytam, to muzeum ma służyć jego dyrekcji i pracownikom czy może raczej przede wszystkim mieszkańcom miasta? buda dla psa czy pies dla budy? a może zamkniemy także park Pokoju, bo to też teren muzeum z tego co wiem?
2022-09-09 16:36:03
jojestelagalicyjok: Niech Jej Wysokość spoczywa w pokoju, Boże chroń i miej w opiece panującego Króla. Co do artykulu, powiem: dawno nie widziałem tak glupowatego artykułu, od tytułu począwszy a na wszędobylskim "laniu sobie miodu" skończywszy. Jakie ślady mogą być na pieknej Ziemi Cieszyńskiej? Żadne, bowiem tutaj stopa Jaśnie Królowej niestety nie stąpała. Owszem takie slady są w Londynie ale nikt nie wie czy wogóle rękodzieło dotarło w pobliże Królowej? Tego nikt nie wie, artykuł tego nie wyjaśnia, nie oznacza to natychmiastowych śladów na Ziemi Cieszyńskiej. Byki stylistyczne dopełniają "bryndzy". Artykuł wzbudził wyobraźnię bowiem skoro w 18 pokoleniu wstecz dopatruje się piszący -pokrewieństwa, to mogę śmiało sobie wyobrazić, że każdy cieszyniok może okazać się krewnym . Artykuł totalnie mizerny.
2022-09-09 16:54:37
Skywalker: co do ś.p. królowej brytyjskiej - jej śmierć ani mnie grzeje ani ziębi, ani sąsiadka ani znajoma, ni przypiął ni przyłatał do Polski, ale temat medialnie rozdmuchany na cały świat bo media próbują wmówić ludziom nawet to, że powinni płakać za królową, ox nie oparł się pokusie - nie, nie płaczę, zwisa mi
2022-09-09 17:48:07
Mach: Ja myślę ,że na temat dziwacznych ruchów nowej pani dyrektor muzeum będzie okazja podyskutować jak poznamy stanowiska wszystkich zainteresowanych stron. Nie sądzę by tylko Pani dyrektor była jedyną osobą przesądzającą autorytarnie w jaki sposób należy korzystać z przestrzeni przylegających do tego obiektu bądź co bądź utrzymywanego przez podatnika. W tej sprawie stronami są oprócz Pani dyrektor ,władze samorządowe ,najemca kawiarni no i mieszkańcy a także turyści czy przewodnicy wycieczek . Nie bez znaczenia będzie miało znaczenie także prawo i to w zakresie zawartych umów najmu, bezpodstawnie zmieniających warunki użytkowania czy także prawo dotyczące publicznych obiektów samorządowych utrzymywanych na koszt podatnika- a to ze sobą ma ścisły związek
2022-09-09 18:11:43
czesiohill: Świeża propozycja - zamknijmy Muzeum, otwórzmy przejście/przejazd przez dziedziniec do Parku Pokoju. Sikanie w szaletach podrożało, to miejsce będzie w dalszym ciągu jak znalazł. A jak będzie śmierdziało, no to rozliczyć dyrektora Muzeum, bo nie dba o czystość. I monitoringu nie założył (przypominam, że w miejscach wypróżniania monitorowanie jest przestępstwem).
2022-09-09 18:36:24
Boska Adela: czesio o czym ty piszesz?? lata całe przejście było i nikt nie sikał, cieszynniacy chwalą sobie kawiarnie w tym miejscu i chyba mają do niej prawo, a muzeum należy w końcu OTWORZYĆ, teraz dostać się do środka to jak na audiencję do prezesa
2022-09-09 19:17:36
Mach: Odnosząc się do postawionych argumentów Pani dyrektor muzeum na okoliczność zamknięcia głównej bramy większość z nich nie wytrzymuje rzeczowej krytyki. Już sam fakt ,że główną bramą dla Pani dyrektor jest boczne wejście od parku budzi politowanie. Pani dyrektor powinna wiedzieć ,że sam pałac Larischów jest zabytkiem i jako taki powinien mieć otwartą główną bramę bo , to jej główna funkcja architektoniczna, a boczne wejście służyło rekreacji jej byłych użytkowników a obecnie służy mieszkańcom, czyli pani dyrektor podatnikom ,którzy ten obiekt utrzymują i łożą między innymi na Pani pensję. Proszę także nie zaprzeczać istotnej funkcji komunikacyjnej pałacu -trakt poprzez bramę główną , dziedziniec i przejście do parku JEST traktem komunikacyjnym bo tak to zostało zaprojektowane dla dawnych(larischów) i obecnych użytkowników (podatników) tego obiektu. Rolą pani jest służebność wobec użytkowników, czyli wszystkich korzystających z tego obiektu, traktu komunikacyjnego ,parku i zwiedzających zbiory muzealne. c.d.n.
2022-09-09 19:31:17
Mach: Zatem, twierdzenie Pani dyrektor ,że przejście od głównej bramy przy ul. Regera poprzez dziedziniec zabytkowego zamku do parku pokoju "nie jest traktem komunikacyjnym" to jakiś płaski argument żałosny w ustach muzealnika i jej dyrektora ,który powinien ustawić się frontem do ludzi- podatników a nie z pogard a dostrzegać pojedynczych pijaczków sikających w sieniach wszystkich miast europejskich i nie tylko nie wyłączając zabytków -argument żałosny pogardliwy wobec wszystkich ludzi choć dopuszczają się takich wybryków wyjątki. c.d.n.
2022-09-09 20:01:03
Santa_Claus: Muzeum już pozamykane i jedna brama, zamknąć drugą, park Pokoju, kawiarnię, wreszcie będzie można spokojnie pracować nad historią Śląska Cieszyńskiego, a co
2022-09-09 20:18:24
suski: parku proszę nie zamykać, tam wszystkie okoliczne miłośniczki piesków co rano chodzą je wysrywać a potem dzieciaki z przedszkoli radośnie ganiają po zielonej kuwecie, i tak ma zostać
2022-09-09 20:33:59
Mach: Tajemnica poznawania życia arystokracji w pałacach tkwi w opowieści szanowna pani dyrektor. Otóż przewodnik prowadzący dzieci do muzeum wchodzi przez główną bramę od ul. Regera i odwołuje się do ich wyobraźni -" wyobraźcie sobie ,że oto do tego zabytkowego pałacu wjeżdżacie karocą zaprzęgniętą w dwie pary koni, gdzie przejazd wybrukowany jest koską dębową by tłumić stukot końskich kopyt i łomot okutych metalem kół karocy na dziedziniec zamku . Koniuszy wyprzęga zaprzęg odprowadzając konie do stajni(cafe muzeum) ,zaś sam udaje się na pokoje pałacu lub na spacer wydzielonego płotem parku przez kolejną sień pałacową, my zaś udamy się na zwiedzanie obiektu pałacu na którym wyłożonych jest zbiór muzealnych pamiątek """...itd -to właśnie tej opowieści pozbawiła pani dzieci- bo jak tu podnieść argument o sikaniu w sieni czy złodziejstwie eksponatów- przecież to obrzydliwe ,nie czuje się pani dyrektor z tą argumentacją kiepsko! Szanowna pani nie muszę pani udowadniać ,że najbardziej okradają ogrody zoologiczne strażnicy zwierząt porywający jaja rzadkich ptaków, gadów itp. o czym wielokrotnie mówili Gucwińscy, podobnie jak muzea okradają pracownicy muzeów, którzy znają czarnorynkowe wartości zawłaszczonych eksponatów. jak długo żyję w Cieszynie nie słyszałem o zewnętrznej kradzieży cieszyńskich zbiorów muzealnych, a znam takich pracowników muzeum ,którzy darowane eksponaty do muzeum przez postronne osoby zanosili je do swoich domów. Więc jubileuszowa wystawa, która stała się bezpośrednim powodem do zamknięcia bramy głównej też nie będzie trwała wiecznie i ryzyko ,że ktoś z zewnątrz okradnie zbiory i zasłanianie się ustawą o ochronie jest argumentem mocno naciąganym. Lepiej solidniej zinwentaryzujcie zbiory zalegające i ulegających zniszczeniu w piwnicach pałacu a nie urządzajcie nam sposobu korzystania z publicznych obiektów przez nas utrzymywanych.
2022-09-10 10:48:23
czesiohill: No. Żeby wybrnąć z impasu p.t. "Ochrona zbiorów, a otwarcie głównej bramy" należy zmienić organizację zarządzania obiektem. Czyli szanowanie "woli" podatników vs. "ochrona" zbiorów.
2022-09-10 12:32:47
Boska Adela: czesio po pierwsze może podasz trochę szczegółów tej "organizacji zarządzania obiektem" o której piszesz? po drugie, jacy to "podatnicy" ją tworzyli?? po trzecie, jaki problem zmienić? nie kombinuj, cieszyniakom ta otwarta brama należy się jak psu buda, i nie tylko cieszyniakom, a przeszkadza chyba wyłącznie dyrekcji muzeum
2022-09-10 12:35:36
Boska Adela: A skoro wspominasz o zmianach, może najprostszym wyjściem z impasu byłaby zmiana dyrektorki? Wpływy za bilety do muzeum ostatnio bardzo spadły, ale kto by się tym przejmował skoro to powiat utrzymuje placówkę? No. Podatnik właśnie.
2022-09-10 16:04:54
perpetua: i pomyśleć, że monarchia brytyjska kosztuje brytyjskich podatników tyle samo co Polacy muszą płacić za Adriana i jego szopkę
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: