Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Światowy Dzień Braille'a

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) informuje, że na Ziemi żyje około 250 milionów osób niewidomych, ociemniałych, niedowidzących lub cierpiących na różnego rodzaju schorzenia narządu wzroku. Na terenie naszego powiatu osoby z dysfunkcją wzroku w większości są zrzeszeni w kole terenowym Polskiego Związku Niewidomych działającym przy ul. Srebrnej 6 w Cieszynie. Dzisiaj (04.01.) przypada rocznica urodzin Louisa Braille’a - twórcy alfabetu dla osób niewidomych.

 

Louis Braille był francuskim organistą, stracił wzrok w dzieciństwie na skutek wypadku w warsztacie rodziców. Otoczony wielką troską przez rodzinę, dzięki otwartej postawie rodziców, brał udział w normalnych czynnościach życiowych. W domu uczył się alfabetu dotykając kształtu liter utworzonych z wbitych w deskę gwoździ. Uczęszczał do wiejskiej szkoły, a w wieku 10 lat uzyskał stypendium w szkole dla niewidomych w Paryżu.

Właśnie w Paryżu spotkał emerytowanego kapitana Charlesa Barbiera de la Serre, który opowiadał uczniom o systemie korespondencji używanym przez francuską armię, umożliwiającym odczytywanie rozkazów bez użycia światła. Zainspirowany tym rozwiązaniem, w wieku niespełna 16 lat stworzył swój własny system pisma, które zrewolucjonizowało życie osób niewidomych.

Stworzony przez Braille’a alfabet wszedł do powszechnego użytku w 1879 r. Polską adaptację pisma brajlowskiego opracowała błogosławiona Matka Elżbieta Róża Czacka. Alfabet ten zajmuje 3-4 razy więcej miejsca niż czarny druk. Brajl jest pismem, które pozwala zapisać niemal wszystko, np. nuty, cyfry, działania fizyczne i chemiczne. Obecnie komputery można wyposażyć w specjalne brajlowskie monitory, a napisany tekst, dokument można wydrukować na drukarce Brajlowskiej.

Kilkanaście osób związanych z cieszyńskim kołem PZN opanowało właśnie taką metodę pisania i czytania tych „kropeczek”. Pozwala im to prowadzić korespondencję z innymi niewidomymi, czytać książki i biuletyny wydawane Braille'aem oraz np. opisywać sobie płyty cd, pojemniki na produkty w kuchni, a także potrafią odczytać nazwę lekarstwa na opakowaniu.

Braille’a można się nauczyć w każdym wieku. Początki do łatwych nie należą ale satysfakcja po samodzielnym napisaniu swojego imienia i nazwiska oraz adresu zamieszkania jest bezcenna.

Andrzej Koenig

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: