Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
telewizja

W Brennej obchodzili dzień trzeźwości

Wczoraj (20.08) w Brennej Leśnicy „Jarowiska” Mszą św. rozpoczęły się XXIV obchody Dnia Trzeźwości. Organizatorem tych cyklicznych spotkań jest Gmina Brenna oraz Duszpasterz Trzeźwości Diecezji Bielsko-Żywieckiej Ks. Piotr Leśniak.
źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

9
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-08-22 00:22:09
robespierre: Alkohol jest substancją, która towarzyszyła człowiekowi niemal od zawsze, a zwłaszcza od momentu, kiedy społeczność ludzka odkryła sztukę fermentacji. Wzmianki na temat alkoholu i zapiski opisujące sposoby produkcji trunków odnajdujemy w dorobku pierwszych cywilizacji (Sumer, Egipt), a także na kartach Biblii. Fermentacja stanowiła jedną z metod konserwacji żywności, która znana była ludziom jeszcze zanim zaczęli organizować się w skonsolidowane wspólnoty rolników. Typ sposobem alkohol w różnej postaci stał się nieodłącznym elementem ludzkiej kultury, a alkoholizm zjawiskiem dotyczącym niemal każdej społeczności. Sprawujący władzę od zawsze wykorzystywali alkohol pod realizację własnych politycznych celów i starali się mieć pieczę nad jego produkcją i dystrybucją.
2022-08-22 00:22:46
robespierre: Przymus propinacyjny i cechowe obostrzenia (przywileje) wiązane z produkcją alkoholu stanowiły nieodłączny element systemu feudalnego i ucisku mas. Prawo przymusu propinacyjnego polegało na wymuszeniu przez uprzywilejowanych na poddanych obowiązku wykupu określonej ilości alkoholu w przeciągu danego okresu, za z góry ustaloną cenę i to bez znaczenia na jakość alkoholu i jego zapotrzebowanie. Była to jedna z form przemocy, ciemiężenia ludności, jej demoralizacji, utrzymywania chłopów w pokorze i w ryzach, za której sprawą szlachta pomnażała swój kapitał, a także okradała i rujnowała majątki poddanych. Przymusowo zakupiony towar szkoda było marnować, wypadało spożytkować.
2022-08-22 00:24:37
robespierre: Stąd jedną z form walki społeczeństwa polskiego z uciskiem klasowym i politycznym, wymierzonym w XIX w. w zaborców, było krzewienie i rozpowszechnianie różnego rodzaju ruchów trzeźwości, często opartych o idee wyznaniowe i inspirowanych ze strony Kościoła. Tego rodzaju społeczna działalność cieszyła się sporą popularnością na terenie Galicji i zainicjowała kolejne projekty, które pomogły wydobywać szerokie kręgi ludności z nędzy. Alkohol dawniej i współcześnie wpływa na demoralizację społeczeństwa. S. Ruciman w swej najbardziej znanej pracy dotyczącej historii Wypraw Krzyżowych wyraźnie wskazał, kto, kiedy i w jakim celu spopularyzował spożywanie wódki i za czyją sprawą ten nawyk pojawił się w Europie.
2022-08-22 00:25:54
robespierre: W Polsce ruch Anonimowych Alkoholików jest bardzo popularny, jednakże krajem, gdzie bije rekordy popularności, są Stany Zjednoczone. W niektórych dużych amerykańskich miastach bywa, że mityngi (tak nazywają się spotkania grup AA) odbywają się całą dobę. W każdej chwili, bez względu na godzinę, czy porę dnia, można się tam pojawić i wziąć w nich udział. (…) Zdaniem terapeutów jest to nieodzowna forma pomocy w drodze do trzeźwienia. Każdy, kto leczy się z uzależnienia, nawet pacjenci z gabinetów prywatnych, dostaje zalecenie, by minimum raz w tygodniu zjawić się na takim mityngu. Za Głowacz E. I Reisch-Klose J., „Alkoholik. Instrukcja obsługi”.
2022-08-22 00:26:24
robespierre: W Polsce Dwanaście kroków po raz pierwszy wydrukowano dopiero na początku lat sześćdziesiątych. Pierwsza grupa w naszym kraju powstała w latach siedemdziesiątych, Była to grupa Ster w Poznaniu, a datę jej powstania źródła podają różnie, jedni 1974, inni 1976 rok. Rozkwit działalności tej formy samopomocy przypada na lata Solidarności i początek lat dziewięćdziesiątych. W chwili obecnej w każdym mieście można pójść na mityngi AA. (…) Środowiskiem, które zawsze chętnie przyjmowało AA-owców, był Kościół. DO dzisiaj wiele mityngów odbywa się w przykościelnych salkach, a księża, tak jak kiedyś, wciąż dają schronienie tym grupom. Uzyskać od proboszcza jakąś parafialną salkę na spotkania dwa razy w tygodniu nie było i nie jest trudno. Kościół był przez długi czas ostoją ruchu, więc do tej pory przy wielu parafiach działają grupy samopomocowe dla trzeźwiejących alkoholików. (…) Ze względu na ideologię poprzedniego systemu w Polsce przez wiele lat nie mogły działać kluby Anonimowych Alkoholików. Jako substytut AA działały tak zwane Kluby Abstynenta. Wiele zresztą działa do dziś. Są to miejsca, gdzie można spędzać czas bez alkoholu. (…) Profesjonalne leczenie uzależnień w Polsce rozwinęło się dopiero w latach dziewięćdziesiątych. Za Głowacz E. I Reisch-Klose J., „Alkoholik. Instrukcja obsługi”.
2022-08-22 08:28:17
utopiec: robespierre: Możesz napisać coś od siebie> Chyba że to przerasta Twoje możliwości.
2022-08-22 09:15:53
koszenila6: Uzależnienie poprzedza dość długi okres wybryków i gromadzenia sobie problemów - te są skrzętnie "rozwiązywane" przez każdego decyzyjnego. Odurzający się = służący. Służący informacjami, zdradą, podkładaniem świni, wszelkimi usługami. I to jest biznes większy niż zyski ze sprzedaży alkoholu czy dragów.
2022-08-22 12:43:48
oxjas1: A specjaliste od tematu- arcybiskupa Glodzia z przydomkiem „Flaszka“ nie zaprosili ?
2022-08-22 12:49:04
AntyklerForte+: Rakoczy nie lepszy
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: