Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
telewizja

„W obronie Ojczyzny - 4 Pułk Strzelców Podhalańskich z Cieszyna w kampanii wrześniowej 1939 roku”

W czwartek 30 maja 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Cieszynie odbył się powiatowy konkurs historyczny pt. „W obronie Ojczyzny - 4 Pułk Strzelców Podhalańskich z Cieszyna w kampanii wrześniowej 1939 roku”. Konkurs swoją tematyką wpisywał się w 80. Rocznicę wybuchu II wojny światowej. Miał on na celu przypomnienie wkładu cieszyńskiego Pułku w obronę naszej Ojczyzny.

W tym roku do konkursu przystąpili uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Cieszynie, Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Cieszynie, Szkoły Podstawowej w Dzięgielowie, Szkoły Podstawowej im. Jury Gajdzicy w Cisownicy, Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Rodziny w Cieszynie oraz Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Skoczowie. Uczestnicy rywalizowali w trzech kategoriach: wiedzy, multimedialnej i plastycznej.

Komisja, w składzie: Zastępca Burmistrza Miasta Cieszyna – Krzysztof Kasztura, Krzysztof Szeląg – dyrektor Książnicy Cieszyńskiej, dyrektor Centrum Usług Wspólnych –Paweł Szajor oraz Podpułkownik Tomasz Maj – Wojskowy Komendant Uzupełnień w Bielsku – Białej oraz Krzysztof Neścior – przedstawiciel Muzeum 4. Pułku Strzelców Podhalańskich w Cieszynie zgodnie stwierdzili, iż uczestnicy wykazali się bardzo wysokim poziomem wiedzy w tej niełatwej tematyce.
Szkoły i uczniowie, którzy zajęli odpowiednio I, II i III miejsce w każdej z kategorii otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Centrum Usług Wspólnych w Cieszynie i Wojskową Komendę Uzupełnień w Bielsku – Białej a także upominki ofiarowane przez Starostwo Powiatowe w Cieszynie oraz Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich w Cieszynie.

Szkoła, która podczas konkursu uzyskała największą ilość punktów została tegorocznym Laureatem i otrzymała pamiątkowy puchar II Powiatowego Konkursu Historycznego.


Wyniki:

Kategoria wiedza
I miejsce - Katolicka Szkoła Podstawowa im. św. Rodziny w Cieszynie (Maksym Osak, Michalina Żarnowiecka
II miejsce - Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Cieszynie (Laura Iwaniec, Marek Hankus)
III miejsce - Szkoła Podstawowa w Dzięgielowie (Ida Szawara, Tomasz Kulak)

Kategoria multimedialna
I miejsce - Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Skoczowie (Julia Buda)
II miejsce - Szkoła Podstawowa im. Jury Gajdzicy w Cisownicy (Zuzanna Lipowczan)
III miejsce - Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Cieszynie (Filip Wróbel)

Kategoria plastyczna
I miejsce - Szkoła Podstawowa nr nr 3 im. Jana Pawła II w Skoczowie (Sonia Czyż)
II miejsce - Katolicka Szkoła Podstawowa im. św. Rodziny w Cieszynie (Marta Dzięgiel)
II miejsce - Szkoła Podstawowa nr nr 3 im. Jana Pawła II w Skoczowie (Natalia Franek)
III miejsce – Szkoła Podstawowa w Dzięgielowie (Zuzanna Pawłowska)

Laureatem konkursu została Katolicka Szkoła Podstawowa im. św. Rodziny w Cieszynie (opiekun Pani mgr Dorota Balcar).

(red./mat.pras)

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

20
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-05-31 07:48:53
krzysztof.mm: wypisz wymaluj w bolszewickim stylu uprawiana propaganda na skalę masową, jak konkursy wiedzy o rewolucji październikowej czy o Leninie... "przypomnienie wkładu cieszyńskiego Pułku w obronę naszej Ojczyzny" brzmi jak kpina w obliczu faktów - więc przypomnijmy, klęska Polski w 1939 zaczęła się od podobnych jak dziś buńczucznych pohukiwań ówczesnych przywódców jacy to silni zwarci i gotowi jesteśmy, po czym w zaledwie parę tygodni armia polska została k o m p l e t n i e _ r o z b i t a, a polski rząd, urzędnicy centralni wraz z niemal całym dowództwem wojskowym u c i e k l i z kraju - o tej smutnej i tragicznej historii należy owszem, poprzypominać - ale jedynie jako o s t r z e ż e n i u przed powtórką, a nie kreowanie mitów i legend
2019-05-31 08:27:07
krzysztof.mm: dziś władza mami ciemny lud bajkami o' lekkiej piechocie' z WOT i dokonuje w iście stalinowskim stylu czystek wśród kadry dowódczej wojska - prominentni funkcjonariusze partyjni kręcą idiotyczne filmiki odwołujące się do bitwy pod Grunwaldem, masowo święcą sztandary, stroją się w husarskie skrzydła, organizują jak ten propagandowe capstrzyki - a tymczasem zabytkowe wyposażenie polskiego wojska się rozsypuje, a pieniądze na nowe zakupy zostały przejedzone na kampanię wyborczą PiS
2019-05-31 10:41:44
krzysztof.mm: "Ministerstwo Obrony Narodowej zdecydowało, że ORP Kościuszko będzie remontowany. Koszt remontu jest duży, dlatego padają pytania, czy warto dalej w niego inwestować. Eksperci twierdzą, że nawet po remoncie nie będzie gotowy do walki. - To jest pudrowanie trupa i nic więcej - ocenia komandor rezerwy Janusz Walczak, były rzecznik Marynarki Wojennej. "
2019-05-31 10:42:04
krzysztof.mm: "My tak naprawdę tylko przedłużamy życie tej fregacie do pływania, a nie do walki. My potrzebujemy nowych okrętów - wtóruje mu kmdr rez. Maksymilian Dura, były oficer Marynarki Wojennej, z portalu defence24.pl."
2019-05-31 10:56:39
M53: W konkursie brali udział uczniowie i to oni są najważniejsi w tej całej imprezie. Tymczasem na zdjęciu uczniowie stoją w tyle, a z przodu sami "starzy", którzy ich przysłaniają. Ustawianie się do takiego zdjęcia(nawet, jak fotograf "kazał") jest żenujące i niedobrze świadczy o dorosłych, natomiast zamieszczanie takiego zdjęcia na stronie nie świadczy dobrze o redakcji. Krzysztof.mm. to ciągle musi się kręcić, takie wojenkowe igrzyska dla tych, co to czują się "prawdziwymi Polakami i patriotami", a dla których tylko takie zachowania mieszczą się w pojęciu "patriotyzm". Mundurek, stary zreperowany złom wojskowy, jakieś pseudodyscypliny i parady...w końcu jest to też jakaś forma podnoszenia swojego EGO. Tyle, że to jest na granicy śmieszności. Natomiast konkursy i inne , organizowane dzieciom, imprezy paramilitarne i pseudopatriotyczne w końcu wywołają w dzieciakach bunt tak , jak w nas tzw . "dzień organizacyjny" ( u nas w liceum był to środa), kiedy to trzeba było iść do szkoły w białej bluzce z czerwoną kokardką pod brodą, a uczniowie zrzeszeni przychodzili w mundurkach. Te wszystkie pieśni patriotyczne, patosowe bogoojczyźniane wiersze, konkursy "historyczne" w nadmiarze, znudzą się uczniom. Zwłaszcza, że treści wojenne dla dzieci i młodzieży są odległe jak Kosmos i nudne jak flaki z olejem. Konkursy traktują jako zbieranie punktów, do odbębnienia i zapomnienia.
2019-05-31 12:10:22
donekT: Właśnie miejscowa (świadoma/nieświadoma) V kolumna się uaktywniła a lokalny Werwolf wybudził.
2019-05-31 12:23:28
donekT: M53 " jest na granicy śmieszności."- już jeden za balansowanie na granicy śmieszności zaliczył osiem miesięcy odsiadki.
2019-05-31 14:03:26
bronek91: krzysztof.mm, Kampanię wrześniową II RP przegrała już 31 marca 1939 r. Kiedy nasi Zachodni Sojusznicy, głównie Wielka Brytania udzielili nam gwarancji. Zatem jeszcze przed hurrapatriotycznymi pohukiwaniami, przed wypowiedziami o guzikach itd. itp. Do tego czasu Niemcy nie rozważały poważnie scenariusza siłowego w przypadku Polski, w przeciwieństwie do zajmowanej wcześniej Czechosłowacji. Plan agresji na Polskę opracowany został dopiero w kwietniu 1939 roku. Zdaniem Niemców, Warszawa miała się orientować w ówczesnych geopolitycznych rozgrywkach, a Berlin liczył, iż II RP zna swe miejsce w szeregu jako satelita Niemiec, ale na godniejszych prawach niż Słowacja, Węgry, Rumunia czy Bułgaria- raczej na podobieństwo relacji Niemcy — Finlandia.
2019-05-31 14:14:35
bronek91: Niemcom w planowej inwazji na ZSRR potrzebna była Polska Armia, która szkolona była właśnie na wypadek konfliktu z ZSRR, w przeciwieństwie do niemieckiej. II RP w ramach wojny Niemiec z ZSRR stanowiłaby odpowiednie zaplecze, zasób siły żywej, a także niezbędną głębię strategiczną. Osiągnięcie granic wschodnich II RP w 1941 roku kosztowało Niemców około 400 tys. ofiar, które mogłyby zmienić sytuację np. pod Moskwą w 1941 roku. Natomiast ustępstwa, jakie II RP poniosłaby na rzecz Niemiec (początkowo Gdańsk, eksterytorialna autostrada, kwestie mniejszości niemieckiej, pakt antykominternowski dopiero później żądania były coraz bardziej drastyczne), Polska miała odbić sobie na wschodzie i uzyskać szeroki dostęp do Morza Czarnego.
2019-05-31 14:19:18
bronek91: Co do samej Kampanii Wrześniowej, tak naprawdę została przez stronę Polski przegrana już 3 września, natomiast definitywnie 6 września. Nie bez powodu Francja i Wielka Brytania wypowiedziały akurat 3 września wojnę Niemcom. 3 września Polska spokojnie mogła skapitulować, czego z oczywistych powodów nasi rzekomi alianci na zachodzie nie chcieli. Co ciekawe to nie Francja i Wielka Brytania wystąpiły w obronie Polski, ale to Polska wystąpiła w 1939 roku w obronie globalnego statusu Francji i Wielkiej Brytanii. Niestety determinacja, siła i odwaga naszych przodków, nie mogły zastąpić GŁUPOTY WÓWCZAS SPRAWUJĄCYCH WŁADZĘ. Fałszywa polityka doprowadziła II RP do upadku. Spokojnie dziś moglibyśmy mieć granicę ryską na wschodzie a zachodnią tak jak obecnie na Odrze i Nysie Łużyckiej lub nawet na Łabie i Soławie. (zdobycie linii obecnych polskich granic na zachodzie było już przez niektóre środowiska postulowane przed II światową).
2019-05-31 14:20:35
bronek91: krzysztof.mm poruszyłeś temat floty- jestem ciekaw czy Ty wiesz, do czego w ramach NATO potrzebna jest Polsce marynarka?
2019-05-31 14:52:17
M53: Donek T. daruj sobie te osobiste wycieczki. Nie masz argumentów do dyskusji na temat, ale musisz koniecznie coś napisać. Najlepiej ad personam, bo to zawsze, według Ciebie, działa.
2019-05-31 15:03:28
donekT: M53 Czym się koleżanka poczuła obrażona? Gdzie odniosłem się ad personam?
2019-05-31 17:01:24
M53: Sorry Donek, nie zauważyłam cudzysłowu. Chyba się niepotrzebnie czepnęłam- przepraszam
2019-05-31 17:08:13
donekT: :)
2019-05-31 21:17:47
krzysztof.mm: m53 - to zdjęcie to kwintesencja całego tego picu - tu młodzi są pretekstem do lansu, ale to jeszcze pikuś - gdy przychodzi co do czego stają się mięsem armatnim, a te stare repy, co dziś najgłośniej gardłują i ustawiają się w pierwszym rzędzie, pierwsi się ewakuują
2019-05-31 22:08:11
donekT: A twoje krzysztof-Q miejsce jest wśród starych trepów, czy mięsa armatniego?
2019-06-01 06:30:49
krzysztof.mm: gdyby ktoś miał wątpliwości co to jest troll internetowy, powyżej ma klasyczny przykład - oto donek, co tworzy idiotyczne dopiski do cudzych komentarzy, sam od siebie jednocześnie nie jest w stanie wydusić jednego sensownego zdania - kto się donkiem urodził, ten zawsze będzie z tyłu
2019-06-01 07:16:14
donekT: krzysztof-Q Co tam nowego na Czerskiej? Trafiła (tępa) kosa na kamień? Może próbujesz sprowokować przesiąknięte nienawiścią treści od innych użytkowników?
2019-06-02 11:41:16
skuter66: Piana, piana, piana.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: