Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Aktywiści ekologiczni protestują, Starosta odpowiada...

Happening na cieszyńskim rynku, baner wywieszony naprzeciwko Starostwa Powiatowego z napisem: "Miałeś wybór, wydałeś na nas wyrok", symboliczne nekrologi ściętych drzew - m.in. tak, aktywiści ekologiczni walczą o ponad 1200 drzew - skazanych na wycięcie w związku z rewitalizacją linii kolejowej Cieszyn - Goleszów. Co na to Starosta Cieszyński? Zapraszamy do obejrzenia rozmowy.
źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

12
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-02-23 07:07:06
dymek76: Aktywiści nieroby jedne. Sumiennej pracy się złapać a nie chcąc zaistnieć to wywieszają banery przykuwają się do drzewa lub walącego się budynku bo to zabytek.
2021-02-23 07:23:28
Drachenblut: Karierowicz,który nic nie może.Gdy był burmistrzem ulubionym zajęciem była wycinka drzew. Na Sienkiewicza nie udało się, bo zaprotestowali mieszkańcy. On wszystko musi podpisać. Wycinkę 84 lip w Dzięgielowie też podpisał.Zasadzi za lipy tuje. Co na to pszczoły? Nasadzenia zastępcze usychają, ale jego to nie obchodzi. Chwali kolej jako komunikację ekologiczną,a jeździ tylko samochodami. Na linii kolejowej Cieszyn-Zebrzydowice wycięto 40 tysięcy drzew, a linia jest do likwidacji.Do Goleszowa ile tych pociągów będzie jeździć? Może 3 puste. Dziennikarka prowadząca rozmowę z tym tzw. starostą chyba przyszła z TVPis.
2021-02-23 08:06:09
Adelajda.Heska: Drachenblut - masz rację, w tym, że urzędnik musi wydać decyzję w przypadku, kiedy nakłada na niego taki obowiązek. I tu nie ma znaczenia, czy mu się przepis podoba, czy też nie. Dura lex sed lex.
2021-02-23 09:44:21
iga: Czy ekolodzy wiedzą co się stanie jag pod pociąg wpadło by złamane drzewo? Opamiętania bo nie wiecie co czynicie W całej Europie tak jest Jedżcie do Wa- wy tam szambo leje się do Wisły i nie widziałem tam ekologów co by protestowali
2021-02-23 10:19:25
Sylwia Pieczonka: Wycinka drzew przy ul. Ks. Kulisza w Dzięgielowie obywa się na podstawie przepisów Ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody i jest związana z planowaną inwestycją polegającą na przebudowie odcinka tej drogi gminnej. Wycinka wiąże się z remontem nawierzchni jezdni, instalacji odwodnieniowej zarówno otwartej, jak i zamkniętej, budową przyłączy, chodnika o szerokości 2 m, przebudową poboczy, remontem nawierzchni zjazdów, budową kanału technologicznego, zabezpieczeniem sieci gazowej i elektrycznej oraz przebudową 2 zatok. Co ważne – wycinkę drzew i krzewów należy przeprowadzić poza okresem lęgowym ptaków (od 16 października do końca lutego) lub pod nadzorem ornitologicznym. Przy projektowaniu przebudowy tej ulicy Gmina Goleszów kierowała się bezpieczeństwem ruchu drogowego, pieszego i rowerzystów przy zachowaniu granic pasa drogowego oraz MAKSYMALNYM OGRANICZENIEM WYCINKI. Przy wydawaniu Decyzji z dnia 31.12.2020 r. zezwalającej na usunięcie krzewów i drzew rosnących przy ul. ks. Kulisza w Dzięgielowie Starosta Cieszyński wziął pod uwagę interes społeczny i słuszny interes obywateli, polegający ma konieczności zapewnienia mieszkańcom i innym obywatelom bezpiecznej i spełniającej wymogi przepisów prawa infrastruktury drogowej i pieszej. Wg zapisów z protokołu z dnia 19.11.2020 r. RDOŚ z udziałem pełnomocnika Inwestora oraz przedstawiciela Starosty przeprowadzono oględziny drzew, podczas których ustalono, że wycinka drzew rosnących w pasie drogowym przy ul. ks. Kubisza związana jest z przebudową drogi oraz to, że drzewa kolidują z projektowanym chodnikiem, rowem, zjazdami, kanalizacją deszczową poboczem. Starosta nakazał Gminie Goleszów po usunięciu drzew i krzewów nasadzenie 64 sztuk klonów kulistych, 56 sztuk wiśni piłkowanych oraz 60 sztuk żywotników zachodnich. Sadzonki drzew muszą spełnić kryterium minimalnego obwodu pnia 10 cm, mierzonym na wysokości 100 cm, a sadzonki krzewów o minimalnej wysokości 90 cm. Powinny zostać posadzone do 31 grudnia 2021 r. W terminie 14 dni od posadzenia drzew i krzewów Gmina Goleszów została zobowiązana przedłożyć Staroście Cieszyńskiemu informację o zakończeniu nasadzeń. Nowe drzewa i krzewy zostaną posadzone po obu stronach jezdni, tworząc docelowo szpalery przydrożne. Ze względu na ograniczoną dostępność do nasadzeń po zakończeniu inwestycji, występującą w tym rejonie napowietrzną infrastrukturę techniczną oraz zasadność odtworzenia wzdłuż ul. ks. Kubisza w Dzięgielowie szpalerów przydrożnych Starosta przychylił się do propozycji Gminy Goleszów w zakresie gatunków przewidzianych do nasadzeń zastępczych. Wg protokołu z listopada 2020 r. drzewa znajdują się w średnim stanie zdrowotnym - lipy z posuszem oraz z liczną jemiołą. W przypadku dodatkowych wątpliwości, dlaczego Gmina Goleszów wybrała takie, a nie inne drzewa do nasadzeń zastępczych - należy tam skierować swoje pytania.
2021-02-23 11:04:53
gocha72: Iga masz rację, dlaczego nie protestują pod CZAJKĄ. W Polsce wycinka jest prawidłowa:)
2021-02-23 11:49:17
iga: gocha72 Nie chodzi aby wycinać drzewa gdzie kto chce Ale jeżeli jest taka inwestycja jak prowadzi PKP warta miliardy to ten protest jest dziwny pod publikę Przecież PKP to robi dla nas dla Cieszyniaków
2021-02-23 16:36:30
Selma: OX, czy wy przypadkiem nie braliście udziału w proteście "Media bez wyboru"? Tak? To co to za ustawka? Wywiad sponsorowany? Kto go sponsoruje? Starosta czy podatnicy? To trzeba jasno powiedzieć.
2021-02-23 17:14:34
Megiera2018: Selma - a ten fotoreportaż kto sponsorował? https://wiadomosci.ox.pl/happening-przeciw-wycince-drzew,67750
2021-02-23 18:59:48
Donek: Czy to ten starosta jak był burmistrzem to uległ likwidacji dworzec PKS. Cieszyniok przed szkodą i po szkodzie głupi bo wybrali go jako radnego do powiatu i tak o to został starostą, Jak był burmistrzem co on takiego zrobił dla Cieszyna.
2021-02-23 20:28:20
iga: Za dworzec PKS likwidator chciał 4,5 miliona i miasto go nie odkupiło ale wybudowało za 18 mil. I co ani parkingu niema nic Kierowców wygania się z dworca na Hajduka A miał to być dworzec PRZESIADKOWY a Sindbad ma odjazd ze Orlenu na Katowickiej bo tu nie wolno stać Wispol ma odjazdy z wiaduktu bo tyle autobusów dworzec nie pomieści i biedni turyści chodzą i pytają (skąd do Wisły )
2021-02-24 06:41:14
św. Patryk.: 4,5 miliona za ten plac chcieli?? zdzierstwo... chwała Bogu mamy teraz w Cieszynie dworzec PKP i PKS z prawdziwego zdarzenia
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: