Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Cieszyn pożegnał pułkownika Langera


Choć zmarł ponad 60 lat temu, jego polski pogrzeb odbył się teraz. W Cieszynie w piątek w kościele św. Elżbiety odbyły się uroczystości pogrzebowe pułkownika Gwidona Karola Langera – polskiego szyfranta, który złamał szyfr Enigmy. W ścisłym gronie wybranych, którzy rozpracowywali niemiecką maszynę szyfrującą nie mógł znaleźć się byle kto – opowiada Stefan Król – historyk z cieszyńskiej Biblioteki Pedagogicznej.
Gwidon Langer urodził się w Żylinie na Zaolziu, ale młodość spędził w Cieszynie. Tu ukończył szkołę średnią, tu mieszkała jego rodzina. W 1932 roku stał na czele zespołu, który złamał klucz kodowania Enigmy. Był to wielki wkład Polski w druga wojnę światową
Zwłoki Gwidona Langera zostały ekshumowane w Szkocji na wniosek jego córki – 83 letniej Hanny Kublickiej – Piottuch, spoczęły na cmentarzu komunalnym.
Pułkownik Langer, pośmiertnie został odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. W imieniu prezydenta odznaczenie przekazał córce Langera - minister Waldemar Strzałkowski.
 
Posłuchaj historyka Stefana Króla
 
 
 
 
Jan Bacza
źródło: OX.PL/RADIO90
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: