Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Do szopki za rok

Dziś Święto Ofiarowania Pańskiego – Matki Bożej Gromnicznej. To czas rozbierania świątecznej choinki i święcenia gromnic. Dziś kończymy okres Bożego Narodzenia, z domów znikają świąteczne dekoracje, z kościołów tradycyjne szopki.  Wrócą na kolejne Boże Narodzenie. Portal OX.PL raz jeszcze przypomina Boże Narodzenie i stajenki przygotowane w kościołach na Śląsku Cieszyńskim, zobacz wideo i przekonaj się jak wyglądały bożonarodzeniowe szopki.


Święto Matki Bożej Gromnicznej, dla górali beskidzkich to dzień, w którym niegdyś rozbierało się uroczyście choinkę. Tę tradycję kultywuje się dziś coraz rzadziej, ale nadal w niektórych domach na terenie Beskidu Śląskiego rozbieranie "kryzbanu" jest ważnym rytuałem.


Dawniej ten dzień był wolny od zajęć lekcyjnych, bo rozbieranie choinki było czasochłonną i precyzyjną czynnością. - To było dużo pracy. Wszystkie bombki i cukierki trzeba było starannie poukładać i pochować. Jednak najważniejsza była decyzja, co zrobić z żywym drzewkiem. Drzewo bowiem to świętość– wyjaśnia Małgorzata Kiereś, etnografka, dyrektor muzeum beskidzkiego w Wiśle.


Nadal wielu mieszkańców Śląska Cieszyńskiego robi tzw. rogulki poprzez obcinanie z jodły gałązek, które potem służą w gospodarstwie domowym. - To jest swoiste przedłużanie życia tej choince, a jednoczenie dowód na utylitarność kultury ludowej – dodaje M.Kiereś.


Jednak więcej osób – wyznania katolickiego kultywuje uczestnictwo tego dnia w mszy świętej i poświęcenie świec zwanych gromnicami. Do kościoła z gromnicami przychodzą zazwyczaj kobiety. W tradycji ludowej wierzono, że gromnica, która symbolizuje Jezusa, odgoni wygłodniałe wilki od siedzib ludzkich, uchroni domy od piorunów, a w godzinę śmierci odpędzi diabła.


Dziś w Święto Ofiarowania Pańskiego warto przyjść na niecodzienną mszę świętą do kościoła pw. śśw. ap. Piotra i Pawła w Skoczowie. Msza święta w języku łacińskim z procesją ze świecami rozpocznie się o godz. 19.30. O oprawę muzyczną zadba schola Coram Deo.


TK
 

źródło: ox.pl/KAI
dodał: PK,DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: