Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
telewizja

Dom Ludowy w nowej odsłonie

Po kilkunastomiesięcznym remoncie dawny budynek Domu Ludowego w Pogwizdowie został oficjalnie otwarty. Teraz będzie to Centrum Usług Społecznych, czyli jak podkreśla Wójt Gminy Hażlach, jest to powrót do korzeni. Obiekt wybudowano w czynie społecznym i nadal ma służyć mieszkańcom. Zobacz relację z symbolicznego otwarcia Domu Ludowego po remoncie.
źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

14
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-09-21 22:56:29
Mach: Panu wójtowi, przypomnę ,że wprowadzono limit dwóch kadencji w ordynacji wyborczej do samorządu i obowiązywać będzie od 2028 r. Dlatego, zobowiązania słowne w interesie obu stron dobrze jest zagwarantować umownie. Trzeba pamiętać ,że wójtem się jest tylko w określonym przedziale czasu, a słowa są ulotne i nic po nich nie pozostaje, są niczym lód wystawione na słońce i kruche jak szkło.
2021-09-22 11:23:06
skaldek: Słowa bez pokrycia... w 2019 roku na pytanie redaktora z Radio Katowice o niesprawiedliwy podział środków w budżecie i pomijanie w nich inwestycji w Zamarskach Pan Wójt zapewniał, że "...jego zadaniem i Radnych jest dbanie o zrównoważony rozwój wszystkich Sołectw, oczywiście, zdarza się że w jednym roku jedne sołectwa dostają więcej a inne mniej ale w kolejnym roku te proporce ulegają zmianie...w kolejnym roku z nawiązką im to wynagradzamy..." Dziś mija już prawie dwa lata i nic się nie zmieniło, nadal inwestycji w Zamarskach brak, w Hażlachu w 7 letnim urzędowaniu Wójta otwarto hucznie nową Bibliotekę, Dom Przyrodnika, trwa remont szkoły, a w trakcie jest przetarg na plac zabaw z ogrodzeniem za prawie 300 tys. i tor pumptrackowy za 700 tys., w Pogwizdowie otwarto Centrum Usług Społecznych, nowy Budynek przedszkola, Biblioteki i zakupiono Nowy Wóz Bojowy oraz wybudowano Boisko wielofunkcyjne. W Kończycach Wielkich wybudowano boisko wielofunkcyjne, zakupiono nowy wóz bojowy, otwarto Dom sportowców i ścieżkę hrabiny. Warto dodać, że w wymienionych sołectwach kanalizacja już jest i się rozbudowuje. A w Zamarskach...na cóż nadal słuchamy co będzie jeśli Nowy Ład da pieniążki. Wójt nawet nie przychodzi na Zebranie Wiejskie, które jest raz w roku, a termin jest ustalany z nim. W ten sposób wiemy, za kogo i gdzie ma mieszkańców. http://radio.katowice.pl/player2/zobacz,46704,Onkologia-w-Gliwicach-Afera-tasmowa-w-Hazlachu-Mural.html
2021-09-22 16:22:09
Mach: Trzeba przyznać ,że Panu Wójtowi i ogólnie gminie udaje się sporo inwestycji realizować no i ma się czym pochwalić, zwłaszcza jak środki na zadania inwestycyjne pozyskuje z zewnątrz. Tyle tylko ,że trzeba pamiętać, że już utrzymywanie tych inwestycji, przecież nie dochodowych, obciąży podatnika gminy i w ostateczności skutkuje wzrostem podatków na każdego mieszkańca gminy ,bo trzeba je utrzymać. Dlatego rozumiem ,że "skaldka" boli fakt ,że sołectwa są nierówno traktowane a inwestycje nierówno rozkładane i pomijane są w inwestycjach np. Zamarski. Podatki zaś przyjdzie płacić za te inwestycje wszystkim mieszkańcom w tym i mieszkańcom Zamarsk. W taką pułapkę wpadł Cieszyn, który został przez 'ambitnych "burmistrzów drogo meblowany w przeróżne inwestycje a teraz podatnik ugina się pod ciężarem podatków na ich utrzymanie. Ale to zawsze lepiej, bo inwestycje pozostaną w gminie, niż polityka Macierzy, w której płace i pochodne od wynagrodzeń na dwa półetaty są wyższe niż przychody z najmu z należących do Macierzy nieruchomości. I to tym sposobem majątek Macierzy w Pogwizdowie został przejęty przez gminę.
2021-09-23 07:15:17
PUT-IN-ONE: @Machu i@Skaldku ja się cieszę z kadencyjności wójtów i burmistrzów. Sikorskiemu zostało jakieś 5 lat. Może potem da sie namówić na fotel burmistrza Cieszyna. Ten aktualny marazm mnie przeraża. Rozkopana Głęboka, zatrzymana inwestycja na Zamkowej, brak oferty kulturalnej dla mieszkańców Cieszyna tylko wszystko dzieje się na płycie rynku. Co ze stadionem? Wmawia nam sie, że nie ma na nic pieniedzy a tu browarowi funduje sie ulgi - NO NA TRZEŹWO TEGO POJĄĆ NIE MOŻNA
2021-09-23 07:18:11
PUT-IN-ONE: szeroko rozpisywał sie o tym Głos Ziemi Cieszyńskiej. Generalnie rzecz ujmując gmina Hażlach znajduje sie w awangardzie województwa śląskiego. Miejmy nadzieje, że i kiedyś Cieszyn dołączy bo na dzień dzisiejszy z miasta liczącego 40 tys. mieszkańców zostało chyba 32 tys. osób. Trzeba coś więcej komentować?
2021-09-23 08:16:15
Mach: No ,nie. Wszystko wymaga pogłębionej analizy PUT-IN-ONE. Na kondycję gminy Hażlach składała się polityka poprzedników wójta Sikorskiego, którzy nie zadłużali gminy w przeciwieństwie do Cieszyna. Gospodarze zbyt łatwo sięgali po złe kredyty i to one głownie hamują rozwój miasta bo przychody własne nie rosną w takim tempie ,żeby wyrwać się z rat spłat długów żeby konkretne środki pozostawały w kasie na tzw. wkład własny ,na który trzeba także zaciągać pożyczki. Zatem bieda. Kurczenie się ludności Polski to zjawisko ogólnoeuropejskie i tylko 4 kraje mają w Europie plus- to te ,które przyjmują imigrantów. Ulgi dla browaru to wynik kompromisu, za jego trwanie i utrzymanie 200 miejsc pracy -zwykła kalkulacja i tu szat bym nie rozdzierał. Jakby ostatecznie zakład upadł ,pewnie byś napisał ,że władze nic dla ratowania browaru nie zrobiły. A przecież nie mamy ich za dużo.
2021-09-23 10:29:34
PUT-IN-ONE: Fakt za poprzedników gmina zadłuzona nie była ale inwestycji jak na lekarstwo było. Zawsze słychac było, ze gmina Hazlach biedna, itp. W tej kwestii, aż tak bardzo sie nie zmieniło, pieniedzy zawsze bedzie mało. Jednak dzieki zdolnościom menedzerskim wójta, uporowi a moze i zdolnościom wizjonerskim w kilka lat zmieniło się oblicze gminy. Duży plus za to, że gmina nadal jest najmniej zadłuzonym samorządem. Więc @Machu zgadzam sie z tobą, że Cieszyn nie miał szczęścia do włodarzy. Z kazdym rokiem regres. Generalnie miasto jest zamożne tylko pomysłu brak jak tą kasą obrócić aby efekt był jak najlepszy. Ciągłe analizy, spacerki po Cieszynie tylko efektu brak. Najlepiej pozamykać szkoły, wypędzić biznes, niech Cieszyn się wyludni do reszty i bedzie spokój. Nikt nie bedzie smecił nad głową, że dziure trzeba załatać, że z basenu nie można skorzystać, że płot dziurawy, że trawa nieskoszona, że winda nie działa na wzgórzu zamkowym, że ogólnie jakoś po czeskiej stronie lepiej to poukładane... Co do piwka to jest prywatny biznes (piwo dobre) i sobie poradzi jak ma głowę na karku i jak mieszkańcy beda kupować (ja kupuję). A jak szpital zamkną to co?
2021-09-23 11:26:12
Mach: Do PUT...Szpitala nie zamkną, bo jedyny publiczny i powiatowy. Najwyżej obniży się jakość i oferta usług medycznych. Szpital powiatowy a więc nie tylko miasto ma łożyć na jego utrzymanie, głównie państwo, no i mają dokładać się do niego wszystkie pozostałe gminy solidarnie, proporcjonalnie do swoich budżetów- np. 2% gminnych środków budżetowych. Tej solidarności nie ma, więc to brak porozumienia przesądza o łagodzeniu problemów szpitala. Morawiecki ciągle się chwali nadwyżką budżetową 80 mld. złotych, co nie przekłada się na kondycję służby zdrowia ,zaś dochody gmin są systematycznie okrajane z podatków na rzecz państwa. Wszystkie inwestycje gminy Hażlach są nie dochodowe- i to w niedalekiej perspektywie odbije się czkawką władzom i podatnikom gminnym- chyba ,że ktoś z zewnątrz będzie dokładał gminom środki, bo dochody własne gminy wkrótce nie wystarczą na utrzymanie tak obranego kursu inwestycyjnego.
2021-09-23 13:50:42
PUT-IN-ONE: Drogi @Machu pozwolę nie zgodzic sie z Tobą. Po pierwsze szpital to sprawa powiatu cieszyńskiego i starosty. Po drugie szpital leży na terenie Cieszyna. Jest on największym płatnikiem podatków. Jak płacił to było OK, jak sa kłopoty to się najlepiej odwrócić. Jesli chodzi o partycypowanie w kosztach utrzymania to Cieszyn powinien podatkami ze szpitala obdzielić okoliczne gminy, zgodnie z ich wkładem w utrzymanie szpitala. Zgodzisz się ze mną? A tak humorystycznie jak się dobrym piwkiem odkazimy to po co nam szpital? Pozwoliłem sobie na odrobine krytyki ponieważ boli mnie upadek miasta powiatowego. Miało być pięknie ale jak tak dalej pójdzie to powiat przeniesiemy do SKOCZOWA. Ot, bedzie powiat Skoczowski. Pozdrawiam serdecznie
2021-09-23 13:57:47
PUT-IN-ONE: Poza tym lubie czytać twoje komentarze bo są "prawie" zawsze trafione. Tutaj z jednym ale. Inwestycje samorządowe zawsze są nierentowne, jednak to one wpływają pośrednio na wzrost dochodów miasta. Np. szkoły zawsze beda deficytowe, jednak dzieki dobremu wykształceniu mieszkańcy zdobeda dobrą pracę i beda płacić wysze podatki. Oczywiście to jest bardzo duży skrót myslowy, jednak Pan wie o czym mówię.
2021-09-23 15:29:38
Mach: Oj, PUT-IN,e, 1)szpitale finansuje państwo(niezależnie czy w nazwie ma miejski czy powiatowy) a starosta od państwa otrzymuje to jako zadanie zlecone i w całości finansowany powinien być z budżetu państwa czyli ze środków publicznych a nie samorządowych jakim jest powiat. Kapujesz!2)Z faktu ,że państwowy szpital, działa jako przedsiębiorstwo usługowe gdyż za usługi szpitalne płaci NFZ (podkreślam narodowy) zatem podatki należne płaci tam gdzie jest zlokalizowany jak każde inne przedsiębiorstwo, które korzysta z infrastruktury tej gminy, na której terenie prowadzi swoją działalność, co oczywiście także dla gminy stanowi jakieś obciążenie. Dlaczego zatem gmina Cieszyn miała by się dzielić podatkami ze szpitala z innymi gminami? -coś ci się "pomyrdało" PUT-INe. Przecież Cieszyn nie oczekuje na podatki z sanatoriów czy też szpitali zlokalizowanych np. w Ustroniu. KPW. Co do zmiany lokalizacji powiatu to mnie rozbawiłeś do łez- jedynym atutem Skoczowa to jest to wielkie skrzyżowanie notabene zawsze zakorkowane i budynek po Herbercie Czai (jeśli wiesz kto to był) zamienionym niegdyś na sąd grodzki, a tak to nie ma tam niczego poza FSMem i Kużnią i zasłuzonym POlkapem i smrodem ze Skotanu.
2021-09-24 07:29:15
tom lem: ... i tak suchą stopą przeszliśmy od wyremontowania rudery Usług Społecznych , dzięki państwowym dotacjom, do przenosin Urzędu powiatu z Cieszyna do Skoczowa, z powodu braku dotacji na funkcjonowanie Szpitala Śląskiego ;-)
2021-09-24 07:43:39
PUT-IN-ONE: @tom lem: no nie ale konwersacja. Pomyslałem, że @Mach to etatowy pracownik ratusza. No dobra, teraz poważnie. Skoczów ostatnim laty jest o wiele lepiej zarządzany niż Cieszyn. Tutaj chyba pełna zgoda. Wpadek cieszyńskich rajców przestałem liczyć od jakiś 1,5 roku. Więc może sondę zrobić aby stolicę powiatu przenieść do Skoczowa? Co na to ludzie?
2021-09-24 11:14:19
Mach: PUT-INe...Policz tylko twoje wpadki w powyższej dyskusji. Dobrze ,że nie jesteś radnym, bo pomysłami strzelasz jak nieopierzony kurczak co jednak nie przekłada się na myślenie. Mam nadzieję ,że 1) przyjąłeś do świadomości ,że kondycja służby zdrowia to głównie problem państwa ,które konstytucyjnie odpowiada za jej stan a starosta pełni nadzór nad szpitalem cieszyńskim w imieniu wojewody;2) przyjąłeś do świadomości ,że podatki płaci się do gminy gdzie dany podmiot gospodarczy(także takim jest szpital) ma siedzibę;3) gminy naszego powiatu nie utrzymują cieszyńskiego szpitala a co najwyżej ogólnie polski podatnik całą służbę, dodajmy publiczną służbę zdrowia. Prośba do gmin to tylko prośba o wsparcie tego czego państwo nie robi z należytą starannością. Gmina Cieszyn w tym wypadku daje szpitalowi najwięcej spośród pozostałych i brak solidarności pozostałych gmin w tym zakresie;4) twój ostatni pomysł o przeniesieniu powiatu do Skoczowa dowodzi ,że do inteligentnych nie należysz. Chciałbyś wyrwać z kieszeni podatnika środki na budowę starostwa, budowę gmachu sądu rejonowego, przeniesienie szeregu instytucji, które wiążą się z funkcjami miasta powiatowego w imię tego ,że jeden czy drugi włodarz gminy sięga po środki publiczne do chorującego państwa ,które dzieli pieniędzmi uzależniając wasali od posłusznego wypełniania woli partii rządzącej. Uchowaj nas Boże od radnych pokroju PUT-INa.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: