Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
telewizja

Istebna: Nagrody w dziedzinie KULTURY przyznane

Maria Motyka, Magda i Weronika Łacek, Maria i Piotr Kohut, Janina Kukuczka i Józef Łupieżowiec - to laureaci tegorocznych nagród w dziedzinie kultury w Gminie Istebna. Zobacz relację filmową z uroczystego wręczenia nagród.
Nagrodę Wójta Gminy Istebna otrzymali : Maria Motyka, Magda i Weronika Łacek , Maria i Piotr Kohut. Nagrody Rady Gminy powędrowały do Janiny Kukuczki i Józefa Łupieżowca.
 
LAUREACI:
  • Piotr i Maria Kohutowie prowadzą hodowlę owiec w systemie tradycyjnego kulturowego wypasu. Posiadają certyfikaty UE na produkcję tradycyjnych produktów regionalnych jak oscypek i redykołka. Prowadzą Centrum Pasterskie w Koniakowie - niezwykłe miejsce ze sklepikiem góralskim, wystawą pasterską i bacówką.
  • Maria Motyka - kierownik Zespołu Regionalnego „Istebna” oraz „Mała Istebna”. Instruktor śpiewu i gry. Laureatka konkursów i przeglądów regionalnych. Prowadzi szereg działań na rzecz osób potrzebujących, m.in. koncerty charytatywne. Jest zdobywczynią wielu nagród, wśród których jest I miejsce (Złote Zbyrkadło) w kategorii Śpiewacy Ludowi w Międzynarodowym Konkursie Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków w Zakopanem w 2013 r.
  • Siostry Magdalena i Weronika Łacek to absolwentki etnografii na UŚ w Cieszynie. Zajmują się beskidzkim haftem krzyżykowym. Swoje wyroby prezentowały między innymi na prestiżowym Jarmarku Jagiellońskim. Prowadzą warsztaty tradycyjnego haftu między innymi w Gminnym Ośrodku Kultury w Istebnej, w Domu Narodowym w Cieszynie czy w Muzeum na Grapie.
  • Józef Łupieżowiec - utalentowany tancerz, instrumentalista, wieloletni instruktor taneczny Zespołu Regionalnego Istebna. Posiada umiejętność szycia kyrpców i guni, prowadzi także warsztaty tego rzemiosła. Od 2006 roku jest instruktorem tańca w Zespole Regionalny „Istebna”.
  • Janina Kukuczka szyje stroje ludowe beskidzkie i cieszyńskie. Umiejętność szycia odziedziczyła po prababci, babci i mamie. Pierwsze stroje szyła dla Zespołu Regionalnego „Koniaków”, potem także dla zespołu z Łomnej Dolnej, Czeskiego Cieszyna, Ostrawy, dla chóru Górol z Jabłonkowa. Jest członkiem STL od 2011 r, należy do Szlaku tradycyjnego rzemiosła Śląska Cieszyńskiego, jest członkiem Góralskiej Swobody, posiada certyfikat Produkt Regionalny. Uczestniczyła w wielu imprezach folklorystycznych w Polsce, Czechach, Słowacji.
źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: