Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
telewizja

Kompleks leczenia chorób zakaźnych i chorób płuc otwarty (30.11.2020)

30.11.2020 miało miejsce uroczyste otwarcie Pawilonu III, w którym Szpital Śląski w Cieszynie uruchomił Oddział Obserwacyjno-Zakaźny, Oddział Gruźlicy i Chorób Płuc, a także poradnie specjalistyczne dedykowane tym oddziałom. Kompleks wesprze walkę z covid-19.

To kolejna po modernizacji SOR, lądowisku dla helikopterów ratunkowych czy pracowni kontenerowej TK i RTG, inwestycja cieszyńskiej placówki. Z uwagi na przygraniczną lokalizację Szpitala Śląskiego inwestycja ma też znaczenie strategiczne dla bezpieczeństwa epidemiologicznego kraju.

Projekt o wartości ponad 15 mln złotych udało się zrealizować dzięki pozyskanym środkom z NFOŚiGW w Warszawie, środkom własnym oraz wieloletnim staraniom Dyrekcji placówki i otrzymanym wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego oraz Starostwa Powiatowego w Cieszynie.

W poniedziałek, 30 listopada 2020 roku, odbyło się otwarcie i prezentacja obiektu z udziałem Marszałka Województwa Śląskiego, Starosty Cieszyńskiego oraz Burmistrza Miasta Cieszyna. Otwarcie zmodernizowanego Pawilonu III symbolicznie nawiązuje do 110. rocznicy jego powstania, gdyż pierwsze jego otwarcie miało miejsce 7 grudnia 1910 roku.

W zmodernizowanym Pawilonie III, w którym utworzono Oddział Obserwacyjno-Zakaźny oraz Oddział Gruźlicy i Chorób Płuc, znajdują się 24 komfortowe sale dla chorych, każda z łazienką. 14 sal wyposażonych jest w dodatkową śluzę zabezpieczającą przed transmisją wirusów. Budynek spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa stawiane przed tego typu oddziałami.

Dysponuje także nowoczesnym systemem wentylacji z możliwością wytworzenia stref podciśnieniowych. Ma to na celu dodatkową ochronę personelu przed ekspozycją na czynniki zakaźne unoszące się w powietrzu.

W obu oddziałach utworzono również specjalny system komunikacji wizualno – głosowy, dzięki któremu personel ma stały kontakt z pacjentem. Dodatkowo z systemu głosowego mogą również korzystać odwiedzający pacjentów, którzy dodzwonią się bezpośrednio na salę chorych. Na parterze budynku zlokalizowane będą dedykowane oddziałom poradnie specjalistyczne.

źródło: ox.pl
dodał: tede

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-12-01 11:45:52
foma87: Ale TV oczywiście dalej płatne bo skrzyneczka wisi na ścianie
2020-12-01 18:54:15
św. Patryk.: forma - cóż w tym dziwnego, że tv płatne?? - inna sprawa uważam, że nie powinno się w ogóle instalować tv w szpitalach, jeśli już to wyłącznie w pokojach jednoosobowych - a już absolutnie żenująca jest ta postkomusza maniera "wadzy" reklamowania się przy tego typu okazjach
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: