Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
telewizja

Komu prezydent powierzył utworzenie rządu?

– Po przeprowadzeniu konsultacji i głębokim zastanowieniu, Prezydent Andrzej Duda podjął już decyzję ws. tzw. pierwszego kroku. Decyzja jest ostateczna, więc ścigającym się na apele do Prezydenta polecam spokojne oglądanie wieczornego orędzia – poinformował w poniedziałek Szef Gabinetu Prezydenta Marcin Mastalerek. Punktualnie o dwudziestej, Andrzej Duda rozpoczął swoje orędzie. Zapis poniżej.

Jak spekulowano w mediach wcześniej prezydent RP zdecydował o powierzeniu funkcji marszałka seniorka Markowi Sawickiemu z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który został wybrany z listy wyborczej Trzecia Droga.

W wyborach żaden z komitetów nie zdobył samodzielnej większości. Odbyłem konsultacje z przedstawicielami wszystkich komitetów wyborczych. Prawo i Sprawiedliwość i Koalicja Obywatelska przedstawiły swoich kandydatów na premierów — powiedział podczas orędzia Andrzej Duda, który postanowił misję utworzenia nowego rządu powierzyć dotychczasowemu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu z Prawa i Sprawiedliwości. 

Jeżeli misja Mateusza Morawieckiego się nie powiedzie, to Sejm, przedstawi kolejnego kandydata na prezesa Rady Ministrów, a ja niezwłocznie powierzę mu misję utworzenia rządu — dodał  prezydent.

Jak mówił dalej Prezydent, zależy mu na dobrej współpracy z nowym parlamentem i Radą Ministrów niezależnie od tego jaka wyłoniona zostanie ostatecznie większość parlamentarna i kto utworzy rząd. - Dobra współpraca jest szczególnie potrzebna w kontekście szeroko pojętego bezpieczeństwa i spraw międzynarodowych. Drzwi pałacu prezydenckiego są zawsze otwarte — podkreślił  prezydent.

red.

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

25
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-11-06 20:29:50
Mach: Szkoda! Ale mogliśmy się tego spodziewać. Prezydent postanowił iść na dno razem ze swoją partią. Przeszkadzanie, opóźnianie, mataczenie -to wszystko już jest działaniem na szkodę koalicji partii, które są w stanie utworzyć rząd. Koszty tej destrukcji znów poniosą obywatele RP- tak odchodząca władza traktuje suwerena po "wygranych" wyborach.
2023-11-06 20:52:36
oxjas1: Pan prezydent PiS Duda „postanowil“, „ powierzyl“, „wybral“ - oczywiscie na polecenia prezesa !
2023-11-06 21:47:50
Mach: Partyjniactwo w Polsce ma się nadal dobrze. Powoli tracę wiarę czy my kiedykolwiek wybijemy się jako jeden naród w Europie reprezentujący zasady dojrzałej demokracji europejskiej czy też nadal będziemy targani rozgrywkami wewnątrz partyjnymi, gdzie w walce politycznej partyjni działacze wypalają całą energię na walkę pomiędzy sobą ,że suwerena dostrzega się tylko w momencie jak trzeba iść głosować do urn wyborczych, a tak na prawdę w każdej chwili gardzi się jego godnością w sposób ostentacyjny. Tak odebrałem wystąpienie prezydenta.
2023-11-06 22:00:20
"tom": .. może mi ktoś wytłumaczy o jakim narodzie i zasadach dojrzałej demokracji europejskiej, ten Unijczyk powyżej bełkocze ;-)
2023-11-06 22:08:31
Mach: Powyżej wybełkotał kamieniarz. Niby chce ,żeby mu wytłumaczono, ale już kategorycznie stwierdził. I to jest bełkot.
2023-11-06 22:24:49
Wiederholec: Mach-u jesteś naiwny myśląc, że KO zniesie partyjniactwo.
2023-11-06 22:26:51
"tom": ... Mach nie jest naiwny, to kolejna OTUA ;-)
2023-11-06 22:28:16
kierowca_bombowca: Orędzie Jarosława Kaczyńskiego czytał Andżej Duda
2023-11-06 22:35:55
Łobibok: Prezydent wszystkich Polaków którzy głosowali na PiS, cały czas się dzban uczy , a liczyć się nie nauczył.
2023-11-06 22:40:10
"tom": ..kolejny OTUA się znalazł , liczyć na palcach do trzech z bidą go nauczyli ale czytać ze zrozumieniem ni HUHU ;-)
2023-11-06 23:00:51
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Serio Machu? PO ,PSL i inni do dziś nie mogli się pogodzić z przegraną 8 lat temu. Dlatego przez cały okres rządów prawicy , podstawiali nogi ,skarżyli , kłamali i wściekali się jak małe dzieci i wszystko kwestionowali , ze złości że nie byli przy korycie. Ulica i zagranica 5 gwiazdek ci przypomnieć? Wyjątkowo wredni ludzie.
2023-11-06 23:12:16
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Tak odebrałeś orędzie prezydenta? A na co liczyłeś? Prezydent wskazał na partię z największą ilością głosów czyli po kolei i zgodnie z KONSTYTUCJĄ. Teraz Konstytucja nie pasuje? A czy Morawiecki stworzy rząd czy nie to się okaże. Tusk taki stary wyjadacz a poszedł do prezydenta bez umowy koalicyjnej. Na co liczył? Miała już być w poniedziałek a teraz może w piątek. Seweryny czekały już w blokach startowych, już racicami w błocie przebierały a tu zaś nic i jeszcze nie teraz do koryta.
2023-11-06 23:21:35
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Tak tak przeszkadzanie, opóznianie, blokowanie. Już zapomniałeś jak doktor Koperta nie spieszył się z decyzjami przez 30 dni. Zapomniałeś jak PO wybrało na zapas sędziów i poobsadzało swoimi inne stanowiska. Nie oburzałeś się kiedy zdrajcy z opozycji głosowali w Brukseli aby karać Polskę albo mrozić pieniądze z KPO. Obłudnicy z krótką pamięcią.
2023-11-06 23:35:11
Pogromca pogromców i cwaniaczków: PO, 3D i Lewica zanim dorwą się stołków już się pogrążą w awanturach. Kadencji nie przejdą. Lepiej i tak nie będzie
2023-11-07 01:01:59
św. Patryk.: cieszę się że ciemny lud dostaje na głowy kubeł gówna od swoich idoli na pożegnanie, pytajcie pinokia jak z tym żyć, człowiecze niedoróbki - papa korytka, wieprzki do rzeźni
2023-11-07 01:20:35
sierżant_Niemyty_Wycior: pytanie ile jeszcze może nachapać sie przy korycie banda wiecznie głodnych prosto z piekła rodem wieprzy rasy "toruńsko-nowogrodzkiej" zanim się po nią zgodnie z prawem i sprawiedliwie rzeźnik zgłosi ?
2023-11-07 05:46:27
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Gdyby ten człowiek miał więcej rozumu, honoru i dobrej woli to najzwyczajniej powiedziałby że 8 lat wytrzymał to i miesiąc dłużej też da rady. Ale nie, już słyszymy odgrażanie się rozliczeniami, likwidacją religii, likwidacją TVP. Kolejne uroczyste obietnice w sprawie KPO też sobie może darować. Co nas czeka przez najbliższe 2 lata Machu? Ano to na co właśnie narzekałeś, zwady, kłótnie, przepychanki, mszczenie się. I on śmie jeszcze mówić o jednaniu Polaków i jakiejś normalności, przywracaniu praworządności?
2023-11-07 06:14:50
GusGus: I choćby przyszło tysiąc kretynów, a każdy miałby po sto głupich synów, i wszyscy zrobiliby coś takiego, że już się nie da nic głupszego, stanął by Adrian w pełnej klasie i udowodnił, że jednak da się!
2023-11-07 06:34:47
oxjas1: PiS to jest stan umyslu. Zainfekowali siebie i czesc spoleczenstwa tymi oblednymi teoriami, ktore glosili na swoja chwale przez lata cale ustami telewizji publicznej i nie tylko. Wprzegli w to wiare, panstwo i narod, ktory zostal tragicznie podzielony i nadal marza o swojej wielkosci !
2023-11-07 07:00:01
oxjas1: Ktos tu znow probuje przedawkowac rezimowe media. Przypominam - 15.10.2023 11,6 mln Polakow opowiedzialo sie za demokracja, praworzadnoscia i Europa. A nie za kumoterstwem, klamstwem i zlodziejstwem !
2023-11-07 07:42:08
Mach: Widercholec, Popic napisałem, że partyjniactwo ma się w Polsce nadal dobrze. To nie upoważnia was do wyciągania wniosku, że w tym stwierdzeniu uważam ,że KO partyjniactwa nie zniesie, czy też ,że inne partie będąc opozycją destrukcyjnie działały wbrew interesowi publicznemu. Jest jedna główna cecha ,która odróżniała PiS od wszystkich wcześniej rządzących naszym państwem partii, tj. destrukcyjny wpływ na sądownictwo polskie w każdym wymiarze i zmienianie państwa w dyktaturę jednej partii, czego nie robiły nigdy wcześniej inne partie ,no poza PZPR w czym ją kopiował Jarosław Kaczyński -wypisz, wymaluj jako I sekretarz PiSu z tą różnicą ,że PZPR walczyło z Kościołem a PiS użył kościoła by zdobyć i utrzymywać się przez 8 lat przy władzy i o ile kościół za komuny rósł w siłę ,to za PiS stracił 60% wiernych. Warto by wszyscy protagoniści PiS sobie to uświadomili. Oczywiście z chwilą gdy polityk koalicji rządzącej będący z zawodu np. lekarzem uzna ,że lepiej mu być ministrem obrony narodowej niż ministrem zdrowia, to będzie to również kolejny dowód ,że w interesach państwowych znów zaczęły dominować interesy partyjne a nie kompetencje.
2023-11-07 10:22:43
: Pogromco; boisz się tych rozliczeń tak jakbyś sam miał coś za uszami. Może dla Ciebie to dziwne, że zwyczajni wyborcy niezwiązani z pisem chcą mieć poczucie sprawiedliwości i żądają wyjaśnienia kilkuset afer z grubymi miliardami złotych w tle. Gdybyś nie pamiętał, to skorzystam z prawa cytatu i posłużę się słowami pewnej wielbicielki broszek różnego rodzaju: "Wystarczy nie kraść". Ci sami wyborcy nie chcą, aby publiczna telewizja na którą płacą abonament pełniła rolę tuby propagandowej! W kwestii religii jest tak, że nikt nie chce jej likwidować a przenieść do sal katechetycznych, gdzie jest należne jej miejsce. Pogromco, czego nadal nie rozumiesz?!
2023-11-07 11:51:47
oxjas1: A mogl pojechac na narty … ;)
2023-11-07 16:48:28
św. Patryk.: ci którzy 8 lat klaskali bandytom, złodziejom i oszustom, którzy świetnie się bawili kiedy mundurowe bojówki PiS pałowały i gazowały polskie kobiety, fani i uczestnicy tej bolszewickiej bandy, dziś odgrywają rolę potulnych grzecznych baranków, wrażliwych na język i savoir-vivre - a cha wam w de i kawałek szkła, ciemna maso z piekła rodem, zakłamane diabelskie nasienie, nadszedł dla was czas pokuty, prawa i sprawiedliwości
2023-11-07 18:20:45
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Chciwy Marian niczego podobnego się nie boję. Takie oskarżenia to każdy sobie może wymyślać. Opozycja znana jest z setek fake newsów, bezpodstawnych oskarżeń których nie raczyli potem sprostować ani odwołać. Większość spraw które masz na myśli z pewnością wyjaśniono a jak byli winni to ponieśli konsekwencje. Z tym akurat miało większy problem PO. Oni nigdy swoich nie rozliczali. Ci to się dopiero POpisywali sianiem nienawiści. A jak chodzi o naukę religii to mam akurat to samo zdanie co ty.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: