Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
telewizja

Koncert noworoczny i prestiżowe nagrody

Koncert Noworoczny w Wiśle (22.01) był okazją nie tylko do podsumowania roku 2021, ale również do przedstawienia planów inwestycyjnych, kulturalnych związanych z 60-leciem nadania praw miejskich oraz wręczenia prestiżowych wyróżnień. Zobacz relację filmową z tego wydarzenia.

Podczas sobotniego (22.01) Koncertu Noworocznego w Hotelu Gołębiewski w Wiśle wręczono najwyższe odznaczenia w województwie śląskim. Honorowe Złote Odznaki za Zasługi dla Województwa Śląskiego z rąk Jana Kawuloka, Przewodniczącego Sejmiku Województwa Śląskiego oraz Wojciecha Kałuży, Wicemarszałka Województwa Śląskiego otrzymały cztery wiślańskie organizacje:

  • Związek Pszczelarzy w Wiśle,
  • PTTK odział w Wiśle,
  • Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe,
  • Integracyjne Stowarzyszenie Wiślańska Jedynka.

Odznaki odbierali przedstawiciele zarządów: Jerzy Cieślar – Prezes Związku Pszczelarzy w Wiśle, Izabela Rudzińska – Prezes PTTK/Oddziału w Wiśle, Donat Zniszczoł – Wiceprezes Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego oraz Zbigniew Dusza – Prezes Stowarzyszenia Integracyjnego Wiślańska Jedynka.

Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego nadaje się osobom fizycznym oraz instytucjom państwowym, jednostkom samorządu terytorialnego, przedsiębiorcom, organizacjom społecznym i zawodowym, które całokształtem działalności na terenie województwa śląskiego przyczyniły się do jego rozwoju pod względem gospodarczym, kulturalnym i społecznym. Odznakę na wniosek nadaje w imieniu Sejmiku Województwa Śląskiego doraźna Komisja – „Kapituła Odznaki Honorowej za Zasługi dla Województwa Śląskiego”. Wnioskodawcą o przyznanie Honorowych Złotych Odznak dla czterech wiślańskich organizacji był Burmistrz Miasta Wisła – Tomasz Bujok.

  • Związek Pszczelarzy w Wiśle - Związek Pszczelarzy w Wiśle prowadzi działalność od przeszło 90 lat, propagując rozwój pszczelarstwa w całym regionie. Zakładają pasieki, organizują kursy, pokazy, wykłady i konferencje, jak również wystawy. W Muzeum Beskidzkim w Wiśle dwukrotnie urządzono wystawy popularyzujące pasiecznictwo zatytułowane „Od miodu do mioduli". W roku 2020 Związek mocno zaangażował się w powstanie ekspozycji pszczelarskiej w powstałym Centrum Edukacji Ekologicznej w Wiśle. Członkowie Związku wielokrotnie byli odznaczani medalem im. ks. dr Jana Dzierżona, który został ustanowiony przez Polski Związek Pszczelarski za wybitne zasługi dla rozwoju pszczelarstwa.
  • PTTK Oddział w Wiśle - PTT/Oddział w Wiśle skupia około 150 przewodników, krajoznawców i miłośników turystyki górskiej z całego regionu. Organizuje wiele wydarzeń o charakterze turystycznym m.in. Rajd Górski im. Jerzego Kukuczki, w którym udział biorą dzieci i młodzież z całego kraju, jak również żona najsławniejszego polskiego himalaisty, Cecylia Kukuczka. Ma swoją siedzibę w zabytkowym, myśliwskim zameczku Habsburgów, który powstał w XIX w. na Baraniej Górze, a później przeniesiony został do centrum miasta, na ulicę Lipową. W budynku tym prowadzony jest również Punkt Informacji Turystycznej oraz wystawa "Głuszec w lasach Beskidu Śląskiego".
  • Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe - Wiślański klub swoją historię rozpoczął w roku 1953, zajmuje się szkoleniem dzieci i młodzieży w skokach narciarskich, biegach i kombinacji norweskiej, a także w piłce nożnej. W kadrze trenerskiej od wielu lat pracuje zasłużony i znany szkoleniowiec Jan Szturc, który odkrył i wyszkolił wielu medalistów Mistrzostw Polski i Mistrzów Świata. Spod skrzydeł tego właśnie klubu wyfrunęli Adam Małysz i Piotr Żyła. Czołowymi zawodnikami klubu są reprezentanci Polski, biorący udział w najwyższych rangą wydarzeniach sportowych. Skoczkowie klubu: Piotr Żyła, Paweł Wąsek oraz wychowanka Nicole Konderla, będą reprezentowali nasz kraj podczas najbliższych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.
  • Integracyjne Stowarzyszenie Wiślańska Jedynka - Integracyjne Stowarzyszenie Sportu Wiślańska Jedynka powstało 26 czerwca 2008 r. i od samego początku zaszczepia i rozwija w młodym pokoleniu pasję gry w koszykówkę. Łącznie stowarzyszenie skupia w swoich szeregach ok. 100 dziewcząt. W ubiegłym roku w kategorii U15K drużyna z Wisły zakwalifikowała się do Finałów Mistrzostw Polski Kobiet w Gdańsku, gdzie zajęła 8 miejsce w Polsce. Z kolei drużyna seniorek po raz pierwszy w historii klubu zakwalifikowała się do grupy A. Klub ma w swoich szeregach wiślanki, które zakwalifikowały się do kadry Śląska, kadry Polski oraz grają w 1 Lidze Kobiet i Ekstraklasie Kobiet. Dwie zawodniczki z rocznika U15K grają w lidze w USA.

MSZ/ mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: