Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
telewizja

Muzeum Historii Piastów Cieszyńskich już otwarte!

Dzisiaj (10.01) miało miejsce oficjalne otwarcie Muzeum Historii Piastów Cieszyńskich w Kończycach Małych. Zobacz relację filmową z tego wydarzenia.
źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

6
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-01-11 06:55:19
alouette: To wspaniałe, kiedy ludzie z wielkimi pieniędzmi tworzą dobre dzieła. Gratulacje.
2023-01-11 15:41:04
koszor: Tak, masz rację.
2023-01-11 21:41:40
robespierre: Zamki nad Piotrówką, stan ich utrzymania i zagospodarowanie stanowią dowód na słuszność polityki prowadzonej od lat przez zebrzydowicki samorząd. Miejscowy wójt, p. Andrzej Kondziołka z całą pewnością może się czuć w pełni usatysfakcjonowany. I tu sytuację warto porównać z zachowaniem hażlaskiego samorządu, który niegdyś postanowił odpuścić sobie troskę o zachowanie własnego dziedzictwa kulturowego i obecnie ponosi tego konsekwencje. A szkoda, ponieważ z Kończycami Wielkimi wiąże się nie tylko postać Dobrej Pani, z miejscowości wywodzi się ród Mniszchów herbu Kończyc, który na polskim dworze doszedł do wielu godności, zgromadził spore majątki, a za sprawą Jerzego i Maryny Mniszchówny sięgnął po złoty kołpak Monomacha – w mojej ocenie ich osiągnięcia śmiało możemy porównać z dokonaniami cieszyńskiego księcia.
2023-01-11 21:41:54
robespierre: Bardzo cieszą mnie tego rodzaju inicjatywy, tym bardziej, kiedy te spotykają się ze wsparciem lokalnego, polskiego biznesu. Cieszyński książę jest postacią godną upamiętnienia. I tu warto wspomnieć, że cieszyńscy Piastowie stanowili część polskiej dynastii Panów Przyrodzonych i kiedy okoliczności stały się korzystne, już pod koniec życia Noszaka coraz bardziej ciążyli w stronę polskiego dworu. Najwidoczniej bliżej było im do Jagiellonów niż teutońskich Luksemburgów, którzy za obcych byli uważani przez samych Czechów. Świadczy o tym polityka prowadzona zwłaszcza przez potomków wymienionego księcia, koligacje rodzinne, a także względy dyplomatyczne. Nie bez powodu to właśnie w Cieszynie Kazimierz Jagiellończyk powitał Elżbietę Rakuszankę. Szkoda, że pod względem architektonicznym kończycki zamek reprezentuje zupełnie inną epokę — trochę to rozmija się z czasami życia Noszaka, niemniej jest to już kwestia drugorzędna.
2023-01-12 08:59:33
miriam11: No przywoływanie jako wzoru Maryny Mniszchówny??!!! No to żeś polecioł po bańdzie. Toż to chyba największa aferzystka swoich czasów. Cała ta afera z carskim tronem to wstyd na całą Europę. Chyba tylko w Italii podobne cyrki się odbywały. Baba co w trzech samozwańcach jednego męża widziała.
2023-01-12 20:14:24
robespierre: Przedstawienie przykładu jest zupełnie czymś innym niż zaprezentowanie wzoru do naśladowania. Na przyszłość życzę zachowania nieco więcej rozwagi przy lekturze.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: