Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

"Nie zamykamy bo się nie zgadzamy" - co dalej z SP4?

Wczoraj (29.01) w Szkole Podstawowej nr 4 w Cieszynie odbyło się spotkanie Burmistrz Cieszyna Gabrieli Staszkiewicz z rodzicami i gronem pedagogicznym w sprawie likwidacji SP4. Jak przebiegało spotkanie zobacz w materiale filmowym.

Zapraszamy również do obejrzenia całej relacji ze spotkania w sprawie likwidacji SP4 (poniżej:) 

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

25
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-01-30 21:45:55
rainman: Jestem ciekawy ilu pośród obecnych na sali rodziców dwa miesiące wcześniej zamarzyło mieć pierwszą w Cieszynie burmistrzynię (czy to w osobie jednej pani czy też drugiej). Jestem również ciekawy - ilu z obecnych rodziców - w ogóle nie poszło głosować.
2019-01-30 22:09:43
rainman: Piękna wypowiedź Pani Dyrektor 51:42.
2019-01-30 22:11:40
jasper: Ciekawe ilu rodzicow glosowalo na PiS a tym samym na pania minister Zalewska. https://polki.pl/magazyn/komentarz,list-otwarty-do-minister-zalewskiej-dlaczego-pani-klamie-w-sprawie-gimnazjow,10420323,artykul.html
2019-01-30 22:21:51
rainman: PiS nie ma tutaj nic do rzeczy. Za zaoszczędzone z likwidacji SP4 pieniądze będzie można sfinansować przedsięwzięcia, którymi będzie można pochwalić się za cztery lata. Cała filozofia.
2019-01-31 00:28:36
doler: Prawda jest taka że budżet nie jest bez dna...jesli obecnie szkoły podstawowe świeca pustkami i pracują w 50 % oblozeniu to cos trzeba zamknąć. Tylko pytanie ktora szkołę... Odpowiedź logiczna...najmniejsza. Nie jesteśmy bogata Szwajcaria żeby sobie na to pozwolic. Dzieci szkoda fakt, ale jeśli rodzice wymagaja i chcą aby dzieci uczyly sie w warunkach szkoły prywatnej w szkole publicznej to moze sie dołożą np 400 zł na miesiąc do budżetu ? Albo niech wznowia produkcję dzieci
2019-01-31 06:12:35
jo_je_stela: do: doler: po pierwsze: logika wskazuje na dokładnie coś innego, jeślii argumentem Pani burmistrz są koszty i demografia, to nie pozostawia się tylko największych szkół, tylko te, które zapewnią po prostu pokrycie miejsc w przyszłych latach. Po drugie: pozostawia się szkoły z najlepszym zapleczem, popularne wśród mieszkańców, cieszące się ich zainteresowaniem, wyremontowane - niech "rynek" decyduje kto jest najlepszy - tutaj SP4 od zawsze ma dużo więcej chętnych niż miejsc, a miasto sztucznie blokuje otwarcie kolejnych klas. Po trzecie: nie mów prosze o dokładaniu 400 zł na miesiąc do budżetu, w sytuacji, w której miasto chce oddać budynek SP4 do Starostwa, w który zainwestowało nasze, mieszkańców miliony, a chce pozostawiać budynek, który wymaga dodatkowych inwestycji i jest dużo droższy w utrzymaniu i nawet po przeniesieniu tam dzieci z SP4 nie będzie wykorzystany w całości. Jeśli miasto ma być nowoczesne to niech da szansę wyboru szkoły mieszkańcom. Szkoła musi przyjąć dzieci z rejonu, ale jeśli są chętni z innych rejonów, z innych miejscowości - to jeśli szkoła ma warunki - to niech miasto pozwoli jej te dzieci przyjąć - za nimi idą pieniądze z budżetu. Rynek pokaże, kto jest dobry, zmobilizuje to nauczycieli do większej inwencji a nasze dzieci, które tu są najważniejsze, wygrają na tym. To jest po prostu uczciwe.
2019-01-31 19:22:09
lks1: w 100% zgadzam sie z jo je stela taka jest prawda mój syn zaczął chodzić do tej szkoły dwa lata temu i o mały włos a nie dostał by sie ponieważ akurat w tym roku zmieniono reforme i likwidowano gimnazja i Pan burmistrz ówczesny Macura Postanowił okroić rejonizacje i ten okroił że Sp4 pozowolil otworzyć tylko 1klase a dzieci było chętnych dużo wiecej i niestety rodzice byli zmuszeni zapisać je do innych szkól. A obecna Pani Burmistrz teraz ma zanik Pamięci a zasiadała w Radzie Miasta gdy zmieniano rejonizacje i połowe rejonu Sp4 oddali Sp5 w ktorej likwidowano gimnazium i postonowiono przywrócić Szkołe postawową. To wszystko to cele zamierzone po prostu Starostwo wyciąga swoje długie łapy po ten budynek bo po co maja wkładać w inny kase skoro ten jest odremontowany i w dodatku sąsiaduje z obecnym liceum wiec najprostrzym rozwiązaniem jest go zdobyć kosztem tych najmłodszych . Bo trzeba udogdnić młodzieży bo takie dziadki pod laskami że na pobocza nie można ich wysyłać a dzieci nie chodzą do sp5 z centrum nogami i przeżywają zmianę otoczenia itp. Tu są układy ,układziki miedzy Urzedem Miasta , Starostwem a Dyrektorami najbardziej na tym zyskującymi nie żadna demografia ani to co Pani Burmistrz przedstawiła te swoje tabelki Starosta nawet nie raczył przyjść na to spotkanie . A ci dwaj towarzysze jej siedzili jak mysz pod miotła pare słow coś zabełkotali i to wszystko . To jest czysta Polityka nie poparta faktami. A propo budzetu miasta to Miasto cieszyn nie potrafi przyciągnąc do siebie turystów odkąd otworzono granice. Niestety ale to sa słowa ludzi którzy w Cieszynie nie mieszkaja a przyjeżdzają tu w innych sprawach z innych miast , Latem w Cieszynie nic sie dzieje to po co mają tu przyjeżdżac wola jechac do Ustronia wisly itp. Co maja tu robić kamping Olza juz ma kolnego dzierżawce i nic latem świeci pustkami , wzgórze zamkowe też przyjdzie pare osób przejazdem i to wszystko Miasto nie ma nic do zaoferowania i nie zarabia na siebie niestety i potem zaczynaja władze kombinować tylko że tym kombinowaniem bardziej szkodzą niz polepszają.
2019-01-31 21:28:56
doler: Czyli co zamknąć sp 5 i przenieść dzieci do sp 4 ....mam wrażenie że sie dziwnie nie zmieszczą. A budynek ktory będzie stał pusty kto utrzyma ? Jeśli zlikwidują sp 4 powiat przyjemnie budynek i problem z głowy. Fakt basenu żadna ze szkół nie ma i tego najbardziej żal. Sp 4 znajduję sie centralnie między dwiema dużymi szkolami więc dziecią z rejonu sp4 praktycznie bez różnicy czy wybiorą sp1 czy sp 5 +/- beda mieć maksymalnie z 400 m dalej.
2019-01-31 21:58:55
rainman: Radzę zrobić prosty myślowy eksperyment. Załóżmy, że nie ma prądu, demografia sprzyja i że dzieci znacznie więcej. Co wtedy zrobiłoby miasto? Czy nie miałoby pieniędzy na szkołę? Czy wtedy również padłaby propozycja likwidacji SP4? Oczywiście - nie. Cały ten "przypadkowy" wybór SP4 to minimum rozwiązanie dwóch problemów. Dodatkowa życiowa przestrzeń dla "Kopera" (czyli "uśmiech" do Starostwa) i ulga dla budżetu miasta, którą można przeznaczyć na coś - co części wyborców przypadnie do gustu (oczywiście nie rodzicom dzieci z SP4). A przecież - gdyby już tak bardzo "Koper" narzekał na brak miejsca to ostatecznie można by podzielić budynek "czwórki" i przeznaczyć górne piętro dla "Kopera" a resztę dla dzieciaków. Wtedy Starostwo częściowo mogłoby partycypować w utrzymaniu budynku. Ale przede wszystkim - zachęcam do zastanowienia się nad sytuacją czy miasto rozważałoby likwidacją SP4 gdyby było znacznie więcej dzieci. Czy ktokolwiek wtedy użyłby argumentu o oszczędnościach.
2019-01-31 23:03:50
tom lem: Dlaczego nie jest brana pod uwagę możliwość organizacji klas " komercyjnych" przez SP4, jeżeli budynek posiada wolne klasy lekcyjne, a nabór do tej szkoły został sztucznie ograniczony zmniejszeniem rejonu naboru. Oczywiście decyzja nie zapadła, ale też jest niezrozumiałe dlaczego burmistrz przedstawia tylko trzy opcje rozwiązań: albo SP4 przechodzi do 1 lub 5, bądź SP4 rozdzielone pomiędzy 1 i 5. Ktoś się zagalopował w rządzeniu przedstawiając niby propozycję, lecz bez możliwości innych rozwiązań. Ewidentnie buduje się atmosferę składania SP4 na ołtarzu oszczędności. Zamiast ratować szkołę z tradycjami i doskonałym zapleczem. Przekaże się ją za darmo do starostwa, jak odpad na śmietnik. To jest ta innowacyjność obecnych władz Cieszyna, polegająca na likwidacji a nie szukaniu alternatywnych rozwiązań.
2019-01-31 23:12:23
tom lem: Kolejną ciekawą informację Pani burmistrz upubliczniła jako pierwszy rycerz w walce ze "SMOKIEM" - 2,5 mln do przekazania na podłączenie do sieci ciepłowniczej. To utrzymywanie na siłę spółki miejskiej i tworzenie kolejnego monopolu, zamiast wspomóc większą liczę mieszkańców w dopłatach do wymiany pieców. trzeba dbać o stołki w radach nadzorczych miejskich spółek - widocznie. trzeba się liczyć z kolejnymi wykopkami na Głębokiej.
2019-02-01 08:10:14
krzysztof.mm: tom lem - spada do najniższego w historii poziomu liczba uczniów, z tych co są, część przejęły szkoły prywatne - no to chyba nawet dla pisiactwa powinno być zrozumiałe, że w tej sytuacji publiczne szkoły nie powinny kosztować tyle, co dawniej, i że niektóre należy zamknąć?... no jak widać nie każdy potrafi pogodzić się z faktami, jeżeli przeczą jego fanatycznej wizji świata
2019-02-01 08:10:29
krzysztof.mm: tom lem - kolejna bzdura - miejska sieć ciepłownicza to efektywny sposób ograniczania emisji spalin, a miasto równolegle wspiera także termomodernizację w lokalach prywatnych - fanatyczny dogmatyzm cię zaślepia
2019-02-01 08:30:22
bronek91: krzysztof.mm zważywszy, chociażby na hasła skandowane w czasie tak nazwanych czarnych procesji, tendencja raczej pozostanie. krzysztof.mm, nie zastanawiałeś się, kto w takim razie będzie pracował na Twoją emeryturę??? To Twoje krzysztof.mm pokolenie wypuściło nadwyżkę demograficzną na Zachód, który z tego zjawiska pobrał sobie odpowiednią dywidendę. Obecnie zaczynamy odczuwać tego efekty.
2019-02-01 08:35:48
bronek91: krzysztof.mm czy nie uważasz, iż np. Krytyka Polityczna nie powinna wesprzeć słuszne postulaty i oczekiwania lokalnej ludności, związane z utrzymaniem oświaty? Zwłaszcza, iż argumenty ratusza ze strony wielu są uznawane za niewiarygodne? Może Pani Gabriela L. powinna swym doświadczeniem, radą i zaangażowaniem wesprzeć rodziców, nauczycieli, a zwłaszcza DZIECI? Myślę, iż Piotr Szczęsny poparły słuszną postawę zainteresowanych mieszkańców.
2019-02-01 08:43:04
bronek91: krzysztof.mm kto ma znaczące udziały w lokalnym szkolnictwie prywatnym? Uważam, iż miejscowa Lewica, a zwłaszcza osoby uznające się (bezpodstawnie) za lewicę, powinny dbać, aby młodsze pokolenie otrzymało publiczne i świeckie, a nie religijne wykształcenie. krzysztof.mm czyżbyś w swych wypowiedziach sugerował wsparcie dla nauczania wyznaniowego, pod płaszczykiem inicjatywy prywatnej? Czyżby nie powinniśmy tego uznać za przejaw hipokryzji z Twojej krzysztof.mm strony?
2019-02-01 09:54:14
tom lem: Jak pisałem krzysztof-Q - miejska sieć ciepłownicza może tylko uzależnić chętnych od dyktowanych warunków przez nią. Zwiększa partycypację w kosztach wszystkich mieszkańców wobec tej spółki poprzez dofinansowanie inwestycji z które skorzystają nieliczni. Możliwość zwiększenia dopłat do wymiany pieców rozszerzy grono korzystających jednocześnie skróci czas rozwiązania problemu. Jeżeli szkoły prywatne odnalazły się na rynku szkolnictwa, tym bardziej powinno zależeć szkołom publicznym na konkurencji z nimi nie tylko poprzez pobieranie czesnego ale i poprawienie usług edukacyjnych, co może wyjść jedynie wszystkim na dobre, zwłaszcza że edukacja jest zadaniem gminy nie podmiotów prywatnych. Często nauczyciele pracują jednocześnie w obu systemach edukacji, prywatnym i publicznym. To tylko rynek usług.
2019-02-01 18:23:56
krzysztof.mm: bredzisz, gościu, jak najęty - tak mają wszelkie inwestycje czy dotacje publiczne, że wszyscy się na nie składają, choć nie wszyscy korzystają - ale akurat czystsze powietrze w Cieszynie, a taki jest też efekt ogrzewania z sieci miejskiej, przysłuży się wszystkim
2019-02-01 18:52:37
bronek91: krzysztof.mm a czy przypadkiem, tak przy okazji, potencjalnie nie będzie więcej apanaży do rozdania??? Dla różnej maści misiewiczy, pluszaków, maskotek itd. wyrażających linię poglądową jedynie słusznej partyi? A jakość powietrza w Cieszynie, nie zależy tylko i wyłącznie od jednego konkretnego samorządu i wymienionej formy działania. Np. samochody z centrum również powinny zniknąć!
2019-02-01 19:29:52
tom lem: krzysztof-Q.mm twoje przywiązanie do bredni magistratu jest na pograniczy wiary w nieomylność. Spółka miejska po to została zawiązana by się sama finansowała a nie była reanimowana z funduszy gminnych. 2,5 mln dofinansowania jest równoznaczne z dofinansowaniem 1250- mieszkań, przy obecnej uchwale walczącej z kopciuchami. Średni koszt wymiany pieców węglowych na instalację CO gazową to 10 tyś. zł / mieszkanie ,czyli za 2,5 mln miasto może sfinansować w całości 250 mieszkań. Możesz przedstawić krzysztof-Q.mm ile mieszkań zostanie zmodernizowanych za te 2,5 mln. przy inwestowaniu w miejską ciepłownię. Będę Ci gratulował gdy doliczysz się połowy.
2019-02-01 20:57:20
krzysztof.mm: uparty jak osioł - no przecież spółka bez problemu mogłaby podnieść ceny energii i wyjść na swoje, i na tym właśnie dotacja miejska polega, żeby mieszkańcy nie musieli więcej płacić - a jak uważasz, że tylko na styropian czy nowe piece pieniądze się należą, to sobie uważaj, twój problem - rada miasta uważa inaczej +++ i na tym kończę ten dialog z głuchym, żeby nie określić dosadniej
2019-02-01 21:15:21
tom lem: O to chodzi krzysztof-Q.mm, o poszukiwanie osła, który się uzależni od instalacji ciepłowniczej, by spółka mogła podnosić ceny energii i wychodzić na swoje. Rada miasta na razie nic nie uważa, na razie to Pani burmistrz uważa, że wszystko wie, jak o szkolnictwie tak i ciepłownictwie, reszta to "szanowni państwo" tylko propozycje, które jak wygodnie firmuje jako burmistrz lub przewodnicząca ( takie 2 w 1) po wyborach bez ogłady.
2019-02-03 21:59:37
igreg: Dla tych, których nie było na spotkaniu z panią Burmistrz w SP 4 w dniu 29.01.2019 r.: ARGUMENTY ZA SP4: 1. Szkoła cieszy się od lat dużą POPULARNOŚCIĄ – co roku jest tylu chętnych, że byłaby możliwość otwarcia dwóch klas pierwszych, gdyby tylko miasto wyraziło na to zgodę. 2. Przy szkole funkcjonuje BASEN – nowoczesny, wyremontowany (remont basenu oraz budowa sali gimnastycznej nad basenem kosztowały miasto ok. 8 mln zł), dostosowany do dzieci w wieku 6-15, połączony ze szkołą łącznikiem. Dzieci mają zajęcia pływackie w klasach od 1-8. Ponadto w szkole istnieją klasy pływackie - w klasach od 4-8 dzieci mają 6 godzin basenu na tydzień+ 4 godziny WF-u. W powiecie istnieją tylko 3 szkoły z basenem. 3. Szkoła odnosi SUKCESY PŁYWACKIE, plasując się w ostatnich 20. latach w pierwszej trójce na poziomie rejonowym i powiatowym. Na poziomie wojewódzkim, gdzie konkuruje ze sobą ok. 2000. szkół, SP4 znajduje się w pierwszej piętnastce. 3. Szkoła posiada własną salę gimnastyczną, nad basenem, z której korzystają dzieci od 1-8 klasy. 4. SP4 jest małą, a co za tym idzie - bezpieczną szkołą. Obecnie uczęszcza do niej 268. dzieci, ale szkoła ma możliwości, żeby przyjąć dużo więcej dzieci. 4. Szkoła jest wyremontowana od dachu po piwnice (od 2014r. miasto wydało na remonty ponad 2 mln zł)
2019-02-03 22:00:53
igreg: Dla tych, których nie było na spotkaniu z panią Burmistrz w SP 4 w dniu 29.01.2019 r.: ARGUMENTY ZA SP4: 1. Szkoła cieszy się od lat dużą POPULARNOŚCIĄ – co roku jest tylu chętnych, że byłaby możliwość otwarcia dwóch klas pierwszych, gdyby tylko miasto wyraziło na to zgodę. 2. Przy szkole funkcjonuje BASEN – nowoczesny, wyremontowany (remont basenu oraz budowa sali gimnastycznej nad basenem kosztowały miasto ok. 8 mln zł), dostosowany do dzieci w wieku 6-15, połączony ze szkołą łącznikiem. Dzieci mają zajęcia pływackie w klasach od 1-8. Ponadto w szkole istnieją klasy pływackie - w klasach od 4-8 dzieci mają 6 godzin basenu na tydzień+ 4 godziny WF-u. W powiecie istnieją tylko 3 szkoły z basenem. 3. Szkoła odnosi SUKCESY PŁYWACKIE, plasując się w ostatnich 20. latach w pierwszej trójce na poziomie rejonowym i powiatowym. Na poziomie wojewódzkim, gdzie konkuruje ze sobą ok. 2000. szkół, SP4 znajduje się w pierwszej piętnastce. 3. Szkoła posiada własną salę gimnastyczną, nad basenem, z której korzystają dzieci od 1-8 klasy. 4. SP4 jest małą, a co za tym idzie - bezpieczną szkołą. Obecnie uczęszcza do niej 268. dzieci, ale szkoła ma możliwości, żeby przyjąć dużo więcej dzieci. 4. Szkoła jest wyremontowana od dachu po piwnice (od 2014r. miasto wydało na remonty ponad 2 mln zł)
2019-02-03 22:03:07
igreg: ARGUMENTY PANI BURMISTRZ: 1. „W SP 1 i SP 5 są wolne sale lekcyjne”, czyli zlikwidujmy świetną szkołę z basenem, żeby zapchać dziurę. Pani burmistrz pomyliła chyba uczniów z puszkami farby, które można przenieść z jednego regału na drugi. 2. „Każda szkoła wygląda tak samo” – powiedziała pani Burmistrz, która nigdy nie odwiedziła SP 4 przed podjęciem decyzji o likwidacji (wręcz nietaktownym wydaje się poranne przyjście do szkoły w dniu debaty, a stwierdzenie, że przywoziła do SP 4 córkę na próby taneczne lub, że zna układ szkoły jako absolwentka LO Kopernika - niedorzecznym) Pani Burmistrz nie widzi różnicy pomiędzy szkołą - budynkiem, a szkołą- społecznością, czytaj: dzieci, rodzice, nauczyciele. 3. „Grozi nam niż demograficzny. W 2018 roku urodziło się o 20. dzieci mniej”- stwierdza bezpodstawnie Pani Burmistrz. Jak się okazało według danych GUS-u dotyczących liczby urodzeń w mieście Cieszynie nie odnotowano znacznego spadku w ostatnich 10. latach. Czyżby Pani Burmistrz manipulowała danymi dla poparcia swojej decyzji??? 4. „Szkoła nie będzie miała możliwości otwarcia dwóch pierwszych klas” – Pani Burmistrz nie ma kompletnie pojęcia o możliwościach lokalowych szkoły oraz ilości chętnych do pierwszych klas w SP4. To właśnie MIASTO od kilku lat NIE WYRAŻA ZGODY na otwarcie drugiego oddziału (klasy), pomimo wystarczającej ilości dzieci. 5. „Rejonizacja jest dokładnie taka sama jak była 20 lat temu” – Czyżby Pani Burmistrz nie chciała pamiętać, że rejonizacja została zmieniona 2 lata temu na niekorzyść SP4??? Dzieci z ulic, które od lat należały do obwodu SP 4, zostały przydzielone innym szkołom. OBOWIĄZUJĄCA REJONIZACJA JEST NIESPRAWIEDLIWA W STOSUNKU DO SP4. 5. Pani Burmistrz opowiada bajki o rzekomych znacznych oszczędnościach, które miałaby przynieść likwidacja SP4. Według szacunków miasto zaoszczędziłoby rocznie ok. 350 tys. zł, a przecież jest to równoznaczne z kosztem rocznego utrzymania 4 urzędników urzędu miejskiego!!! Znalezienie 350 tys. oszczędności rocznie dla kogoś, kto pracował w korporacji, nie powinno stanowić problemu.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: