Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
telewizja

O Niepodległości słów kilka...

Wczoraj (11.12) rozpoczął się cykl spotkań na temat Niepodległości. Działania te podjęto w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wykład inauguracyjny w Cieszynie wygłosił dr hab. Lech Krzyżanowski z UŚ.

Wczoraj (11.12) w sali sesyjnej cieszyńskiego Ratusza, Katowicki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej otworzył Akademię Niepodległości. Miasto po polskiej stronie Olzy jest jednym z kilkudziesięciu w Polsce w których będzie realizowany cykl tego typu spotkań, wykładów poświęconych szeroko rozumianej tematyce odzyskania przez Polskę Niepodległości. Inicjatywa ta ma związek z przypadającą w roku 2018 setną rocznicą tych wydarzeń.

Przybyłych na wykład inauguracyjny gości, przywitał Burmistrz Cieszyna Ryszard Macura. Nie dziwię się, że akurat Cieszyn jest jednym z miast w którym odbywać będzie się akademia. (...) Kto wie, jak potoczyłyby się losy Górnego Śląska, gdyby nie walka o polskość, która miała tutaj miejsce od połowy XIX wieku, a skończyła się wspaniałą deklaracją z października 1918 roku - mówił włodarz.

Dyrektor katowickiego Oddziału IPN dr Andrzej Sznajder przedstawił ideę Akademii Niepodległości. Tym cyklem chcemy osiągnąć coś więcej niż tylko efekt poznawczy. Chcemy przybliżyć, pogłębić wiedzę, przypomnieć naszym słuchaczom o tych wydarzeniach, osobach oraz procesach, które złożyły się na ostateczny wynik, a który symbolizuje data 11 listopada 1918 roku.

Organizatorzy podkreślają, iż będą poruszane również wątki odnoszące się do historii regionalnej, lokalnej. Akademia Niepodległości to cykl regularnych spotkań zaplanowanych, aż do 2021 roku. W 2018 roku ma odbyć się pięć wykładów. Jak zaznaczył dr Sznajder, każdy uczestnik Akademii Niepodległości, który weźmie udział choć w jednym spotkaniu, otrzyma na pamiątkę, stylizowany na przedwojenny indeks akademicki. 

Wykład inauguracyjny na temat Józefa Piłsudskiego wygłosił dr hab. Lech Krzyżanowski z UŚ. Wykłady Akademii Niepodległości w Cieszynie organizowane są we współpracy Instytutu Pamięci Narodowej z Książnicą Cieszyńską.

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: