Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Obchody 3 Maja w Cieszynie. Nagrody w dziedzinie kultury wręczone

W Cieszynie oficjalne uroczystości 3 Majowe rozpoczęto Mszą Patriotyczną o 10.30 w Sanktuarium Matki Boskiej Cieszyńskiej w kościele parafialnym p.w. św. Marii Magdaleny. Następnie uroczystości odbyły się na Rynku. – Świętujemy dziś 220. rocznicę uchwalenia pierwszej europejskiej konstytucji. Konstytucji, która była uwieńczeniem naprawy naszej ojczyzny. My, Polacy znamy doskonale ten niezmiernie trudny fragment naszej historii, historii, kiedy to powstała pierwsza polska Konstytucja. Znamy też późniejsze, jakże tragiczne jej konsekwencje, ale wiemy też, jak bardzo owa Konstytucja przyczyniła się do budowania naszego myślenia o Polsce i o naszym patriotyzmie – mówił Bolesław Zemła, przewodniczący Rady Miejskiej w Cieszynie. Z Rynku w asyście orkiestry „Cieszynianka” pochód wyruszył pod tablicę pamiątkową Józefa Piłsudskiego i Pomnik Legionistów, gdzie władze samorządowe, kombatanckie Cieszyna i powiatu cieszyńskiego złożyły wieńce i kwiaty.

Salę sesyjną cieszyńskiego Urzędu Miejskiego w większości opanowali organizatorzy Kina Na Granicy, którzy cieszyli się, gdy Jolanta Dygoś (organizatorka KnG) odbierała Nagrodę Miasta Cieszyna w dziedzinie kultury. – Nie mogę odebrać tej nagrody sama. Jest ona nie tylko dla mnie, ale dla całej ekipy organizującej Kino Na Granicy – mówiła Jolanta Dygoś odbierając nagrodę w asyście swoich współpracowników. W dziedzinie kultury radni wyróżnili także muzyka i kompozytora Władysława Wilczaka i Władysławę Magierę, autorkę publikacji „Cieszyński Szlak Kobiet”. Wręczono także nagrody w dziedzinie sportu. Wśród wyróżnionych znalazł się: Piotr Szymala, Kajetan Kajetanowicz, Marcin Frycz, Maciej Wilczek, Janusz Rokicki, Piotr Cieślik, Jakub Strzelczyk, Michał Szymala, Łukasz Tadel, Robert Svoboda, Martyna Tschuk, Karolina Makarewicz i Katarzyna Groborz.

Na cieszyńskim rynku przygotowano też szereg atrakcji między innymi: koncert orkiestry „Cieszynianka”, wystawę sprzętu historycznego oraz akcję malowania flagi. Mieszkańcy zostali także poczęstowani wojskową grochówką.

MJ/łg

źródło: ox.pl
dodał: MJ,ŁG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: