Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
telewizja

Piramidy docenione w Portugalii

W nocy z Portugalii nadeszła miła wiadomość. Obraz opowiadający o ustrońskich 'piramidach' zwyciężył podczas przeglądu filmów o architekturze. Jury festiwalu w Lizbonie doceniało rodzimą produkcję.

Dla filmu dojrzałego, który objaśnia nam przestrzeń, jej zabudowę, historię, zachodzące w niej procesy oraz ukazuje jej piękno. Film, który opowiada o strategiach tworzenia architektury i o tym, jak budowle mogą współgrać z otaczającym je krajobrazem w sposób wręcz poetycki. - tak o filmie napisali jurorzy. Jest to dla nas wielkie wyróżnienie! - mówi portalowi Ox.pl reżyserka filmu Ewa Trzcionka.

O pierwsze miejsce rywalizowało kilkadziesiąt filmów z całego świata. Ujęcia, muzyka i treść opowiadająca o Ustroniu i jego architekturze jurorzy docenili najwyżej. Konkurencje nie była mała, tym bardziej nas to cieszy, że wyróżnienie zdobył film z tego regionu świata. Dla nas, osób zaangażowanych w polską architekturę, to bardzo dobra wiadomość, bo opowiada nie tylko o architekturze z tamtych czasów, ale film pokazuje współczesną myśl architektoniczną. Pokazujemy się w bardzo dobrym świetle, jako kreatywne osoby - ocenia Ewa Trzcionka.

Prace nad filmem trwały 9 miesięcy. W ubiegłym roku odbyła się prapremiera obrazu w Muzeum Śląskim w Katowicach. Teraz, niemal w rocznicę, film zdobył nagrodę. Nie pierwszą zresztą, ponieważ w tym roku został również doceniony wyróżnieniem na przeglądzie w Istambule.

Nagroda cieszy także, pochodzącego z Ustronia producenta filmu - Mateusza Bielesza. - Kiedy w mojej głowie powstał pomysł stworzenia filmu o dzielnicy Zawodzie, nie myślałem o festiwalach, a tym bardziej o wygranych w konkursach. Jestem ogromnie szczęśliwy. Ciesze się, że mogę wraz z całą ekipą pokazywać piękno mojego rodzinnego miasta, również na świecie. Dziękuje każdemu, kto w jakikolwiek sposób nas wspierał.

Producentem wykonawczym oraz autorem zdjęć do filmu: Uzdrowisko. Architektura Zawodzia jest Kamil Śliwka. Film można zobaczyć pod TYM linkiem.

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-06-12 11:09:48
A_la_carte: Jak sie portugalczykom beton podoba to mogli wysłać zdjęcie z Jastrzębia, byłyby 2 pierwsze miejsca dla Polski https://d-nm.ppstatic.pl/kadr/k/r/39/27/5166c5cb8d68b_o,size,933x0,q,70,h,6495df.jpg
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: