Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Porwali kobietę dla okupu

Specjalna grupa policjantów, w skład której weszło niemal 200 policjantów z CBŚP, KWP w Katowicach oraz KGP, w dzień i w nocy pracowało nad uwolnieniem porwanej kobiety i zatrzymaniem podejrzanych o jej uprowadzeniem dla okupu. Na szczęście akcja zakończyła się sukcesem i kobieta została uwolniona, a sprawcy zatrzymani.

Wideo: materiały operacyjne Policji

Do zdarzenia doszło w poniedziałek, 13 listopada br., w małej miejscowości na terenie Śląska.  W tym dniu 43-letnia kobieta została zatrzymana do kontroli drogowej przez osoby przebrane w policyjne mundury, a następnie uprowadzona. Jeszcze tego samego dnia porywacze wysłali do rodziny ofiary wiadomość z żądaniem okupu.

Jak relacjonuje KWP w Katowicach  - Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji i Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach natychmiast rozpoczęli działania, chcąc jak najszybciej uwolnić kobietę i zatrzymać sprawców. Utworzona została specjalna grupa dowodzona przez CBŚP, składająca się z najbardziej doświadczonych policjantów, specjalizujących się w takich sprawach. Oprócz policjantów z CBŚP i KWP w Katowicach, w akcji brali udział także policjanci z Komendy Głównej Policji, Komend Wojewódzkich Policji z Opola, z Krakowa, z Kielc, z Wrocławia, z Radomia oraz funkcjonariusze Straży Granicznej. Od początku w sprawę zaangażowani byli prokuratorzy ze Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej.

Dla mundurowych najważniejsze było bezpieczeństwo kobiety, dlatego większość działań ukierunkowana była na jej powrót do domu. Tak też się stało trzy dni później, kiedy po przekazaniu okupu kobieta została uwolniona. - Wówczas śledczy całość działań skierowali na zatrzymanie sprawców. W tym celu weryfikowali i szczegółowo analizowali każdą informację. Szybko okazało się, że związek z porwaniem mieli dwaj mieszkańcy województwa śląskiego w wieku 36 i 52 lat. Obaj zostali zatrzymani przy wsparciu śląskich antyterrorystów. Za trzecim z porywaczy został wydany list gończy – opisują policjanci

Ostatni z podejrzany (43l, mieszkaniec województwa śląskiego) został zatrzymany w miniony poniedziałek (27.11.2017) w Ustroniu. Podczas przeszukań mieszkań zatrzymanych oraz wynajętego domu, w którym, jak się okazało, przetrzymywana była kobieta, policjanci znaleźli hełmy, kominiarki oraz odzież imitującą policyjny mundur, a także telefony, z których korzystali zatrzymani. W garażu na terenie posesji znajdował się samochód, którym jak wynika z przeprowadzonych analiz przewożona była porwana. Policjanci odzyskali również część pieniędzy z okupu, które ukrywał 43-latek.

Sprawcy trafili za kratki a za porwanie  grozi im  kara nawet 15 lat więzienia. Śledztwo trwa. 

(red/KWP Katowice)

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

20
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-11-29 17:06:16
Przepierón: Dobrze, że antyterroryści domów nie pomylili, bo zaś by niewinnym ludziom na gardło nastąpili od najgorszych nadali i zęby powybijali. W 2012 roku w Katowicach antyterrorystom dopiero za 3 razem udało się wejść do właściwego mieszkania.<br />Zeby nie być gołosłownym posłuchajcie sobie co wyprawiają \&quot;stróże prawa\&quot;<br />http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-antyterrorysci-pomylili-mieszkania-balam-sie-ze-nas-pozabija,nId,593717<br />
2017-11-29 20:50:09
skuter66: Dobra robota,czapki z głów.A tego szkoda komentować.
2017-11-29 22:28:39
acid: Jakie 15 lat ? Na miejscu kulka w łeb
2017-11-30 10:43:37
yamah: Przepierón, gdzie się podział twój entuzjazm i skąd u ciebie ta nagła zmiana frontu???<br />Przecież tobie zawsze podobało się ściganie przestępców i ich karanie.<br />Nawet się kiedyś chwaliłeś się że filmiki policji wysyłasz... wręcz fascynowały Cię te stare ORMO-wskie tradycje. A teraz co... priorytety zmieniłeś, czy to ciągle ta stara huśtawka nastroju? <br /><br />
2017-11-30 13:18:00
bronek91: Trzeba przyznać, zrobili kawał dobrej roboty i takich Policjantów się szanuje. osobiście nie wierzę, żeby ci podejrzani mieli tylko ten czyn na sumieniu. Ewidentnie widać, iż działali w zorganizowaniu i osobiście podejrzewam iż mają więcej rzeczy na sumieniu. Najważniejsze że są złapani. Pani, widać musiała być cennym łupem, skoro aż tak zaangażowała mundurowych. Boli mnie tylko jedno. Napis POLICJA jest umieszczony również na mundurach osób, które de facto czynią tylko czynności porządkowe i w rzeczywistości partaczą służbę. Na miejsce zdarzenia przyjeżdżają 100 minut po sytuacji, pomimo faktu, że do przejechania mają 3 kilometry. Boją się wejść do budynku, bo jest tam typ uzbrojony w łopatę, nie znają numeru telefonu na własny komisariat, za sukces uznowają spisywanie pijoków pod sklepem i jeszcze się tym chwolą, a te pijoki i tak nie mają czym zapłacić mandatu, nie przychodzą na dyżury, bo \&quot;kobiecie statystycznej\&quot; ratują życie i tak to czynią notorycznie, stoją pod tabliczką z numerkiem (bezpośrednio) i szukają numeru domu, na pytanie dlaczego w danej sytuacji nie udzielił pierwszej pomocy, odpowiada, iż nie musiał, bo gdyby musioł, to by udzielił. <br /><br />Niestety, ale Polska POLICJA jest instytucją obejmującą zbyt wiele dziedzin. Są POLICJANCI i krawężniki których określam nazwą PO-milicji. Niestety, ale hasło POLICJA wszystkie te osoby obejmuje w jednej zbiorowości. Niestety, ale moim zdaniem, Policjanci powinni się czuć pokrzywdzeni taką sytuacją.
2017-11-30 14:01:05
jo.papuga: A co ci sie Bronku nie podobo w tych, jak to nazwołes \&quot;czynnościach pożądkowych\&quot;?<br />Dyć kierysik musi tych pijoków spod sklepów przeganiać. Jak widzym ni mosz wiela pojyncio o tej robocie, ani o hierasrhii, ani o stopniowaniu poszczególnych szczebów tej służby. A policyjanty to powinni się czuć pokrzywdzynie, ale przede wszystkim twoim komentarzem, bo zwyzywołeś od krawężników i partaczy tych na samym dole, co to tom najbardzij niewdziyncznom robote robiom i od której każdy policyjant zaczynoł.
2017-12-01 00:43:07
bronek91: @jo.papuga<br />Szacowny kolego z komisariatu, coś zabolało? Zazdrościsz, iż do taki roboty jak opisana w treści artykułu nie zabierają? Trzeba się wykazywać ale w kwestiach, które dla tych panów są wartościowe a nie posłuszeństwem wobec plecaków. <br />Posłuchej jo.papuga, tak się składo, że ty pijoki, to też są ludzie i nie są pod sklepem bo im tak się podobo a Tobie się tak zdo, tylko że niekierych sytuacja zmuszo. Posłuchej, u mnie na dzielni był taki problem. Dzielnicowy ino furt kwitki pisoł, żodyn nie płacił a komornik nawet nie chodził, ino zawiadamioł, że sprawy umarzane, bo szkoda czasu mu było. Postanowiłem zagodać roz, drugi i się okazało kaj leżoł problem. Trzeja nie było wypisywać mandatów bez pokrycia dla statystyki jak robił dzielnicowy, ino porę kwitów do opieki napisać, kilka podwózek strzelić i pod sklepem już nikogo ni ma. Nawet się nie dziwiyn czymu dzielnicowy na mnie sie teraz bykiem dziwo, statystyka spadła? A jaką ma wykrywalność przestępstw? Potem się dziwisz, że krytykuję, nie dowej powodu a nie bydym krytykowoł bo nie bydzie za co. Jak zgłaszam próbę włamania a przyjmujący zgłoszenie, twierdzi że to ino była kradzież klamki (bezpodstawnie), bo tak się składa że włamywacza spłoszyłem i ino klamkę mi skitrał... Jeszcze się potem dziwisz że po PO-milicji niekierzy jadą? Tak się składa, że ja jestem ich pracodawcą i mam prawo wymagać a niektórzy PO-milicjanci o tym zapominają. <br />A jak chodzi o porządek na dzielni, od tego jest Straż Miejska a POLICJA od bezpieczeństwa. Zatem widzisz jak się dobrze na tej robocie znosz. Jak kwity mosz rada wypisywać, to poproś o przeniesienie do Straży Miejskiej. <br />Tak a propos, gdybyś zauważył, nigdy nie potępiam człowieka ale czyn. Każda robota jest potrzebna, ale musi być wykonywana z głową, dla rozwiązania problemu a nie dla paliatywu (statystyki). Jak coś jest dobrze wykonane, chwalę, należy łapać gangusów a nie terroryzować niewinnych ludzi. A tak przy okazji, przecież pochwaliłem bohaterów artykułów? dlaczego twierdzisz, iż \&quot;powinni czuć się pokrzywdzeni moim komentarzem\&quot;? Czym pokrzywdzeni? Że doceniłem osiągnięcie? Widzisz, jak sam siebie orzesz.
2017-12-01 18:51:49
jo.papuga: Z Tobom Bronek ni ma co godać bo ty wyżyj srosz niż siedzisz, no i zdo ci sie żeś wszystki rozumy pozjodoł. <br />
2017-12-01 19:53:16
bronek91: Dziękuję jo.papuga za piękny poziom wychowania. Kaj Cię takich pyskówek nauczyli, w chałupie czy na komisariacie? Do korzystających też mosz taki szacunek? a potem się dziwią że mają taką a nie inną opinię. Jedni się starają a tu zbiere się pore PO- milicyjnych partaczy i robią gańbe całej formacji.
2017-12-01 22:55:42
jo.papuga: No wybocz Bronek, jo myśloł żeś ty je jyny taki udający intelygenta przemondrzalec, ale teraz widzym żes ty je poprostu gupi jak but. Wbij se to do tego swoigo spuchniyntego od fantazji łba, że jo nima żodyn policyjant, jo jyny nie znoszym takich gupkoiwatych mondroków co to im sie zdo wszystko wiedzom. A te swoi pożal sie Boże historyjki to se możesz dzieciom na dobranoc opowiadać.
2017-12-02 09:49:14
bronek91: To czych je inteligent, gupek czy przemondrzalec to moja prywatna sprawa i CXXX Ci do tego. Jo ino stwierdzom fakty i ynteligencji tak samo jak do wypisywanio kwitów mieć nie trzeja. To, żeś ni ma policjant wcale mnie nie dziwi, gdybyś umiał czytać ze zrozumieniem, wiedziołbyś że nawet Cię tak nie nazwałem. Ześ je partacz i tyle w temacie. Pożal se Boże historyjki to opowiadają Twoi koledzy z komisariatu i taki same partacze, jak mają wizyty w przedszkolach albo we szkołach a potem okazuje się dziecka kierych som największymi ćpunami. Te partacze nawet nie poradzą zauważyć używek we własnej chałupie a dziwią się potem że na akcje nie bierom i inni się z nich śmiejom.
2017-12-02 13:02:51
Raven: Szacun dla służb , szybko i sprawnie
2017-12-03 15:37:24
jo.papuga: Uczepiłeś sie bronek tych policyjantów jak rzep psigo ogona, a na dodatek jeszcze jakisik dziecka do tego miyszosz. Bulczysz cosik o komisariacie, o jakisik kolegach no mylisz fakty z własną fantazjom i yntelygencje z paranoją<br />Ty nie dość żeś je gupi jak but, to jeszcze nimosz wszyckich doma...<br />
2017-12-03 17:16:33
bronek91: Lepi się na siebie podziwej. Tak się zastanawiam czemu te twoje pyskówki mają służyć, ani to w temacie artykułu ani to mądre, ani wartościowe. Już nie masz się gdzie popisywać swoim rozemocjowaniem? A może to Ty masz problemy emocjonalne? Chwalę chłopoków za kawał dobrej roboty, za ich starania i wyrażam żal, że nie wszyscy w ich formacji tacy są. Ty wciąż mnie atakujesz, nie wiem za co. Przytaczam fakty. Może temu Panu, co PO- milicjanci syna zakatowali i torturowali paralizatorem też powiesz że bulczy, że to jego fantazje i paranoja. Jaki Ty masz szacunek dla ludzi. Za każdym podanym z mojej strony przykładem są ludzkie tragedie. Tych panów, którzy zawalają nazywam PO- milicjantami przez szacunek dla tych policjantów, którzy się starają, aby wszystkich nie wrzucać do jednego worka. Jak Ty prawdziwe ludzkie tragedie możesz nazywać paranoją i fantazją? Opanuj się człowieku, sumienia nia masz? Jak to o Tobie świadczy? W końcu jaki cel mają mieć Twoje wypowiedzi?
2017-12-03 18:50:40
jo.papuga: Ty bronek nie odwracej korta ogónym i ze sumiynim mi tu nie wyskakuj, nie grej na emocjach potencjalnych czytelników tych swoich wypocin. Przypomnieć ci jak żeś nazwoł policyjantów od tej najgorszej roboty? Zawadzajom ci tacy co...? bo cie spod sklepu przeganiajom... A może ty myślisz że policyjanty to muszom być jyny tacy jak we filmach? Na boroku synku...<br /> Jo nikumu innymu nie mówiym że bulczy, jyny tobie, boś je uparty jak osioł i po swoimu wszystko rozumujesz, gmatwosz, uogólniosz, a najgorsze je to że furt ci sie zdo żeś je najmondrzejszy, a tak ku prowdzie gówno na tyn temat wiysz...
2017-12-03 20:41:09
bronek91: Prosiłem Cię, żebyś czytał ze zrozumieniem? Ile razy mam Ci ryplejować kogo określam nazwą PO-milicji? Każda robota spotyka się z szacunkiem z mojej strony. Każdą robotę należy wykonywać z powołaniem. Ci którzy jako noszący policyjny mundur nadużywają swej władzy, nie są godni miana POLICJANTA, ponieważ miano POLICJANT jest związane z praworządnością, której ci NIE STOSUJĄ, tylko są to zwykli partacze, krawężniki i PO-milicjanci. Nie przez pryzmat stopnia czy spełnianej funkcji, ale ze względu na bezprawne czyny których się dopuszczają. To tak ciężko pojąć? Czy lepi napisać, iż bronek bulczy i fantazjuje. Myślenie i czytanie ze zrozumieniem boli Cię jo.papuga? A może prawda Cię boli? Spod kierego sklepu mnie przeganiają? A z jakigo powodu mnie przeganiają niby? Bo im się tak podobo? Kiery tu teraz bulczy jo.papuga? Jeszcze mnie pomawiasz- to moralne? O czym Ty teraz fantazjujesz? Widzisz, podałeś przykład PO-milicyjnych potencjalnych bezprawnych działań. Przeganianie spod sklepu bez podania przyczyny. Znów się sam orzesz. Z PO- milicją się walczy, nawet jeśli KP nieroz ich broni. W końcu po kilkunastu skargach, jakisik dziwnym trafem przewijają się te same nazwiska.... Ciekawe czym to jest spowodowane? Pamiętaj, że to kropla drąży skałę, nie odwrotnie. Jo.papuga, ile w dyskusji wysunąłeś argumentów? Dlaczego nie napisałeś o celu twoich wystąpień, które bez merytoryki i argumentów stają się bezsensowne. Na co Ty liczysz? Że co, będę się bał, bo jo.papuga napisał, że bronek bulczy? Jakie masz dowody na poparcie swojej oceny. Sytuacje, które przytoczyłem nie występują? Ilu PO- milicja zabiła niewinnych ludzi? Ile razy po pijaku PO-milicjanci jeździli samochodami po drogach publicznych, powodowali wypadki, awanturowali się. Roz nawet osobiście byłem świadkiem jak pijany PO-milicjant w autobusie krytykował kierowcę, że za dużo ludzi stoi i wyzywał go nawet. Skąd wiem, iż był to Po-milicjant? Ponieważ wezwana została POLICJA i na widok mundurowych pan awanturujący chciał uciekać i zaczął taranować bez skutku ludzi i akurat w czasie przepychanki wypadł mu portfel, komórka i odznaka policyjna.... Jak takiego człowieka nazwać POLICJANTEM? Moim zdaniem to PO-milicjant. Oczywiście możesz mieć argumenty przeciw, na twoje nieszczęście, dane potwierdzały się... Jo.papuga, jo też mogę napisać że \'gówno wiesz\&quot;, że \&quot;bulczysz\&quot; itd. Prowda jest tako, iż niejednokrotnie sam nawet podkreśliłem, iż są mądrzejsi, ładniejsi itd. za mądrego się nie uważam, opisuję jedynie fakty. Prowda jest tako, jo.papuga, próbujesz mnie deprecjonować, ale nie masz narzędzia. Tym narzędziem jest wiedza. Nie stosujesz argumentów, pyskujesz, do sprawy pochodzisz emocjonalnie, krzyczysz komunały. Jesteś doskonałym przypadkiem, jak dyskusji nie powinno się prowadzić. Stosujesz osobiste zwroty, bezpodstawne, i myślisz że co? Że Cię zbluzgam? Na to liczysz? Taki jest twój cel? Nawet na to nie zasługujesz jo.papuga. <br /><br />Chałupniczo filozofia, mądrość ludowa mówi: \&quot; Z pustego nawet Salomon nie naleje\&quot;, zatem nie wysilaj się, twoje starania są syzyfowe. Przestań się kompromitować, szukanie zaczepki nie jest celem dyskusji. Podejrzewam, iż masz problemy emocjonalne, zajmij się tym. Zwyzywanie od \&quot;bulczenia\&quot; itd. jest dziecinne i płytkie, wręcz prymitywne. Nie jest ważne co się pisze, wartość tkwi w istocie treści, co ona przedstawia, co z niej wynika.
2017-12-04 09:57:41
jo.papuga: A ty bronek w koło macieju to samo... Przytaczosz te swoi historyjki jakbyś był w jakimsik amoku...??? O co tobie w końcu chodzi i co ty chcesz osiągnąć???<br />Dyć nie piszesz nic nowego, taki je życie, czy ty myślisz że tymi swoimi opowiastkami naprawisz świat? Z choinki żeś sie urwoł...?<br />A poza tym czy som żeś je taki idealny jak tego wymagosz od innych?<br />Na boroku synku, tyś chyba jakomsik życiowom traume musioł przyńść...<br />Dbej chłopie o nogi, bo z tego co widzym czeko cie dużo chodzynio... po doktorach.
2017-12-04 18:31:49
bronek91: Szacowny kolego z komisariatu, jo. papuga. Co Ci pisałem na początku poprzedniego komentarza? Treść twoich rozemocjowanych wypocin, zmusza mnie do ryplejowania. Należy mieć zdefiniowanie problemu zawsze na wierzchu, inaczej traci się wątek. Repetitio est mater studiorum. Jeśli nie rozumiesz stanowiska, a prosisz mnie o wyjaśnienie, zmuszony jestem je powtórnie przedstawić. Czytaj ze zrozumieniem, będzie mniej ryplejów. Prosiłem Cię o to wielokrotnie, jak widać bezskutecznie. <br />\&quot;Przytaczosz te swoi historyjki jakbyś był w jakimsik amoku...???\&quot;- cytat <br />Już Ci coś w tym temacie pisałem, jak widać chcesz więcej. To nie historyjki, tylko fakty. Historyjki opowiadają twoi koledzy w przedszkolach i podstawówkach. Ciekawe, czymu tego nie robią a w zakładach pracy wśród dorosłej publiki? Wyśmioliby ich???? Chcesz żebych ciepoł nazwiskami, kierych dziecka potem przyłapali na używkach? Zapomnij se, odpowiedni osoby się dowiedziały i rodzice pożegnali się ze stanowiskami w POLICJI, ponoć na własne życzenie. A o sytuacji na komisariacie w Zebrzydowicach, o konflikcie pomiędzy komendantym a podwładnym, to też historyjka? Za tym kryją się realne ludzkie tragedie a Ty sobie z tego kpisz!!! Tak samo David Irving twierdzi, że holokaust to taka historyjka opowiedziana przez Żydów, żeby wycisnąć kasę z Niemiec. W rzeczywistości Hitler z obozami nie miał nic wspólnego, nawet nie widział ich na oczy i nic o nich nie wiedział. Teraz poczuj się jak Irving i jak spotkasz staruszka 80+ to powiedz, że cosik się mu zdowało z tymi obozami. Cosik słyszoł, cosik widzioł, ale to ino mu się zdało. Jo.papuga, ignorant i kpiarz z Ciebie. Życzę Ci, aby Tobie nie przydarzyło się jakieś nieszczęście z którego jakiś ignorant będzie kpił, że Ci się zdo. <br /><br />\&quot;swoimi opowiastkami naprawisz świat? Z choinki żeś sie urwoł...?\&quot;- cytat <br />Stalin mawiał, jest człowiek, jest problem, ni ma człowieka, ni ma problemu. Tak samo jest np. z postępowaniami skargowymi. Jest skarga, jest problem, ni ma skargi ni ma problemu i wszystko jest ok. Ni ma jednej, drugi, trzeci skargi w różnych sprawach, nie jest partacz. Są skargi, jest partacz i wylatuje z roboty na zbity łeb lub zostaje przynajmniej przeniesiony. Wiesz ilu PO-milicjantów już tak zostało potraktowanych a zdało im się że ich nic nie ruszy i świat zbawią. Świat zawsze jest zmieniany przez rzutką mniejszość. Tak było z oświeceniem, pozytywizmem itd. Ogół nigdy dobrowolnie nie pozwala na zmiany, należy go postawić przed faktem dokonanym. Poczytaj Izajasza- liczy się reszta! Poczytej Księgę Sędziów, Gedeon pokonał Filistynów nie przy użyciu 10 tys. ale 500 ludzi. To reszta zawsze zmienia świat. Natomiast każda masa ciśnie w dół. Zasada sprawdza się w przyrodzie i w życiu. Na Fizyce nie uczyli? <br /><br />\&quot;A poza tym czy som żeś je taki idealny jak tego wymagosz od innych?\&quot;- cytat <br />Idealna jest tylko istota wyższa, przez wzgląd na fakt, iż nikt nie potrafi jej stworzyć. Jedynie istota wyższa może być w pełni idealna, sprawiedliwa, dobra. Wymaganie od innych jest wyrazem troski wobec nich i reszty społeczeństwa. Nie jest złe to, iż ktoś się pomyli. Ważne jest, jak poradzi sobie z konsekwencjami czynu. Czasem wystarczy słowo przepraszam, innym razem poddanie się dobrowolnej dymisji. Złe jest pozostawienia partacza na stanowisku. Wówczas może nie odstrzelić czterech liter jednej osobie, ale kilku. <br /><br />\&quot;tyś chyba jakomsik życiowom traume musioł przyńść...\&quot;- cytat <br />Starej się żyć tak, żebyś nie musioł przechodzić traumy w obliczu sprawiedliwości. <br />O nogi se dbom, Ty zaś starej się zadbać o nerki i wątrobę. <br /><br /> Pozdrawiam.
2017-12-05 19:24:57
jo.papuga: Mówisz bronek że o nogi dbosz... to zadbej jeszcze o głowę bo z tego co widzym strasznie jom nadwyrynżosz. Już żech ci godoł żech cie rozgzyz i wiym że nimosz wszyckich doma, nie musisz mi tego furt udowadniać coroz to długszymi elaboratami.<br />Chyć sie lepi jakisik roboty bo chyba mosz za kupe czasu.
2017-12-11 09:24:32
hudysg: debil debila debilizmem napędza a bronek 91 jest mistrzem.Chyba jest jakimś nie spełnionym redaktorem. Obojętnie na jaki artykuł by nie wejść w komentarzach jest bronek 91. No to jest mistrz.<br />
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: