Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Pożar cukrowni: nie ma zagrożenia dla środowiska

Na szczęście pożar na terenie byłej cukrowni w Chybiu udało się opanować, na miejscu wciąż jednak trwają działania. Przypominamy, że z żywiołem walczyło kilkadziesiąt zastępów straży pożarnej (zarówno jednostki PSP, jak i OSP), na miejscu działali również policjanci, którzy zabezpieczali miejsce zdarzenia i dbali o bezpieczeństwo w rejonie działań.

Pożar cukrowni rozpoczął się w czwartek (04.07.2019) około godziny 17:00. Na miejsce szybko zadysponowano wszystkie dostępne siły i środki. Z informacji, przekazywanych przez władze samorządowe w mediach społecznościowych wynika, że w wyniku pożaru spaliły się między innymi składowane tak szmaty i sporo plastiku. Wciąż nie mamy odpowiedzi na pytanie, czy na miejscu faktycznie znajdowały się niebezpieczne chemikalia, a jeżeli tak, to czy one również się spaliły. Wiadomo jednak, że nie ma zagrożenia dla powietrza oraz środowiska naturalnego.

- Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego przekazuje informację dotyczącą wczorajszego pożaru na terenach byłej Cukrowni: „pomiary wykonane przez Wojewódzką Inspekcję Ochrony Środowiska oraz Państwową Straż Pożarną NIE WYKAZAŁY ZAGROŻENIA POWIETRZA ORAZ ŚRODOWISKA” Pożar został opanowany, trwa przeszukiwanie pogorzeliska i zabezpieczanie terenu. Nie stwierdzono również zanieczyszczenia ani skażenia wód – brzmi komunikat, który został udostępniony między innymi przez oficjalną stronę gminy Chybie.

W godzinach porannych odblokowane zostały również drogi, zlokalizowane niedaleko cukrowni (ul. Cieszyńska i ul. Bielska), jednak zalecało się uważanie na mostki przejazdowe. Na miejscu wciąż trwają działania odpowiednich służb, aktualnie nie ma również informacji, co mogło być przyczyną pożaru.

- Szanowni państwo. W dniu wczorajszym miał miejsce poważny pożar na terenie byłej cukrowni i rafinerii Chybie. Pożar został już całkowicie ugaszony, nie ma żadnego zagrożenia pożarowego na chwilę obecną. Nie ma również żadnego zagrożenia, jeżeli chodzi o zanieczyszczenia powietrza po powstałym pożarze (…) staramy się zapewnić posiłki i napoje naszym strażakom, gdyż czynności zabezpieczające na miejscu ciągle trwają – informował w swoim porannym apelu wójt gminy Chybie.

Jednocześnie wójt dziękuje strażakom i wszystkim osobom, które przyczyniły się do tak szybkiego opanowania pożaru. Wójt dziękuje również policjantom, wójtom i burmistrzom sąsiednich miejscowości oraz mieszkańcom, radnym i urzędnikom z Chybia, którzy szybko podjęli odpowiednie działania.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-07-05 13:43:55
Władek na skuterze: Jestem wladek i jezdze na skuterze :zastanawia mnie fakt ktos skladowal odpady gdzie zalegaly i doprowadzilo to do skazenia srodowiska i zagrozenia zycia i zdrowia mieszkancow i nie bylo bata wczesniej aby to zlikwidowac i jakos PRZYPADKIEM wybuchl pozar i problem sie NIBY SAM ROZWIAZAL to ale nasuwa sie pytanie gdzie byla gmina?ja jak za smieci nie zaplace jako zwykly obywatel to z gminy po paru dniach dzwonia ZE NIE ZAPLACONE ma pan zaleglosci ,a tu taki przewal!żalosna ta polska
2019-07-06 19:15:22
krzysztof.mm: ✍Była wydana decyzja o utylizacji tych odpadów, postępowanie prowadzono pod nadzorem prokuratury. Wyznaczono biegłego sądowego, który sprawdzał te odpady. Przedstawiono nam firmę, która miała dokonać utylizacji. W piątek miała być wizja lokalna - mówi portalowi beskidzka24.pl wójt Chybia Janusz Żydek. Pożar wybuchł dzień przed zaplanowaną wizją. Posłanka Mirosława Nykiel złożyła pilną interpelację, pyta premiera, dlaczego przez kilka miesięcy od ujawnienie niebezpiecznego składowiska nie podjęto żadnych działań, które zapobiegłyby takim wydarzeniom jak czwartkowy pożar. Chce wiedzieć, czy wobec osób za to odpowiedzialnych wyciągnięte zostaną konsekwencje i jakie substancje się tam paliły. Dopytuje także, czy naprawdę nie ma żadnego zagrożenia dla mieszkańców, skoro strażacy i policjanci pracujący na miejscu dostali nakaz noszenia masek.✍
2019-07-07 11:29:31
donekT: krzysztof-Q Trzeba było likwidować dobrze prosperujący zakład, w imię "po_stępu" i zapewnienia rynku obcemu kapitałowi? Gdyby nadal funkcjonowała cukrownia, wątpię, aby doszło do zaistniałej lub podobnej sytuacji. Ewidentny dowód na elementarny brak odpowiedzialności ze strony po_lityków pewnej linii poglądowej.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: