Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
telewizja

Pożar i ewakuacja - ćwiczenia strażaków (wideo)

W środę (30.09) na ulicy Moniuszki w Cieszynie pojawiło się kilka zastępów straży pożarnej, a z okien jednego z bloków zaczął wydobywać się dym. Wszystko wyglądało groźnie, na szczęście były to tylko ćwiczenia.

Ćwiczenia zostały zaplanowane na godzinę 10:00. Lokatorzy bloku zostali poinformowani o działaniach, wszystko odbywało się w porozumieniu ze Spółdzielnią Mieszkaniową „Cieszynianka”, która zarządza blokiem. Rolę ofiar odgrywali uczniowie z LO im. W. Szybińskiego w Cieszynie.

Na czym polegały strażackie manewry? Ratownicy działali zgodnie ze scenariuszem - Na skutek pozostawiania na gazie przygotowywanej potrawy i zaspania jednego z mieszkańców bloku przy ul. Moniuszki 16 na 8 piętrze  doszło do pożaru mieszkania. W lokalu została uwięziona dwie osoby osoba – brak możliwości ucieczki drogami ewakuacyjnymi i klatką schodową. W chwili przyjazdu zastępów JOP ogień wydostaje się z okna jednego z pomieszczeń, w drugim oknie znajdują się 2 osoby (kobieta i mężczyzna). Na korytarzu oraz klatce schodowej panuje silne zadymienie. W obiekcie znajduje się nawodniony pion, który jednak uległ awarii.  Strażacy muszą ewakuować przy pomocy drabiny mechanicznej poszkodowanych znajdujących się w oknie pomieszczenia objętego pożarem, ewakuować pozostałych lokatorów z 8 piętra oraz pięter powyżej, oraz ugasić mieszkanie. Podano 2 prądy wody z drabiny mechanicznej do wewnątrz mieszkania oraz drugi od wewnątrz - rozwinięciem po klatce schodowej – wyjaśnił st. kpt. Michał Pokrzywa Oficer Prasowy cieszyńskiej PSP.

Na miejscu jako pierwsi – zgodnie z planem pojawili się strażacy z JRG Cieszyn. Następnie na miejsce zadysponowano zastępy z OSP Bobrek. Strażacy zabezpieczyli teren działań, przystąpili do ewakuacji i akcji gaśniczej. W opini mundurowych Całość przebiegła bardzo sprawnie.

 

 JŚ

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: