Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
telewizja

„Przenieść Polskość przez mrok okupacji...”

We wtorek (10.05) w Szkole Podstawowej nr 2 w Cieszynie uczczono 80. rocznicę powołania Armii Krajowej, organizując III Powiatowy Konkurs Historyczny pt. „Przenieść Polskość przez mrok okupacji...” ZWZ AK na Śląsku Cieszyńskim w 80. rocznicę powołania Armii Krajowej. Do konkursu przystąpili uczniowie z 8. szkół podstawowych powiatu cieszyńskiego.

Uczestnicy konkursu musieli przygotować się z materiału źródłowego dotyczącego działalności ruchu oporu na Śląsku Cieszyńskim.
Do konkursu przystąpili uczniowie 8. szkół podstawowych powiatu cieszyńskiego:
Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. 4  Pułku Strzelców Podhalańskich w  Cieszynie
Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Skoczowie  
Szkoła Podstawowa im. Pawła Stalmacha w Bażanowicach 
Szkoła Podstawowa nr 7 w Cieszynie  
Szkoła Podstawowa nr 1 w Cieszynie 
Szkoła Podstawowa nr 6 z Oddziałami Przedszkolnymi w Cieszynie  
Katolicka Szkoła Podstawowa im. Świętej Rodziny w Cieszynie 
Szkoła Podstawowa nr 4 w Cieszynie.  
 
Uczestnicy rywalizowali w trzech kategoriach: wiedzy, multimedialnej i plastycznej.
Komisja w składzie: Katarzyna Surzycka – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. 4  Pułku Strzelców Podhalańskich w  Cieszynie,  Krzysztof Szelong – dyrektor Książnicy Cieszyńskiej, dyrektor Centrum Usług Wspólnych – Paweł Szajor, Krzysztof Neścior – dyrektor Muzeum 4. Pułku Strzelców Podhalańskich w Cieszynie, st. chor. sztab. - Paweł Laszczak z 133. Batalionu Lekkiej Piechoty w Cieszynie, st. chor. sztab. Andrzej Łakomy z Żandarmerii Wojskowej w Krakowie oraz nauczyciel historii w SP2 - Grzegorz Księżyc przyznała, iż uczestnicy wykazali się bardzo wysokim poziomem wiedzy i umiejętności. Szkoły i uczniowie, którzy zajęli odpowiednio I, II i III miejsce w każdej z kategorii otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Centrum Usług Wspólnych w Cieszynie, Wydział Kultury i Promocji Miasta Cieszyna, a także upominki ofiarowane przez Starostwo Powiatowe w Cieszynie. Szkoła, która podczas konkursu uzyskała największą ilość punktów została Laureatem i otrzymała puchar Powiatowego Konkursu Historycznego. 

Wyniki:

Kategoria wiedza
I miejsce - Katolicka Szkoła Podstawowa im. Świętej Rodziny w Cieszynie  - Maksym Osak, Paweł Zamirski
II miejsce - Szkoła Podstawowa nr 6 z Oddziałami Przedszkolnymi w Cieszynie  - Antoni Surzycki, Maksymilian Krzemiński
III miejsce - Szkoła Podstawowa im. Pawła Stalmacha w Bażanowicach, Alexander Heriban, Paweł Beczała

Kategoria multimedialna
I miejsce - Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Skoczowie - Malwina Dzierbanowicz
II miejsce - Szkoła Podstawowa nr 7 w Cieszynie - Kamil Kantor
III miejsce - Szkoła Podstawowa nr 1 w Cieszynie - Patryk Przeczek

Kategoria plastyczna
I miejsce - Szkoła Podstawowa nr 4 w Cieszynie - Emilia Raczyńska
II miejsce - Szkoła Podstawowa nr 1 w Cieszynie - Robert Gaszek
III miejsce - Szkoła Podstawowa nr 3 w Skoczowie - Wiktoria Żwak


Wyróżnienie - Szkoła Podstawowa nr 7 w Cieszynie - Jadwiga Choroba
Wyróżnienie – Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. 4 Pułku Strzelców Podhalańskich w Cieszynie - Pola Skupień

Laureatem konkursu została Szkoła Podstawowa nr 6 z Oddziałami Przedszkolnymi w Cieszynie.

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-05-11 16:42:14
saint-just: A tymczasem w jaki sposób pewne środowiska, wraz z tym z oszCzerskiej w swej narracji przedstawiają żołnierzy ZWZ-AK i domniemane zachowanie Polaków pod niemiecką okupacją w czasie II wojny światowej?
2022-05-11 16:43:24
saint-just: Pod tym względem najbardziej pouczające są wnioski, jakie wynikają, chociażby z wywiadu udzielonego swego czasu R. Betlejskiemu przez Barucha Bergmana, czy z relacji przekazanych przez Edwarda Kossoya. Dowiadujemy się, iż jedną z rzekomych przyczyn wybuchu Powstania Warszawskiego była chęć dokonania przez żołnierzy AK antysemickiej czystki. Wedle opinii osób przekazujących relacje szczególnym antysemityzmem pałał Kapitan Hal (Wacław Stykowski). Z kolei oddzielający wywiadów dodają, iż „społeczeństwo polskie w Warszawie cierpiało na obłęd narodowy”. Opisywane są przykłady ukazujące domniemany antysemityzm polskiego społeczeństwa, np. jakoby Polacy w Poznaniu w witrynach restauracyjnych umieszczali napisy „Żydom i psom wstęp wzbroniony”, czy dopuszczali się na ulicach wyrywania bród i pejsów. W kościele św. Anny, gdzie w czasie okupacji prześladowani spotykali się z pomocą, wedle narracji propagowanej przez te podejrzane środowiska ksiądz z ambony głosił: „Są wśród was tacy, którzy pomagają Żydom. Są wśród was tacy, którzy ukrywają Żydów. Ja wam tego zabraniam! Nie Wolno! Oni ukrzyżowali Pana Jezusa! Gdyby Pan Bóg chciał, wiedziałby lepiej jak im pomóc! Ja wam zabraniam!”.
2022-05-11 16:45:03
saint-just: Wedle tychże rozpowszechnianych narracji, w okresie poprzedzającym Powstanie w Getcie, przed bramą warszawskiego getta dochodziło do dantejskich scen: „Na ulicy mały tłum. Jakiś pan szarpie dziewczynę. Mogła mieć 22, czy 23 lata. Krzyczał – Żydówa! Żydówa! – a ona błagała – ja chcę żyć, ja chcę żyć. To było jedną ulicę przed wejściem do getta, od Żelaznej. W końcu on i jeszcze jeden pan siłą zaciągnęli tę biedaczkę do bramy getta, a potem usłyszałem dwa strzały”. W ten sposób, wedle powielanej narracji mieli się zachowywać Polacy w okupowanej Warszawie. Jaka sytuacja wedle tej narracji towarzyszyła rozpoczęciu Powstania Warszawskiego? „Dzwon wybił pięć razy i każdy miał karabin. Rodacy! Wybuchło powstanie! – ktoś krzyknął i natychmiast przyłączyliśmy się jako ochotnicy. Przydzielono mnie do jednostki na Czerniakowskiej. Następnie prawie cała jednostka została wybita”. Wedle tej relacji Powstańcy byli świetnie uzbrojeni i przyjmowali w swe szeregi wszystkich. Następnie ów bohater środowiska z oszCzerskiej ukrywał się w Lasach Chojnowskich, dokąd dotarł po przedarciu się przez kilka niemieckich linii. Zuch! Tam napotyka na oddział partyzantów, którzy sami go znaleźli. Zgrupowanie miało w sporej mierze składać się z „ludzi wówczas wypuszczonych z więzienia”. Porucznik Szary, komendant plutonu (wedle prezentowanej narracji) przyjął bohatera środowiska z oszCzerskiej do swego grona, po czym ów gieroj otrzymał karabin. W oddziale partyzanckim wedle swojej relacji był świadkiem, kiedy jego domniemani towarzysze broni przeszukiwali lasy w poszukiwaniu ukrywających się Żydów. Co najciekawsze, wedle przytoczonej relacji dowódcy oddziału zawarli układ z niemieckimi okupantami, jakoby mieli się wzajemnie nie napadać.
2022-05-11 16:47:36
saint-just: Oto przykład, jak prezentowanego rodzaju narracje bywają popularyzowane: // https://www.youtube.com/watch?v=C5jEGrSat20 // Wniosek?
2022-05-13 15:45:53
Santa_Claus: Temat Żydów i Holokaustu jak widać tkwi w głowach niektórych i uwiera jak wrzód na d^pie. Święty Mikołaj poleca rachunek sumienia, szczerą spowiedź i pokutną modlitwę o miłosierdzie Boże dla prowodyrów polskiego antysemityzmu.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: