Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Samorządy walczą o Most Wolności (wideo)

Ze względu na dramatyczną sytuację oczekujących w kolejkach do granicy, władze samorządu lokalnego zwróciły się do wojewody o interwencję w MSWiA celem przywrócenia tzw. Małego Ruchu Granicznego w Cieszynie.

"Dziś było mnóstwo telefonów nie tylko osób które stoją na granicy i jest problem ponieważ czas oczekiwania żeby wjechać do Polski w tym momencie sięga już kilkunastu godzin. Napisaliśmy do wojewody z prośbą o to aby przeorganizować układ na granicy w Cieszynie. Wnioskujemy o to aby mały ruch samochodowy dotyczący tylko i wyłącznie osób podróżujących służbowo lub zawodowo do Republiki Czeskiej mógł się odbywać przez Most Wolności. Mamy takie poparcie również ze strony Starostwa." - informuje Katarzyna Koczara, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Cieszynie. Sylwia Pieczonka ze Starostwa Powiatowego w Cieszynie informuje, że jutro zostanie wysłane podobne pismo ze strony starostwa. Ponadto, w rozmowie z rzecznikiem prasowym Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach Aliną Kucharzewską dowiedzieliśmy się, że ten temat jest już znany ministerstwu z raportów Straży Granicznej. Udział potwierdza również Konsul Generalny RP w Ostrawie Izabela Wołłejko-Chwastowicz wskazując dodatkowo, że "...Straż Graniczna również stara się o utworzenie nowego przejścia granicznego.". Więcej informacji w materiale wideo. 

 

Jak podaje Ministerstwo Spraw Zagranicznych, minister Czaputowicz jest już po rozmowie z ministrem MSZ Czech Tomasem Petrickiem w sprawie udrożnienia ruchu na granicach polsko-czeskich.

TD

Aktualizajca:
Po interwencji m.in. starosty raciborskiego dziś o godz. 22.00 zostało otwarte przejście graniczne Gołkowice-Zavada. Władze Cieszyna czekają na podobne działania na Moście Wolności.

Obserwując sytuację w Cieszynie-Boguszowicach od wczesnych godzin porannych w poniedziałek 16 marca interweniowaliśmy do wojewody o uruchomienie dodatkowego przejścia do Czeskiego Cieszyna przez Most Wolności. Skierowanie tam ruchu samochodów do 3,5 t i podróżujących tylko w celach służbowych bądź zawodowych, w naszej opinii, znacząco by odciążyło przejście w Boguszowicach. Czekamy na odpowiedź wojewody i ministra MSWiA– mówi Gabriela Staszkiewicz, Burmistrz Miasta Cieszyna.

Pierwsze reakcje na apele samorządowców już są. Dzisiaj, (wtorek 17 marca) ok. godz. 22:00 otwarto przejście  Gołkowice-Zavada. - Przejście będzie służyło wyłącznie obsłudze osób pracujących i mieszkających po obu stronach polsko-czeskiej granicy. Ważne, by osoby korzystające z tego przejścia posiadały przy sobie potwierdzenie zatrudnienia w Republice Czeskiej. W innym przypadku będą z przejścia zawracane – informuje Wojciech Raczkowski ze Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śląskim.

Szacunkowy czas oczekiwania na przekroczenie granicy (stan na godz. 20.00 dnia 17.03, źródło: www.strazgraniczna.pl/):

 z Niemcami:

Jędrzychowice - 24 godziny
Świecko - 8 godzin
Olszyna - 10 godzin
Krajnik Dolny - 5 godzin
Kołbaskowo – 3 godziny

Na przejściach w Zgorzelcu i Świnoujściu-Garz ruch odbywa się na bieżąco.

z Litwą:
Budzisko - 10 godzin

z Czechami:
Gorzyczki - 9 godzin
Cieszyn - 22 godziny
Kudowa Słone - 16 godzin
Trzebinia - 5 godzin
Nowe Chałupki - 1,5 godziny
Jakuszyce -  ruch odbywa się na bieżąco

ze Słowacją
Barwinek – 1,5 godziny
Chyżne - 5 godzin

 

UWAGA: Kierowcy proszeni są, by w miarę możliwosci pobierać ze strony internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego kartę lokalizacji pasażera/kierowcy i stawiać sie do odprawy granicznej z wypełnioną kartą. LINK

 

 

źródło: ox.pl
dodał: tede

Komentarze

7
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-03-18 06:31:35
: jak było dobrze, to było dobrze - ale kiedy tej władzy przytrafił się trudniejszy temat, mamy od razy burdel, chaos i kompromitację
2020-03-18 06:33:18
Mach: Podstawową sprawą dla lokalnych firm jest by w ruchu przygranicznym utrzymać zaopatrzenie w niezbędne materiały by móc utrzymać ciągłość pracy zatrudnionych. Wojewodo i inni decydenci jeśli nie uruchomicie przejścia pieszo samochodowego dla lokalnego przygranicznego ruchu to i ten sektor gospodarki zostanie wyłączony .
2020-03-18 08:18:47
tom lem: Kto by się spodziewał, że UE to taki wspaniały kraj?
2020-03-18 08:49:44
wyśmienity cwaniaczek: TIRY NA TORY I PO PROBLEMIE !!!!!!!!!! tirowcy na bruk !!!!!! będzie bezpieczniej na drogach bo te matoły żadnych przepisów nie przestrzegają!!!!!!!!!!!
2020-03-18 09:50:26
tommy70: A wydawało by się, że władze mają a przynajmniej powinny mieć niezły obraz tego, ile pojazdów przekracza codziennie którą granicę. Zwłaszcza w wypadku ruchu ciężarowego ze względu choćby na system poboru opłat. Ale jak przychodzi co do czego, to jednak tysiące urzędników nie są e stanie przeliczyć przepustowości punktów w stosunku do potencjalnego ruchu. Takich to teraz mamy specjalistów. Liczy się chyba zaświadczenie z komunii i legitymacja partyjna. Wkrótce poprzez durne decyzje zostanie zniszczony nasz przygraniczny rynek pracy, a rząd nie jest w stanie zaproponować w naszym regionie nic w zamian, bo do tego trzeba prawdziwego działania a nie umiejętności łapania spadających wafelków.
2020-03-18 12:46:54
tom lem: Wojewoda widocznie nie zrozumiał pisma, w którym jest mowa o granicach "wewnętrznych". Dobrze dla miasta, że nie pisano - " Drogi Wojewodo" ;-)
2020-03-18 12:53:01
tom lem: ...na marginesie, ciekawe czy Wojewoda jest władny zmienić Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji ?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: