Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
telewizja

Spłonął XVI-wieczny kościół (wideo)

Doszczętnie spłonął zabytkowy, drewniany kościół w Gutach (Trzyniec). Był to jeden z najstarszych kościołów na Śląsku Cieszyńskim i jeden z najważniejszych zabytków sakralnych w Republice Czeskiej.

Kościół Bożego Ciała w Gutach znajdował się na Zaolziu, w kraju morawsko-śląskim. Był jednym z najstarszych kościołów Śląska Cieszyńskiego. Wybudowany w 1563 roku przez miejscowych ewangelików, został przejęty rok później przez katolików. Kościół w stylu gotycko-renesansowym, charakterystycznym dla drewnianych kościołów średniowiecznych, miał barokowy ołtarz główny z XVI-wiecznym obrazem „Ostatnia wieczerza”.

Jak podaje rzecznik strażaków kraju morawsko-śląskiego, Pert Kudela, do pożaru doszło dziś (02.08) po północy: - Strażacy zostali poinformowani o pożarze krótko po północy, w środę 2 sierpnia. Interweniowało dziesięć jednostek straży pożarnej: trzy jednostki ratowniczo-gaśnicze straży morawsko-śląskiej (FRB MSR) z Trzyńca, Frydka-Mistka i Ostrawy-Zabrzeg, razem z nimi siedem jednostek ochotniczej straży pożarnej - Trzynec-Guty, Jabłonków, Nawieś, Bystrzyca, Gnojnik, Rzeka i Dobracice. Kiedy strażacy przybyli na miejsce, kościół stał już w ogniu. Ogień udało się opanować po godzinie. Dogaszanie trwało do rana w środę. Pogorzeliska pilnuje zastęp ochotników z Gutów. Piękny kościół został praktycznie doszczętnie zniszczony. Przyczyna pożaru nie jest jeszcze znana, trwa ustalanie okoliczności. Nikt nie ucierpiał.

Kościół kilka lat temu (2012-2014) przeszedł szereg zabiegów rewitalizacyjnych, które kosztowały kilka milionów koron.

Aktualizacja, godz. 11:59

- Nie wykluczamy żadnej możliwości - mówi por. Mgr. Lenka Sikorová, rzecznik prasowy czeskiej Policji: - Obecnie trwa polewanie i schładzanie miejsca, po jego całkowitym ostygnięciu na miejscu pojawi się specjalna ekipa z psem wyszkolonym do wyszukiwania środków zapalnych i przyspieszajacych zapłon. Powołana jest ekipa dochodzeniowa, która zbada sprawę. Na razie jesteśmy na początku śledztwa i na ten moment nie możemy wykluczyć podpalenia, nieumyślnego podpalenia, nieostrożności czy usterki technicznej.
 

Zobacz również zdjęcia autorstwa Kolchi_4 na Kontakt24.ox.pl

red.
 

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

8
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-08-02 16:14:02
krzysztof.mm: Z cyklu \&quot;Z Kolbergiem po kraju\&quot;:<br />\&quot;Chwała tobie, Panie,<br />Panie tobie chwała<br />kościół nam się spalił<br />a karczma została...\&quot;<br /><br />p.s.<br />Gutská krčma ?<br />Guty 39, 739 55 Třinec, Czechy<br />http://www.gutskakrcma.cz/
2017-08-02 17:22:44
rainman: Serce się kraje. A jeszcze bardziej jak czyta się takie komentarze jak @krzysztof.mm<br />
2017-08-02 19:50:37
krzysztof.mm: rainman<br />niech ci się tak nie kraje - oszczędzaj serduszko na starość<br />zamiast płakać wygoń węża z kieszeni i przygotuj na tacę solidną ofiarę zamiast tradycyjnej dwuzłotówki<br />proboszcz oczekuje twej hojności, nie łez<br />p.s.<br />i na przyszłość - nie lekceważ głębokiej, ludowej mądrości <br />z Panem Bogiem
2017-08-02 20:37:57
skuter66: Rainman , nie dyskutuj z chamem.
2017-08-02 21:31:34
west45: Wielka strata.Kościółek na Stecówce został odbudowany, życzę tego samego czechom, chociaż będzie to bardzo trudne.
2017-08-03 16:40:33
Przepierón: Gdyby tak w Polsce kościół spłonął to jeszcze podczas gaszenia nastąpiłaby zbiórka pieniędzy na odbudowe, a ile byłoby ględzenia o wielkiej stracie bezcennej świątyni.
2017-08-03 16:41:54
bronek91: @krzysztof.mm<br />Nawiązanie do śpiewu Nerona przy płonącym Rzymie w tle?
2017-08-03 21:14:29
koszor: Przykra sprawa, byłem tam wiele razy, także podczas remontu. Naprawdę smutno się robi patrząc na te kilka niedopalonych belek.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: