Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Szkoły gotowe na 6-latków

W większości szkół podstawowych ruszyły zapisy do pierwszych klas. W tym roku grono uczniów zasilą także sześciolatki.
W większości szkół podstawowych ruszyły zapisy do pierwszych klas. W tym roku grono uczniów zasilą także sześciolatki. Część z nich – dzieci urodzone w pierwszej połowie 2008 roku – obejmie obowiązek szkolny. Do pomysłu sceptycznie podchodzą rodzice, którzy obawiają się, że ich sześcioletnie pociechy nie poradzą sobie w szkolnej rzeczywistości.
 
Gotowość szkolna maluchów sprawdzana jest obligatoryjnie w przedszkolu, ale rodzice mogą też ją sprawdzić sami. Bo nie wystarczy wiedza. Psychologowie zwracają również uwagę na harmonijny rozwój, funkcjonowanie w grupie i radzenie sobie z problemami. Gdy rodzic ma wątpliwości może ubiegać się w poradni o odroczenie obowiązku szkolnego, ale może też ułatwić dziecku start w nową rzeczywistość. Według ustawodawcy, sześciolatka ze szkoły można wycofać na prośbę rodzica do grudnia. Wówczas należy mu się miejsce w przedszkolu.
 
Przygotowania w szkołach wrą. Wszystko do września musi być zapięte na ostatni guzik.Swoją gotowość potwierdzają wszystkie gminy powiatu cieszyńskiego. Tu łącznie do pierwszych klas od września ma szacunkowo iść ponad 2500 dzieci, z czego ponad 900 to sześciolatki. W latach ubiegłych sześciolatków było cztery razy mniej. Elżbieta Bednarz, nauczycielka nauczania początkowego, podpowiada jak przygotować dzieci do zajęć szkolnych.
 
W czasie 45-minutowych zajęć nauczyciele robią przerwy, podczas których bawią się z uczniami w kąciku zabaw połączonym z klasą. Dzieci w wielu placówkach mają swoje szafki, w których zostawiają książki. Ponadto zapewniona jest opieka w świetlicy, a 6-latka musi odebrać rodzic. Część placówek zapewnia wyżywienie oraz wydzielone miejsca, w których można zjeść drugie śniadanie.
 
Hanna Blokesz-Bacza
źródło: ox.pl
dodał: HBB,JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: