Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
telewizja

W mieszkaniu marzeń..

Kolor ścian, meble, oświetlenie, dekoracje? Wszystko to bez wątpienia wpływa na charakter i atmosferę każdego wnętrza. Ale czy o czymś nie zapomnieliśmy? Bez odpowiednio dobranej podłogi, efekt końcowy będzie niepełny. To, na jaki rodzaj i kolor podłogi się zdecydujemy, realizując projekt mieszkania marzeń, ma całkiem spore znaczenie. I choć jest wiele rozwiązań, które pozwalają odświeżyć wnętrze w ekspresowym tempie, wybór podłogi to decyzja na lata.

Tajemnicze oznaczenia

„Panele laminowane, czyli tzw. podłoga pływająca, odznaczają się łatwym, bezklejowym montażem oraz niższą ceną. Istnieje kilka klas ścieralności paneli: AC3, AC4, AC5, AC6… Im wyższy numer, tym panel jest bardziej odporny na ścieranie.” – opowiada Radosław Matuszny, Kierownik Działu Drzewnego w sklepie Leroy Merlin Cieszyn. Na pytanie, która z klas będzie najbardziej odpowiednia do pomieszczeń mieszkalnych odpowiada – „Otóż we wnętrzach mieszkalnych rzadziej uczęszczanych (np. sypialni) sprawdzi się już panel AC3. Natomiast do wszystkich pozostałych rekomendujemy panele bardziej trwałe o klasie AC4.”

Klasa ta zda egzamin w pozostałych pomieszczeniach w domu, a także w miejscach użyteczności publicznej o średnim natężeniu, takich jak zakład fryzjerski. Pozostałe klasy AC5 i AC6 dostosowane są do przestrzeni typowo przemysłowych. Tutaj okres gwarancji wynosi aż 30 lat i decydują się na nie przede wszystkim miejsca użyteczności publicznej często uczęszczane, np. siłownie czy urzędy.

Dlaczego panele?

Ze względu na wygodny system montażu, wysoką odporność oraz szeroki wachlarz wzorów i odcieni, panele są doskonałym rozwiązaniem właściwie do każdego wnętrza. Szerokie spektrum paneli laminowanych imitujących naturalne drewno uzupełniają te z V-fugą. „Dzięki lekko sfrezowanym krawędziom podłoga ułożona z takich paneli wygląda niczym z naturalnej, litej deski.” – wyjaśnia Radosław.
Jeżeli zdecydujemy się na ogrzewanie podłogowe, panele laminowane to najlepszy wybór. Koniecznie pamiętajmy jednak o zakupie specjalnie do tego przeznaczonego podkładu przewodzącego ciepło. Warto pamiętać, że drewno samo w sobie jest świetnym izolatorem, na którym stracimy ok. 10-15% ciepła z tego typu ogrzewania.

Stawiam na naturalność

Tradycyjna deska lita zawsze będzie miała swoich zwolenników. Dodaje wnętrzom nie tylko naturalności ale także nieco prestiżu. Poza tym jest świetnym izolatorem ciepła. Pasuje do pomieszczeń typu salon czy sypialnia, dodając im charakteru i swoistego uroku. Ponadto można ją wielokrotnie odnawiać, cyklinując i lakierując ponownie. O czym trzeba pamiętać przy montażu? „Podłogę z deski litej montujemy, przyklejając ją bezpośrednio do podłoża. Najlepiej użyć do tego kleju poliuretanowego. Tak wykończona podłoga będzie nam służyła przez lata” – podpowiada Kierownik Działu Drzewnego Leroy Merlin Cieszyn.

Prawda leży po środku

Kompromisem pomiędzy panelem laminowanym a deską litą jest deska trójwarstwowa. Dwie spodnie warstwy to zazwyczaj drewno sosnowe, podczas gdy na samej górze znajdziemy 3-4 mm warstwę drewna właściwego dla danej podłogi. „Podłoga z deski trójwarstwowej łączy w sobie cechy dwóch poprzednich, zapewniając doskonałą izolację cieplną oraz szybki montaż. Można ją montować na różne sposoby, stosując np. klej jeszcze lepiej wyciszamy mieszkanie.” – podsumowuje Radosław, po czym dodaje – „Tylko pamiętajmy, że takiej podłogi nie wolno cyklinować, gdyż górna warstwa drewna jest bardzo cienka. By tchnąć życie w nieco zużytą podłogę, możemy użyć drobnoziarnistego papieru ściernego”.

A co z kolorem?

Jeżeli chodzi o dzisiejsze trendy, bardzo modne są szarości i biele. Coraz częściej pojawiają się też odważniejsze wzory z domieszką czerwieni czy z napisami „ze starej skrzyni”. Podłogi w odcieniach szarości lub z bardziej oryginalnym wzornictwem stanowią bardzo ciekawe uzupełnienie dla wnętrza zaprojektowanego w stylu nowoczesnym. Do klasyki najlepiej pasować będą oczywiście odcienie drewna. „Siłą Działu Drzewnego Leroy Merlin jest to, że każdy, nawet najbardziej wymagający klient, znajdzie coś dla siebie” – zaznacza Radosław.

Projektujesz remont

Realizujesz remont i zastanawiasz się nad rodzajem podłóg? W Leroy Merlin znajdziesz fachową poradę i wszystkie niezbędne produkty. Doradca Klienta pomoże Ci wyliczyć potrzebne ilości paneli, kleju czy podkładu dla wnętrza, które remontujesz, a jeżeli zostanie Ci choćby jeden panel, deska, czy sztuka podkładu, będziesz mógł je bez problemu zwrócić do sklepu. Leroy Merlin to poza tym gwarancja, że do wybranej podłogi znajdziesz 2-3 propozycje dopasowanych listew, a także możliwość stworzenia wizualizacji wnętrza z wybranym rodzajem podłogi w punkcie projektowym. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, możesz u nich zamówić transport, a nawet znaleźć wykonawcę.

Leroy Merlin Cieszyn otworzy się już w lipcu przy ul. Liburnia 10/3. Szczegóły już wkrótce.

Artykuł sponsorowany

źródło: Leroy Merlin
dodał: NG
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: