Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
telewizja

XXII Zaduszki Istebniańskie

Wczoraj (02.11) w Istebnej wspominano śp. Zuzannę Gembołyś, Zuzannę Kawulok oraz Urszulę Gruszkę. XXII Zaduszki Istebniańskie poświęcono tym trzem kobietom z Gminy Istebna. Oprócz wspomnień nie zabrakło również oprawy muzycznej w wykonaniu muzykantów z Trójwsi.

O Zuzannie Gembołyś „Zuzce z Wilczego” (1914 - 2001)— folklorystce , autorce sztuk ludowych, dokumentalistce , kierowniczce Zespołu Regionalnego „Istebna” napisała jej przyjaciółka, towarzyszka wielu godzin spotkań etnograf Małgorzata Kiereś. Tekst i zebrane zdjęcia przedstawiła zebranym Ewa Cudzich.

O Zuzannie Kawulok „Zuzce łod Wojtosza”(1938 - 2018) , niezwykłej instrumentalistce, gawędziarce, poetce opowiadał jej uczeń, potem opiekun, obecnie kustosz Chaty Kawuloka Janusz Macoszek. Swoją prezentację ubogacił osobistymi wspomnieniami i pięknym filmem zmontowanym ze wspomnień znajomych i przyjaciół, zdjęć i archiwalnych nagrań samej Zuzanny Kawulok.

O Urszuli Gruszce z Koniakowa (1955- 2020) mówiła Ewa Macoszek - Dragon Dyrektor Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Koniakowie. Tutaj również można było obejrzeć film, który przywołał wspomnienia tej niezwykłej góralki spod Ochodzitej. Była nie tylko znakomitą solistką i tancerką, kierownikiem Zespołu Regionalnego Koniaków odznaczonym wieloma nagrodami i wyróżnieniami ale niezwykłą osobowością umiejącą promować folklor w kraju i za granicą.

 

mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

7
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-11-04 06:11:45
święty+Patryk: W Pszczynie młoda kobieta umiera z powodu drakońskich praw wprowadzonych w Polsce przez rządy kato-talibanu i PiS - może koszor i reszta kompanii tym realnym problemem i dramatem się zajmą zamiast marnować energię na bezustanne odgrzewanie lipnego płaskiego kotleta
2021-11-04 06:18:16
święty+Patryk: a tym wszystkim rozbawionym, rozmodlonym i rozpamiętywującym z Istebnej powiem wprost: ta dziewczyna z Pszczyny to ofiara także kołtuństwa, obłudy, głupoty - takich oto wartości chrześcijańskich, które w waszej gminie są jak chleb powszedni
2021-11-04 06:49:34
Vito: Patryku, wielce ochoczo bronisz protestantyzmu za otwartość i światłość a jednocześnie ganisz katolicyzm za wartości chrześcijańskie. Czy to znaczy że protestantyzm jest pozbawiony wartości chrześcijańskich?? BTW w przypadku ustawy aborcyjnej też uważam że jest niedopuszczalna a ci co ja popierają odpowiadają za cierpienia które przyniosła. Tyle że nie o tym ten artykul.
2021-11-04 06:57:18
święty+Patryk: vitusiu marionetkowi katolicy spod znaku PiS-owskiej bandyterki i radiomaryjnej szczujni tak zwanymi "wartościami chrześcijańskimi" sobie jedynie gęby wycierają i używają ich jak kija w atakach na innych - i o tym piszę, i szkoda, że taki prosty przekaz jest zbyt trudny dla ciebie
2021-11-04 08:56:07
jasper: Vito, o ofiarach fanatykow religijnych nalezy mowic cichutko, czy lepiej milczec ? [ ] Vitus & Co- mozecie swietowac. Mala dziewczynka osierocona, jej babcia zdruzgotana, mezowi zawalil sie swiat. Kobieta nie zyje, bo miala donosic kaleki, umierajacy plod ale jej organizm odmowil. Za jednym strzalem kilka dramatow i rozpaczy! Godek, PiS, KK nie nadazaja z otwieraniem szampana. Wlasnie tego chce PiS i KK w Polsce - STRACHU. Te twory karmia sie cierpieniem. Chca strachu, zeby muc rzadzic , chca bolu, chca rozpaczy, chca sredniowiecza !!!
2021-11-04 11:07:57
Vito: Jasper ja rozumiem że michnikowcy lepiej operuja językiem rosyjskim niż polskim, ale jeśli odnosisz się do jakiegoś komentarza, to podszkol swój polski i przeczytaj go 5x aż zrozumiesz jego treść. A potem ewentualnie komentuj.
2021-11-04 20:28:20
jasper: Vitusiu, po prostu padam pod wrazeniem rzeczowosci przytaczanej argumentacji !
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: