Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
telewizja

Zabłocie uzdrowiskiem?

W strumieńskim ratuszu burmistrz Anna Grygierek i wójt Goczałkowic Zdroju Gabriela Placha podpisały w poniedziałek (19.05) list intencyjny o rozpoczęciu wspólnych działań w kierunku poszerzenia obszaru Uzdrowiska Goczałkowice Zdrój o część obszaru sołectwa Zabłocie.

W strumieńskim ratuszu burmistrz Anna Grygierek i wójt Goczałkowic Zdroju Gabriela Placha podpisały w poniedziałek (19.05) list intencyjny o rozpoczęciu wspólnych działań w kierunku poszerzenia obszaru Uzdrowiska Goczałkowice Zdrój o część obszaru sołectwa Zabłocie. Wszystko po to by ziemia bogata w złoża lecznicze mogła sprzedawać markowe solanki i borowiny do uzdrowisk i szpitali.

Władze gminy liczą Zabłocie Zdrój zmobilizuje mieszkańców do wykorzystania naturalnych darów ziemi.Aby Zabłocian do tego przekonać burmistrz planuje cykl spotkań wyjaśniających wątpliwości. Pierwsze juz w środę 28 maja o 18:00 w budynku OSP.

W Zabłociu znajdują się bogate w minerały naturalne złoża solanki jodowo-bromowej. Solanka z Zabłocia posiada największą ilość jodu na świecie. Wspomaga ona leczenie m.in. chorób dróg oddechowych, schorzeń dermatologicznych i nerwic.  W Zabłociu znajduje się również torf leczniczy, czyli borowiny. Obszar mający wejść w skład Uzdrowiska Goczałkowice Zdrój znajduje się aktualnie w strefie Natura 2000.

Hanna Blokesz-Bacza

 

Zobacz film w wersji HD

źródło: ox.pl
dodał: HBB,JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: